Connect with us

В Україні

Синергія досвіду та молодості в науці: приклад Київського університету права НАН України

Опубліковано

Ірина Сопілко, доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України

Київський університет права НАН України (КУП НАНУ) як провідний юридичний заклад країни є не лише осередком підготовки висококваліфікованих юристів, а й потужною науковою школою. Тут успішно поєднується багаторічний досвід знаних науковців з інноваційними ідеями молодих дослідників.

Бібліотека це осередок наукових пошуків

На сучасному етапі розвитку КУП НАН України надзвичайно важливо залучення науково-дослідного потенціалу університету до проведення фундаментальних та прикладних досліджень у галузі державо- та правотворення в контексті покращення підготовки висококваліфікованих правознавців та державознавців. Потужним інструментом для цього є Наукова бібліотека університету КУП НАН України, яка сформувала сучасне зібрання юридичної навчальної, навчально-методичної, наукової літератури, гуманітарних, енциклопедичних, довідкових видань, творів художньої літератури, книг з мистецтва тощо. В роботі бібліотеки вдало поєднуються традиційні та новітні інформаційні ресурси і засоби доступу до інформації: бібліотечні фонди нараховують понад 150 тисяч друкованих видань, цифровий ресурс підручників, курсів лекцій, інших навчальних матеріалів, сформований в Електронній бібліотеці студента-правника, складається з 1,5 тисяч оцифрованих документів. Електронний каталог, що є зібранням інформації про багаті фонди та колекції Наукової бібліотеки КУП НАНУ налічує 50 тисяч записів.

Читайте також: Не порушує права на захист надання правової допомоги адвокатом з адвокатського об’єднання, якщо підзахисний уклав угоду з об’єднанням, а не цим адвокатом

Окремою значною частиною фондів бібліотеки КУП НАН України є бібліотека-депозитарій Всесвітньої організації інтелектуальної власності, яка відкрила доступ для всіх, хто цікавиться питаннями інтелектуальної власності в Україні. Бібліотека-депозитарій створена в рамках програми «WIPO Publication Depository Library Program» і є першим в країні бібліотечним представництвом авторитетної Всесвітньої організації, яка сприяє ознайомленню студентів та фахівців з усіма напрямками діяльності Всесвітньої організації інтелектуальної власності, проблемами в галузі права та питаннями захисту інтелектуальної власності, модернізації інституту права інтелектуальної власності в Україні та за кордоном. Університетська бібліотека-депозитарій ВОІВ отримує літературу з організації в Женеві в друкованому та цифровому форматах, яка користується великим попитом у здобувачів КУП НАН України, а також вчених, що проводять дослідження в галузі права інтелектуальної власності.

Університетом створена універсальна колекція наукової, навчальної, довідкової літератури та профільних періодичних видань. Багата колекція іноземної літератури на п’ятнадцяти мовах світу становить значну освітню та наукову цінність: понад три тисячі примірників, десятки номерів закордонних юридичних журналів, що надійшли в дар від відомих вчених різних країн Європи та світу, зарубіжних університетів. А широкі партнерські зв’язки університету сприяють наповненню унікального бібліотечного фонду: бібліотека не тільки купує найновішу літературу в галузі національного та міжнародного права в юридичних видавництвах, передплачує профільні періодичні видання, але й отримує безцінні інтелектуальні дари від численних партнерів університету: інститутів Національної академії наук України, відомих вчених-правознавців, політиків та підприємців.

Видавнича діяльність як форма наукових досліджень

Ефективною формою реалізації наукових досліджень викладачів та молодих вчених університету є підготовка та видання монографій, підручників, навчальних посібників, наукових статей тощо. Насамперед слід зазначити, що видавнича діяльність є одним із напрямів науково-дослідної роботи університету, спрямованої на вдосконалення забезпечення викладання навчальних дисциплін, що входять до навчальних планів зі спеціальностей університету, а також впровадження результатів наукових досліджень, що виконані у межах плану науково-дослідної роботи університету.

Майстер-класи провідних науковців

Розширюється залучення провідних вчених та практиків до роботи зі студентами через майстер-класи, які вперше у сфері юридичної освіти України були впроваджені в освітній процес саме в цьому університеті. Метою проведення таких майстер-класів є аналіз проблемних питань розвитку держави і права, міжнародного співробітництва та функціонування міжнародних організацій. Їх проводять відомі українські та зарубіжні науковці та юристи-практики. Проведення таких заходів сприяє не тільки поєднанню теоретичних знань з практичними навичками, що дозволяє молодим юристам швидко адаптуватися до вимог сучасного юридичного ринку, але і є надзвичайно важливим для розвитку наукового потенціалу країни та популяризації юридичної науки серед молоді.

На жаль, вітчизняна юридична освіта відстає від здобутків юридичної науки, передової юридичної думки, при тому продовжує готувати фахівців, не здатних протистояти сучасним викликам юридичної практики, належним чином захищати права і свободи людини та громадянина. Незважаючи на високі конкурси до вищих юридичних навчальних закладів відчувається криза в публічно-правовій, приватноправовій галузях знань. Також держава не займається працевлаштуванням юристів публічно-правової спеціалізації, не надає зазначеним спеціалістам можливостей для подальшої серйозної наукової діяльності. Поряд з цим держава є основним замовником на проведення наукових досліджень, розміщення замовлень такого роду, а виділені кошти досить рідко доходять до вчених-юристів, які здійснюють відповідні дослідження. В центрі уваги наукових досліджень юридичної освіти має бути людина з її потребами, інтересами, правами та свободами, неототожнення держави та права, а скоріше навіть (у більшості випадків) до протиставлення.

