Connect with us

В Україні

Професія правозахисник, або Як встигнути там, де встигнути, здавалося б, неможливо?

Опубліковано

Дмитро Касьяненко — український юрист, адвокат, політик (свого часу навіть спробував балотуватися в президенти України — в 2019 році). Окрім того, він є засновником і керуючим партнером Юридичної компанії «Касьяненко і партнери», робота якої, до речі, цьогоріч номінована на європейську премію якості-2020, та членом Асоціації адвокатів України і Торгово-промислової палати України. А ще — засновником благодійної організації «Міжнародний благодійний фонд Дмитра Касьяненка» і головою правління громадської організації «Правниче партнерство України».

Це, так би мовити, офіційний статус героя нашої оповіді. Життєві шляхи-дороги його куди цікавіші. Бо як син військового льотчика, «помотався» з родиною світом. Навіть народився не в Україні, а в далекому Казахстані, де служив батько (літав на стратегічних бомбардувальниках). Зрештою, в 1985 році сім’я переїхала на Київщину, в містечко Узин, де на той час містилася велика військово-повітряна база «тушок» (ТУ-95), яка в дев’яності, здається, була безславно розбазарена, — Україні непотрібними виявилися стратегічні бомбардувальники, здатні нести ядерну зброю. Зрештою, як кажуть, то вже інша історія, хоча для Дмитрового батька це була трагедія, як і для його самого, змалечку звиклого жити «при аеродромах».

У дитинстві, як і багато з хлопчаків-однолітків він теж хотів бути таким, як батько. Та життя розвернуло дорогу інакше — став адвокатом. У 2002 році закінчив юридичний факультет Київського університету економіки туризму і права за спеціальністю «Правознавство», отримавши диплом спеціаліста. Свій перший практичний досвід здобув одразу після навчання — працював юристом у комерційних структурах. Із 2003 року в Дмитра Касьяненка почався новий період, оскільки він перейшов на державну службу, влаштувавшись на посаду провідного юриста юридичного управління Державного комітету України у справах національностей та релігій Міністерства культури України. А далі — пішло-поїхало. З 2004 року займав посаду начальника юридичного відділу ЗАТ «Холдингова компанія ЕМВ» (група компаній, що спеціалізуються на ринку електроенергетики), потому працював начальником юридичного відділу «Південкомбанку».

А в 2009 році отримав ліцензію на професійну діяльність у сфері надання соціальних юридичних послуг. Варто зазначити, що Дмитро Касьяненко є одним із тих, хто першим в Україні отримав таку ліцензію, — згідно з Законом України «Про соціальні послуги» на здійснення захисту прав та інтересів осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах. З того ж року він активно займається юридичною практикою. Як уже зазначалося вище, наразі Дмитро Касьяненко — керуючий партнер юридичної компанії «Касьяненко і Партнери». Проте рідного, з певного часу, Узина не забув. У 2015 році заснував і очолив громадську організацію «Громадська ініціатива міста Узина», допомагаючи таким чином городянам вирішувати їхні проблеми, був депутатом тамтешньої міськради.

Відтак соціальна тематика стала в його, як і компанії, роботі чи не заголовною. «Як відомо, в Україні в останні роки активізувалися рейдерські захоплення квартир. Шахраї переоформлюють житло людей, котрі опинилися в складних життєвих обставинах, викидаючи їхніх мешканців просто на вулицю. Особисто мені відомо про п’ять подібних випадків зухвалого захоплення чужого житла, при тому що в деяких із цих квартир з батьками проживали й малолітні діти, яких також намагалися викинути на вулицю. Додам, що в одній із таких квартир мешкала вагітна на восьмому місяці жінка», — розповідає Дмитро Касьяненко. Звісно, що по всіх цих справах ми запустили судові процеси й заблокували арештами подальше відчуження на інших осіб майна потерпілих. «Чорні ріелтори» діють по стандартній схемі, — ділиться далі професійними секретами мій співрозмовник, — знаходять людей, майно яких передано в заставу банку по кредитах, зазвичай саме таких, які не можуть погасити борг у зв’язку зі штучним його збільшенням (проценти, пеня та інші штрафні санкції). Тобто створюється штучна «боргова яма», а потім за мінімальну ціну виставляють на продаж квартиру через систему прилюдних торгів «СЕТАМ», вартість якої занижується на підставі оцінки, проведеної за попередньо змовою групою осіб, до яких входять і оцінювач, приватний виконавець та «чорні ріелтори». Наступний крок: дві підконтрольні одним і тим самим шахраям компанії заходять на торги й штучно занизивши вартість нерухомості, викуповують її за ціною, набагато нижчою від ії ринкової вартості. Опісля за допомогою сумнівних нотаріусів відбувається процес перереєстрації прав власності на квартиру на підставних осіб. Далі «чорні ріелтори» з компанією під виглядом нових власників та наявними документами про право власності проникають у квартири, змінюють замки та навіть встановлюють офіційну охоронну сигналізацію за допомогою однієї з відомих столичних охоронних компаній.

