В Україні
НБУ застосовуватиме п’ять заходів впливу на колекторські компанії
Національний банк запровадив порядок застосування заходів впливу до учасників колекторського ринку двома своїми постановами – «Про затвердження Змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг» від 9 липня 2021 р. № 74 та «Про затвердження Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення колекторськими компаніями законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг» від 9 липня 2021 р. № 78, які набрали чинності сьогодні, 14 липня 2021 р.
Перший документ поширюється на небанківські фінустанови, зокрема й ті, які набудуть статусу колекторських компаній, а другий стосується заходів впливу до колекторських компаній без статусу фінансової установи.
Так, Національний банк у порядку, визначеному постановами, має право застосовувати такі заходи впливу за порушення прав споживачів:
- письмове застереження з вимогою усунути порушення та/або вжити заходів для їх недопущення в майбутньому;
- штраф для кредитодавця, нового кредитора або колекторської компанії;
- тимчасову заборону колекторській компанії здійснювати врегулювання простроченої заборгованості;
- виключення відомостей про колекторську компанію з реєстру колекторських компаній;
- тимчасову зупинку або відкликання (анулювання) ліцензії кредитодавця – небанківської фінустанови, нового кредитора – небанківської фінустанови.
Також унормовано зміст рішень щодо заходів впливу, перебачено колегіальне прийняття рішень Правлінням або Комітетом з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг.
Рішення про заходи впливу доводитимуться до небанківських фінустанов та колекторських компаній різними каналами (поштою, e-mail, а також шляхом оприлюднення інформації на офіційному веб-сайті НБУ). Національний банк обов’язково запрошуватиме керівників установ на розгляд питання щодо застосування заходів впливу.
Обираючи захід впливу, Національний банк керуватиметься принципом співмірності та обов’язково враховуватиме характер і обставини порушення, його причини, вжиті установою заходи для їх усунення, а також наслідки порушення.