Connect with us

В Україні

Практика захисту бізнесу в умовах війни

Опубліковано

«Роль судів залишається незмінною як під час мирного періоду, так і під час війни: забезпечити шляхом здійснення якісного та своєчасного вирішення спорів оптимальні умови для ведення бізнесу», – таку думку висловив суддя Касаційного господарського суду Верховного Суду Валерій Картере на VIII Міжнародному форумі із захисту бізнесу.

Попри повномас штабне вторгнення рф в Україну судова система продовжує працювати в штатному режимі. Як зазначив у виступі суддя ВС, впродовж І півріччя 2023 року, якщо порівняти з аналогічним періодом минулого року, спостерігається зростання кількості розглянутих господарськими судами справ за всіма категоріями спорів. Значно збільшилася кількість майнових, земельних, корпоративних спорів, справ, пов’язаних із банкрутством.

Читайте також: Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси

Повертаючись до ролі судової влади щодо захисту бізнесу, то суддя зауважив, що важливим елементом є не тільки своєчасне та якісне правосуддя, але й формування сталої судової практики та прогнозованості судових рішень. Під час свого виступу Валерій Картере також зосередився на особливостях банкрутства в умовах війни та розповів про напрацювання судової палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС. За його словами, профільна палата своєю практикою намагалася посилити складову відповідальності власників і керівників бізнесу за доведення до банкрутства або невчинення жодних дій у разі загрози неплатоспроможності.

Доповідач також проаналізував низку актуальних постанов КГС ВС і на конкретних прикладах розглянув основні підходи, зокрема щодо сплати судового збору за розгляд заяви ліквідатора про покладення субсидіарної відповідальності на особу, винну в доведенні до банкрутства боржника (постанова КГС ВС від 20 жовтня 2022 року у справі № 911/3554/17(911/401/21)); щодо визначення кола суб’єктів солідарної відповідальності за правилами ч. 6 ст. 34 КУзПБ у разі зміни керівництва боржника (постанова КГС ВС від 4 липня 2023 року у справі № 911/293/21 (911/682/22)); щодо визначення порядку дій господарського суду під час розгляду заяв про відкриття провадження в справі про банкрутство різних кредиторів до одного й того самого боржника, поданих до різних господарських судів за правилами територіальної підсудності у зв’язку зі зміною місця розташування боржника (постанова КГС ВС від 26 квітня 2023 року у справі № 904/2154/22).

Не обійшов Валерій Картере увагою й питання застосування ст. 204 ЦК України в поєднанні з положеннями КУзПБ при розгляді заяви з кредиторськими вимогами за борговою розпискою та визнання кредиторських вимог (постанова КГС ВС від 1 березня 2023 року у справі № 902/221/22).

Читайте також: Відновлено відповідальність за порушення порядку розрахунків за товари

На юридичних викликах бізнесу під час війни в контексті судової практики господарської юрисдикції зупинився його колега, суддя-спікер КГС ВС Юрій Чумак. Він зокрема, акцентував увагу присутніх на особливостях господарського процесу в умовах воєнного стану. Зокрема, на питаннях щодо територіальної підсудності судових справ та належного повідомлення учасників судового процесу. Разом із тим суддя нагадав, що скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства заборонено законодавством, але є певні механізми, які існували ще до війни. Наприклад, проведення судового засідання в режимі відеоконференції. «Щоб якомога швидше й ефективніше захищати інтереси бізнесу в таких непростих умовах, необхідно використовувати увесь спектр сучасних технологій», – наголосив Юрій Чумак. На його думку, закон щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів у ЄСІТС допоможе поступово нівелювати зловживання процесуальними правами та забезпечити швидкий обмін документами. Юрій Чумак також звернув увагу на такі актуальні питання в умовах воєнного стану – захист права власності фізичних і юридичних осіб та відшкодування збитків, завданих країною-агресором.

Юрій Чумак навів позитивні приклади із судової практики господарської юрисдикції, де відповідачем визначено державу-агресора та стягнено заподіяну шкоду. Зокрема, Господарський суд міста Києва розглянув низку справ про стягнення шкоди заподіяною збройною агресією російської федерації проти України (рішення від 6 грудня 2022 року у справі № 914/1552/22, від 22 грудня 2022 року у справі № 910/10517/22). На завершення він ознайомив колег з актуальними кейсами щодо впливу війни на оренду державного та комунального майна та відповідальності за порушення господарських зобов’язань.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.