Перехідне правосуддя на Донбасі: що придумали в робочій групі з реінтеграції ОРДЛО? - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

В Україні

Перехідне правосуддя на Донбасі: що придумали в робочій групі з реінтеграції ОРДЛО?

Дата публікації:

До чергових переговорів у Нормандському форматі й другої зустрічі Володимира Зеленського з Путіним залишається два місяці. Україна вже напрацювала пропозиції та концепції, з якими наш Президент вирушить на ці переговори. Одна з них — принцип перехідного правосуддя. Про те, як він працює, журналісти розпитали заступника голови робочої групи з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, виконавчого директора ГО «Українська Гельсінська спілка з прав людини» Олександра ПАВЛИЧЕНКА.

Концепція перехідного правосуддя була запропонована для сторін, які переживали збройний конфлікт (це відбувалося на різних континентах, у різних державах або між різними державами), щоб подолати його наслідки, досягти примирення й унеможливити повторення такого конфлікту. Для цього й застосовуються принципи перехідного правосуддя, — пояснює О. Павличенко.

За його словами, перехідне правосуддя ґрунтується на врахуванні чотирьох критеріїв: відновлення справедливості; компенсація жертвам збройного конфлікту; визначення історичної правди; інституційне посилення державних механізмів із тим, щоб унеможливити повторення такого конфлікту. «Першою основою перехідного правосуддя є відновлення справедливості: притягнення або непритягнення до відповідальності, пошук відповіді на питання, як буде здійснюватися процедура амністії, хто це робитиме — або це буде судовий орган, або якась інша організація? Наприклад, це може бути комісія правди. У концепції української моделі перехідного правосуддя необхідно розробити й передбачити, зокрема, якими будуть умови здійснення амністії, кого вона торкнеться, чи буде це «прощенням», відповідно, повинен бути розроблений окремий закон», — говорить Олександр Павличенко.

Наразі по факту ми маємо взаємне звільнення великих груп людей, а це також фактор, який впливає на питання амністії. Адже досить велика кількість людей, які скоювали злочини в результаті цієї збройної агресії, вже отримали вироки й були звільнені від відбування покарання за процедурою помилування. Оскільки без цього не відбулося б звільнення й повернення в Україну захоплених Росією українських політичних заручників, військовослужбовців, що потрапили в полон під час бойових дій на сході країни. При цьому українська сторона звільняла дійсно кримінальних злочинців, в яких руки в крові, які були або найманцями, або мали відношення до вчинення дійсно тяжких злочинів. Разом із тим, на сьогоднішній день ці особи вже повністю захищені від подальшого кримінального переслідування. Вироки по них були прийняті, вони отримали амністію, були помилувані. Тому я б сказав так: перша сотня знакових злочинців уже не буде притягнута до відповідальності, оскільки була помилувана. Це стало результатом домовленості під час проведення процедури взаємного звільнення. Тобто, ці чинники також впливають на оцінку ситуації й розуміння, яким чином повинен будуватися діалог між сторонами при досягненні певного консенсусу та згоди, щоб ці території були повернуті разом із людьми, — пояснює О. Павличенко.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Також концепція перехідного правосуддя передбачає відшкодування шкоди й уніфікацію поглядів на події, які відбулися. «Кожна зі сторін бачить мотиви і підстави конфлікту по-своєму. Російська пропаганда розповідає про нацистів і бандерівців, які хочуть знищити російську мову на Донбасі тощо. Це прояв того ж цинізму, притаманного СРСР, який напав на Фінляндію, розповідаючи, що це Фінляндія напала на Радянський Союз, називаю чи це «визвольною війною», — говорить експерт.

Нагадаємо, останнє засідання Нормандської четвірки відбулося на початку грудня в Парижі. На ньому сторони узгодили питання про обмін полоненими й розведення військ, а ще попередньо домовилися зустрітися навесні.

