Connect with us

В Україні

Шлюб до повноліття

Дата публікації:

Станіслав КУЦЕНКО, начальник Головного територіального управління юстиції в м. Києві

Одруження — зважений крок у житті кожної людини. Якщо на початку 2000-х молодь ішла до РАЦСу в 20—23 роки, то зараз середній вік реєстрації першого шлюбу для жінок в Україні — 25 років, а для чоловіків — 28 років. Проте трапляється, коли шлюб реєструють ще до досягнення повноліття.

У Британії був випадок, коли мати обманом видала неповнолітню доньку заміж у Пакистані. За словами жертви, їй було лише 13 років, коли вона змушена була укласти шлюбний контракт із чоловіком, який старший за неї на 16 років. Дівчинка завагітніла та зробила аборт. Вона розповідає, що її обманом заманили в Пакистан нібито на сімейний відпочинок. Замість цього вона змушена була одружитися.

В Україні одруження неповнолітніх зазвичай відбувається саме у зв’язку з вагітністю. Так, у Києві в 2018 році укладено 8 таких шлюбів.

Підписуйтесь на LexInform в Telegram. Найважливіші юридичні новини

У яких випадках в Україні можливо укласти шлюб з неповнолітніми та чи потрібна згода батьків?

Однією з обов’язкових умов укладення шлюбу є досягнення особами, які вступають у шлюб, шлюбного віку. Відповідно до ст. 22 Сімейного кодексу України шлюбний вік для чоловіка і жінки становить 18 років. Це вік, коли люди досягають соціальної, фізичної та психічної зрілості. Зауважте, що такого віку вони мають досягнути на день реєстрації шлюбу, а не на день подання заяви до органу РАЦС. Проте неповнолітні теж можуть одружитись, але для цього потрібне рішення суду.

Хто може звернутися до суду за наданням права на шлюб?

Заява до суду подається самостійно особою, яка досягла 16-річного віку. Для того щоб дійти висновку про те, що ранній шлюб відповідатиме інтересам дитини, суд має отримати відповідні докази. Судова практика свідчить, що найчастіше такими доказами виступають: фактичне створення сім’ї, народження в такій сім’ї дитини, вагітність неповнолітньої жінки. Відповідні судові справи розглядає суд за місцем проживання заявника.

Які вимоги до заяви про надання права на шлюб?

У заяві про надання права на шлюб зазначаються:

 • прізвище, ім’я, по батькові заявника, місце проживання та контактна інформація;
 • прохання надати право на шлюб;
 • відомості про ту особу, з якою планується укласти шлюб;
 • посилання на вік осіб, що бажають створити сім’ю, який не дозволяє це зробити за нормами Сімейного кодексу України;
 • докази, що надання права на шлюб відповідає інтересам неповнолітнього заявника чи заявниці.

До заяви додаються копії відповідних документів (свідоцтв про народження, медичних довідок про вагітність тощо). При цьому батьки заявника (неповнолітньої особи, яка бажає укласти шлюб), а також особа, з якою планується укладення шлюбу, вказуються в заяві про надання права на шлюб як зацікавлені особи.

Рішенням суду неповнолітній особі надається право на укладення шлюбу не загалом, а саме з конкретною особою, яка чітко зазначається в рішенні суду. Це означає, що, одержавши право на шлюб з певною особою, не можна зареєструвати шлюб з іншою. Якщо той, кому надано право на шлюб з певною особою, виявить бажання зареєструвати шлюб з іншою, йому належить знову звернутися із заявою до суду. Якщо обидві особи, які мають намір укласти шлюб, є неповнолітніми, то в такому разі кожній з них необхідно подати до суду окрему заяву про надання права на шлюб.

Чи потрібна згода батьків майбутніх наречених?

Для розв’язання питання щодо зниження шлюбного віку не вимагається отримання згоди батьків неповнолітніх. Їхня згода або, навпаки, заперечення проти реєстрації шлюбу їхнім неповнолітнім сином або донькою вирішального значення не має. Проте, їхня позиція з цього питання повинна бути з’ясована в судовому процесі. Думка батьків може сприяти встановленню дійсних обставин справи, з’ясуванню відповідності надання цього права інтересам неповнолітнього, оскільки така відповідність — головний критерій задоволення заяви про надання права на шлюб.