Тож принагідно хочу попередити всіх власників столичних квартир, така ситуація може виникнути не лише за наявності боргів по кредиту, а також якщо у власника є хоча б мінімальні борги з комуналки, або інша заборгованість. В одній із таких справ — столична квартира ціною в мільйон двісті гривень була продана за 600 тисяч — рівно в 2 рази дешевше, при цьому її власники взяли кредит всього в 45 тисяч грн на лікування онкохворих родичів, заставивши помешкання. Така от історія.

Або інший приклад, — продовжує Дмитро, — у власниці однієї із захоплених таким чином квартир у Києві були тривалі судові процеси, однак приватний виконавець приховав наявність документів виконавчого провадження, і за допомогою оцінювача в рази занизив вартість квартири й виставив її на продаж. При цьому реальну власницю житла навіть не повідомили про наявність виконавчого провадження, тим більше про торги, що передбачено Законом України «Про виконавче провадження». Наші юристи довели опісля, з огляду на ці правопорушення та з урахуванням фактичних обставин справи, керуючись положеннями Закону «Про виконавче провадження», Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 р. № 512/5 (у редакції наказу Мін’юсту від 29.09.2016 р. № 2832/5), а також Методичних рекомендацій щодо застосування виконавцями положень вказаного закону, що електронні торги з продажу цього нерухомого майна є недійсними.

До всього внаслідок зазначених правопорушень власниця житла була позбавлена права оскаржити в судовому порядку оцінку вартості майна, за якою воно було виставлено на торги, встановити реальну його вартість, як і можливості брати участь у торгах та погасити заборгованість у повному обсязі.

При тому все це відбувалося в обхід діючого на той час мораторію на стягнення майна громадян України, заставленого як забезпечення кредитів в іноземній валюті (далі — Закон про мораторій). Даний нормативно правовий акт вказує, що не може бути примусово стягнуте (відчужене без згоди власника) нерухоме житлове майно, яке вважається предметом іпотеки й було передане в забезпечення виконання зобов’язань за споживчим кредитом, наданим в іноземній валюті, якщо таке нерухоме житлове майно використовується як місце постійного проживання позичальника/майнового поручителя за умови, що в позичальника або майнового поручителя у власності не знаходиться інше нерухоме житлове майно.

Як ми з’ясували пізніше, за всім цим стояли рейдери-шахраї, колектори (як правило, ці люди пов’язані), а також слідчий, який проігнорував рішення Солом’янського райсуду Києва про заборону будь-яких дій із квартирою, видавши колекторам довідку про безперешкодне користування цим житлом. Звісно, що ми звернулися із заявами з цього приводу в ДБР, а ще в СБУ і НАБУ, які підтвердили незаконність дій слідчого», — резюмував свою розповідь мій співрозмовник.

Захистив Дмитро Касьяненко й права неповнолітньої дитини на приналежну їй частину квартири, дійшовши аж до Верховного Суду. Й таких та інших справ у практиці компанії та й самого Дмитра Касьяненка за п’ятнадцять минулих років — сотні. Звідси й суспільне визнання. Так, цьогоріч, як уже зазначалося, юридична компанія «Касьяненко і партнери» номінована на європейську премію якості 2020, а сам Дмитро в минулому році отримав відзнаку «Лідер України» — за досягнення лідерських позицій в управлінні юридичною компанією та вагомий особистий внесок у суспільно-економічний розвиток України. Коли молоді люди (в будь-якій професії) прагнуть лідерства — це дуже добре. Значить в України є майбутнє.

Щодо власне компані ї «Касьяненко і партнери», то це компанія з 15-річним досвідом роботи. Профільними напрямками її діяльності є: корпоративне обслуговування бізнесу,супровід переговорів і судових процесів із вирішення проблемних кредитних заборгованостей та реструктуризації фінансових зобов’язань, а ще — комплексний захист права приватної власності юридичних і фізичних осіб, питання оподаткування, адміністрування процесу визнання неплатоспроможності підприємства.

Антон МОРОЗ,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.