Підготував Ілля МОРОЗ,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Відповіді на юридичні питання можна отримати у «WikiLegalAid»

Опубліковано

on

От

Громадяни можуть отримати відповіді на свої правові запитання на платформі правових консультацій «WikiLegalAid»довідково-інформаційна платформа правових консультацій, що функціонує за принципом Вікіпедії, орієнтована на потреби як людей без юридичної освіти, так і правознавців.

Згідно з інформацією Координаційного центру Безоплатної правової допомоги у 2021 р. найпопулярнішими правовими консультаціями на платформі, зокрема стали:

  • «Умови призначення, тривалість та розмір виплати допомоги по безробіттю» (понад 155,7 тис. переглядів);
  • «Підстави зупинення транспортного засобу. Повноваження поліцейського та права водія» (близько 112 тис. переглядів);

Читайте також: П’ята річниця відкриття Бюро правової допомоги в Україні

  • «Оформлення постійного догляду за особами, які його потребують (особи з інвалідністю, громадяни похилого віку) (понад 100 тис. переглядів).

Окрім правової інформації на платформі можна знайти зразки документів правового та процесуального характеру, ознайомитися з судовою практикою, а також перейти зі сторінки консультації на сайт Верховної Ради України та переглянути необхідні нормативно-правові акти.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Інформація на платформі постійно оновлюється з урахуванням змін законодавства та судової практики, а її функціонування забезпечують понад 600 консультантів системи безоплатної правової допомоги та представники професійних правничих спільнот.

Нагадаємо, відбір адвокатів для системи безоплатної правової допомоги може проводитися дистанційно

Читати далі

В Україні

Понад 110 млн гривень на зміцнення обороноздатності Києва

Опубліковано

on

От

Київрада прийняла міську цільову програму «Захисник Києва» на 2022‒2024 роки, якою передбачено виділення понад 110 млн грн на зміцнення обороноздатності Києва.

Читайте також: Землі оборони інвентаризують Міноборони та Держгеокадастр

«В умовах продовження збройної агресії з боку Російської Федерації проти України, високої вірогідності повномасштабного вторгнення та застосування агресором диверсійно-розвідувальних сил або здійснення актів тероризму, важливого значення набуває виконання заходів з організації військової служби, виконання військового обов’язку, мобілізаційної підготовки і територіальної оборони у місті Києві. Зокрема на це і спрямовані заходи, що увійшли до програми «Захисник Києва», – прокоментував заступник Голови КМДА Андрій Крищенко.

У рамках програми заплановано також створити Єдиний центр підготовки Сил муніципальної безпеки м. Києва, зокрема і бригади територіальної оборони.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram
Читати далі

В Україні

65 000 гривень штрафу за «формальне» переведення медпрацівника на неповний робочий день

Опубліковано

on

От

Заступник Міністра охорони здоров’я Олексій Яременко повідомив, що забезпечення базових виплат працівникам залежить саме від керівника лікарні, який безпосередньо розпоряджається бюджетом закладу, а зловживання керівництва, такі як «суто формальне» переведення на неповний робочий день, працівники мають право оскаржити.

Читайте також: Лікарі отримуватимуть не менше 20000 гривень заробітної плати

«Аби не виплачувати лікарям базову зарплату, яка була встановлена Урядом, керівники медзакладів іноді, суто на папері, можуть перевести працівників на 0,75 чи 0,5 ставки. При цьому медики і надалі продовжують працювати повний робочий день. Така ситуація є абсолютно неприпустимою. Кожен медичний працівник, який зіштовхнувся з подібною ситуацією, має звернутися зі скаргою до регіонального управління Держпраці», – зауважив О. Яременко.

В разі отримання скарги Держпраці проведе інспекційну перевірку. Якщо ж буде встановлено, що медпрацівника формально переведено на неповний робочий день, а фактично він працює повний, на керівника медичного закладу буде накладено штраф – 65 000 грн за кожного працівника.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Нагадаємо, підвищення базової зарплати медикам поширюється на всі заклади охорони здоров’я

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link