Connect with us

В Україні

Програма дій уряду: чи стануть красиві обіцянки реаліями життя українців?

Опубліковано

На минулому тижні уряд українських технократів нарешті оприлюднив програму своїх дій. Серед основних напрямів роботи КМУ визначив розвиток людського капіталу та економіки, євроінтеграцію, безпеку та рівень комфорту життя громадян.

Як запевняється, держава постійно інвестуватиме в науку, освіту і культуру й створюватиме якісний та доступний сервіс для людей. Серед іншого передбачено й новий прожитковий мінімум на рівні 4,2 тисячі гривень, обіцяється також, що витрати кожної родини на комунальні послуги не перевищуватимуть 15% її доходу. Ознакою ефективної робити встановлюється приїзд «швидкої» або поліції протягом 10 хвилин у місті та 20 – поза його межами. (повний текст документу – за посиланням: https://program.kmu.gov.ua).

У програмі визначені й нові джерела покриття видатків, які мають суттєво вплинути на показники бюджету у 2020 році. Крім цього, програма може стати основою нової кредитної лінії, принаймні влада сподівається, що урядові реформи стануть передумовами для отримання нових траншів. Додамо й те, що днями КМУ було схвалено пакет проектів законів для впорядкування діяльності з видобутку бурштину та про легалізацію грального бізнесу. Працюю чи в недільну ніч 29 вересня урядовці також схвалили та направили до парламенту законопроекти, що передбачають скасування додаткового погодження дозволів на користування надрами з боку відповідних обласних рад, продаж таких дозволів через відкриті електронні аукціони тощо. В програмі є місце «інструментам здешевлення кредитів для купівлі земель сільськогосподарського призначення. Відповідне розпорядження КМУ вже ухвалив на своєму засіданні.

Загалом Програма діяльності Кабміну, викладена на 120 сторінках, визначає 87 цілей уряду у сфері освіти, охорони здоров’я, культури, спорту, економіки, оборони, енергетики, юстиції, безпеки тощо. Основні показники стратегії включають досягнення досить вагомих цілєй. Йдеться не лише про значне зростання економіки України. Передбачені сміливі цифри про створення 1 млн нових робочих місць; отримання $50 млрд прямих іноземних інвестицій; приведення в нормальний стан 24 тисячі кілометрів основних доріг; будівництво 5 глибоководних портів та 15 аеро портів; 20% зменшення рівня забруднення довкілля. Не менш сміливим є й намір примусово розділити монополії, впровадити новий податок на товари, при виготовленні яких підприємства забруднюють довкілля тощо.

Жвавий і легкий стиль викладення документу привернув увагу експертів, політиків та господарників. Природньо, що документ викликав і критичну реакцію представників бізнесу. Так, Анатолій Амелін, директор економічних програм Українського інституту майбутнього, зазначає, що документ містить «багато абстрактних цілей, а предмету для позитиву поки не видно, адже абстрактні цілі не забезпечені відповідальністю урядовців». Зокрема, експерт ставить під сумнів пункт про створення мільйона робочих місць, адже вартість 1 робочого місця може сягати 100 тисяч доларів. І для цього потрібно залучити не 50, а 100 млрд доларів інвестицій, проте поки неясно, чому інвестор повинен вибрати саме нас»?

Програма дій уряду дійсно читається як літературний твір, написаний бадьоро, легко. Та при тому вона оминає деякі вкрай важливі речі. Так, у Кабміні забули те, що отримання Україною підтримки МВФ обумовлено певними вимогами цієї авторитетної фінансової установи, а питання деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Донбасу, про курс на НАТО взагалі забуті. Але якщо ми розраховуємо на підтримку МВФ, то бажано чітко про це зазначити. Якщо йдеться про стабільну банківську систему, то чому замовчується проблема Приватбанку? Говориться про конкурентну енергетику, а на заваді цього є наші олігархи, яким така енергетика не потрібна. Визначаємося з конкурентним сільським господарством, а при цьому потрібно мати на увазі ринок земель сільськогосподарського призначення. Усі ці питання в програмі належним чином не відображені. Здається, що її автори абстрагувалися від них. Дивує також те, що жодного слова про деокупацію Криму не сказано. Ніби такої проблеми взагалі не існує. Та основною, думається, є проблема виконання цієї програми. Щоб не казнокради, а чесні урядовці її виконували. Адже українці підтримали нинішню владу, сподіваючись на реальні реформи, зміни на краще, яких можна досягти в наступні 5 років нашого спільного життя. А на тих трьох «китах» — приватизація, ринок землі і ще дещо, які визначив для себе Кабмін, далеко не заїдеш точно.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.