Гармонія в сім’ї у більшості випадків досягається тоді, коли виважено підходять до створення родини. І неважливо, скільки вам років — 20 чи 40, головне — щирі почуття, довіра та взаєморозуміння.

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Перелік вакцин, які дають право на в’їзд в Україну та звільняють від самоізоляції

Опубліковано

on

Міністерство охорони здоров’я нагадало, що особи, які мають документ, що підтверджує проходження повного курсу вакцинації від COVID-19 вакциною, яка схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) для екстреного використання, мають право перетину державного кордону України та звільняються від самоізоляції.

Так, наразі до переліку препаратів, дозволених ВООЗ для використання в надзвичайних ситуаціях, належать такі вакцини:

– Comirnaty (BNT162b2) виробництва Pfizer-BioNTech, зареєстрована в Україні під назвою «Комірнаті»;

– AstraZeneca/Oxford (AZD1222), зареєстрована в Україні під назвою «Астразенека»;

Підписуйтесь на LexInform в Telegram. Найважливіші юридичні новини

– Covishield (ChAdOx1_nCoV-19) виробництва Serum Institute of India, зареєстрована в Україні під назвою «Ковішелд»;

– CoronaVac виробництва Sinovac Biotech, зареєстрована в Україні під назвою «Коронавак»;

– Janssen, або Johnson & Johnson, (Ad26.COV2.S, JNJ-78436735);

– mRNA-1273 виробництва Moderna;

– BBIBP-CorV виробництва Sinopharm.

Список поповнюється в міру того, як ВООЗ вивчає та схвалює інші антиковідні вакцини.

З переліком вакцин, схвалених для застосування в умовах надзвичайної ситуації, можна ознайомитись на сайті ВООЗ.

МОЗ зауважило, що вакцина «Sputnik V», розроблена ФДБУ «НДЦЕМ ім. М. Ф. Гамалії» МОЗ Росії, не включена до цього переліку і тому не дає право на в’їзд в Україну.

Читати далі

В Україні

Відомості про виплачені доходи та утримані податки можна отримати в е-формі

Опубліковано

on

Державна податкова служба України інформує, що в Електронному кабінеті реалізовано нові можливості, а саме:

 • подання повідомлення про використання Єдиного рахунку та отримання квитанції про включення платника до Реєстру платників, які використовують Є-рахунок;
 • доступ до реєстру платників, які використовують Є-рахунок;
 • використання платіжних систем ГЕРЦ та Свіфт Гарант (крім існуючих);
 • отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді, засвідчених кваліфікованою електронною печаткою ДПС;
 • реєстрація акцизних накладних/розрахунків та податкових накладних/розрахунків коригування до акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних за новими формами;
 • доповнення облікових даних інформацією про види діяльності (КВЕД).

Також розміщено актуальні інструкції про використання можливостей Е-кабінету.

Читати далі

В Україні

Оприлюднено понад 4 млн митних декларацій

Опубліковано

on

Міністерство цифрової трансформації разом із Державною митною службою оприлюднили дані щодо митних операцій.

Відтепер українські підприємці можуть переглядати експортно-імпортні декларації на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних, а також отримувати дані за допомогою API-сервісу, що допоможе бізнесу краще планувати свою діяльність, дослідникам спиратися на підтверджені та офіційні дані, а органам влади ефективніше взаємодіяти з бізнесом.

Загалом дані відкрили про близько 4 млн експортно-імпортних операцій від лютого 2020 р. до травня 2021 р. Кожна митна декларація має 17 пунктів, серед яких: коди напрямку переміщення товарів, інформація про митний режим, тип декларації, кількість, маса та вартість товару, країна-партнер, країна походження, наявність квот тощо. Дані оновлюватимуться щомісячно.

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram