Connect with us

В Україні

Союз заради Справедливості, або «Юридичний Рамштайн»

Опубліковано

Два тижні тому у Львові відбулася міжнародна конференція високого рівня. Її назва United for Justice – «Союз заради Справедливості» вказує на те, до чого маємо готуватися – вже після Перемоги.

Як свідчать учасники зібрання, робота конференції була надзвичайно насиченою та цікавою. Декілька сотень учасників та понад десять дискусійних панелей присвятили свої промови одній надважливій меті – притягнення до відповідальності суб’єктів міжнародних злочинів. Правоохоронна статистика свідчить про вчинення понад 70 тис. злочинів із початку повномасштабного вторгнення рф в нашу країну. Тому десятки держав об’єдналися з Україною заради справедливості. Якщо відверто, то рф практично вже ізольована від цивілізованого світу. Документування злочинів російських військових сьогодні стало своєрідним трендом – значна кількість країн уже долучилася до цього процесу. А днями весь цивілізований світ здригнувся від розстрілу нашого військового Олександра Мацієвського у відповідь на його «Слава Україні»! Саме тому кримінальний напрям й об’єднав національну систему правосуддя, International Criminal Court – ICC, МС ООН, ЄСПЛ, комісію з розслідування порушень МГП та прав людини ООН і ще понад 20 країн за принципом єдиної універсальної юрисдикції. Не менш важливим кроком має стати й створення Спеціального трибуналу щодо розслідування агресії рф, адже підслідною юрисдикцією будуть охоплені всі злочини росії в Україні.

Читайте також: Міноборони, АПУ та IBA підписали Меморандум про взаєморозуміння

Як відомо, на сьогодні коаліція з підтримки створення Спецтрибуналу налічує вже 32 країни. На згаданій конференції йшлося про шляхи його створення: або на базі угоди між Україною та ООН з ухваленням відповідної резолюції, або на основі багатосторонньої відкритої міжнародної угоди між державами. Й кожен цей шлях має ще сильніше об’єднати цивілізований світ проти агресії рф. Тому учасники конференції акцентували увагу не лише на матеріальних проблемах, але й на вирішенні процесуальних питань щодо створення Спецтрибуналу.

Не обійшли учасники зібрання стороною й питання репарацій, фінансової відповідальності за злочини та шкоду, нанесену Україні, громадянам і бізнесу. За оцінками Єврокомісії, наразі в ЄС заморожено понад 300 млрд євро рф. Це ті активи фізичних та юридичних осіб, на які були накладені санкції. Вже у травні на самміті Ради Європи планується сформувати можливі компенсаційні механізми.

Важливим при цьому є рішення із запуску реєстру з фіксації шкоди, а згодом – щоб країни, які мають заарештовані активи рф, змогли передати їх Україні. Очікується також, що вже влітку в Гаазі розпочне роботу Міжнародний центр зі збору доказів агресії, а в Україні має відкритися офіс ICC. Поки що утворено Dialogue Group – для координації національних та міжнародних зусиль щодо притягнення до відповідальності за злочини, вчинені в Україні. Отже, система притягнення росії до відповідальності за злочини агресії має бути комплексною, всеосяжною і базуватися на наступних складових. По перше, розслідування воєнних злочинів російських військових та притягнення їх до відповідальності в судах. По-друге, створення спеціального трибуналу з розслідування злочинної агресії рф проти України з метою притягнення до відповідальності вищого військового та політичного керівництва. По-третє, застосування репарацій за агресію, включаючи створення міжнародного механізму компенсацій та посилення санкцій і конфіскацію державних російських активів та підсанкційних осіб.

Зрозуміло, що факт агресії росії потребує особливих доказів, оскільки сама ця країна, що теж очікувано, не визнає цього факту і платити не бажає. Проте більшість держав цивілізованого світу визнає такий факт і ці держави готові до створення компенсаційного механізму для виплат Україні заморожених активів рф.

Читайте також: Відбудову енергетики України підтримає Енергетичне співтовариство

Як визначено, одним із компонентів механізму репарацій за завдану шкоду має стати міжнародний реєстр збитків. Уряд Нідерландів уже надав згоду на пропозицію України про створення в Гаазі міжнародної організації реєстру збитків, завданих нашій країні військовою агресією рф. Реєстр міститиме всю інформацію про шкоду, завдану війною українцям, бізнесу, державі. Зі свого боку Україна, як відомо, ще в червні 2022 року прийняла важливе рішення про порядок фіксації руйнувань і пошкоджень житлових будівель та споруд. Отже, до деякої міри в нас такий своєрідний реєстр збитків уже існує. Й маємо визнати, що цей рух щодо справедливості у відносинах з агресором зупинити не зможе ніхто.

Віктор Ковальський

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.