Призначення сучасної юридичної науки і освіти полягає в тому, щоб передати майбутньому правнику глибокі загальнокультурні основи, комунікативні здібності, критичність та культуру мислення, здатність приймати самостійні рішення, в цілому підготовка професіоналів, які б сповідували принцип верховенства права та активну громадянську позицію. Підготовка сучасного фахівця-юриста в КУП НАНУ – це забезпечення не лише відповідного рівня інтелекту та глибоких знань із фаху, а також морально-етичне виховання майбутнього юриста, сприйняття індивідуальною свідомістю студента суспільних цінностей і реалізацію їх у практичній діяльності. Університет є центром проведення різноманітних наукових заходів, що відзначаються сучасним форматом та креативним підходом і надають можливість молодим науковцям презентувати свої дослідження.

Співпраця молодих вчених із досвідченими науковцями

Підвищення інтелектуального потенціалу молоді можливе лише за умови підтримання на належному рівні спілкування та співпраці молодих вчених із досвідченими науковцями, яке відбувається в ході проведення спільних наукових заходів і дозволяє генерувати нові, прогресивні думки, необхідні для успішної реалізації реформ у нашій країні. Особливо це стосується юриспруденції, оскільки теоретичні дослідження є невід’ємною частиною процесу вдосконалення правової системи. Виявлення та аналіз актуальних проблем права на теоретичному рівні закладають фундамент для розробки практичних рішень, що спряють розвитку як окремих правових інститутів, так і правової системи в цілому. Саме таким науковим заходом і став круглий стіл, який пройшов в університеті і був присвячений Дню науки в Україні з темою «Освітні ініціативи в період дії правового режиму воєнного стану». У ньому взяли участь науковці філій – Рівненського інституту права, Вінницького, Ужгородського та Львівського науково-дослідних центрів КУП НАНУ. Захід також зібрав представників наукової спільноти, освітян, студентів та представників державних органів, об’єднаних спільним бажанням забезпечити безперервність освітнього процесу та адаптувати його до нових реалій. Одним із ключових питань, які обговорювалося під час дискусії, була проблема забезпечення безпеки студентів, аспірантів та викладачів. Крім того, велику увагу було приділено питанням спільних наукових проектів викладачів і молодих дослідників, забезпечення доступу до навчальних і наукових матеріалів та інфраструктури. Під час круглого столу було представлено й ряд ініціатив, спрямованих на підтримку науки і освіти в період дії правового режиму воєнного стану. Зокрема, прозвучали пропозиції щодо створення спеціальних програм для психологічної реабілітації студентів, розробки нових наукових досліджень, які б відповідали потребам ринку праці в сучасних умовах, та залучення міжнародних партнерів. Учасники дискусії дійшли висновку, що наука й освіта є одним із найважливіших інструментів відбудови країни. Інвестуючи в науку та освіту сьогодні, ми забезпечуємо майбутнє України. Для цього необхідно об’єднати зусилля всіх зацікавлених сторін – держави, наукових й освітніх закладів, бізнесу та громадянського суспільства.

Студентська наука

Науково-дослідна робота студентів є одним із найважливіших засобів підвищення якості підготовки фахівців із вищою освітою, сприяє поглибленому вивченню програмного матеріалу, розвитку наукового мислення й творчого підходу до вирішення теоретичних та практичних завдань майбутньої діяльності. На сьогоднішній день до складу Наукового товариства студентів КУП НАН України входить 275 студентів. Основною метою діяльності товариства є всебічне сприяння науковій та творчій діяльності студентів, що допомагатиме поглибленому вивченню й засвоєнню ними освітніх програм, а також формуванню наукового потенціалу університету. В КУП НАН України під керівництвом досвідчених вчених діють три студентські наукові гуртки, які є науково-організаційною та навчальною структурою університету, яка на добровільній основі об’єднує студентів задля здійснення студентських наукових досліджень у галузі права та проведення наукових заходів із метою підвищення якості юридичної освіти. Гуртки здійснюють науково-дослідну та навчально-організаційну роботу. Так, студенти, які об’єднуються в науковому гуртку «Пам’ятки права», здійснюють широкий спектр дослідницької роботи, спрямованої на вивчення історії права та його джерел. Основними напрямками їх діяльності є: дослідження історичних джерел права (аналіз текстів законів, виявлення й опис рукописних джерел, переклад стародавніх текстів), систематизація та аналіз юридичної інформації (складання хронологічних таблиць, порівняльний аналіз правових систем, ідентифікація правових термінів), наукова реконструкція правових систем (відтворення правових відносин, моделювання правових процесів, реконструкція правової свідомості), науково-дослідницька робота (підготовка наукових тез, статей, виступи на конференціях, участь у грантових проектах). Таким чином, участь у гуртку «Пам’ятки права» – це прекрасна можливість для студентів не тільки поглибити свої знання з історії права, але й розвинути власні наукові та комунікативні навички.

Читайте також: Набрали чинності закони щодо збереження середньої зарплати мобілізованих вчителів та визнання результатів навчання на тимчасово окупованій території

Студенти наукового гуртка «Латинські читання» поглиблюють свої знання латинської мови та вивчають різноманітні аспекти латинської літератури, філософії та культури. Основними напрямками діяльності гуртка є: вивчення латинської мови (граматика, лексика, переклади); аналіз латинських текстів (читання класичних авторів, літературна критика, історико-літературний контекст); дослідження латинської культури (релігія і міфологія, повсякденне життя римлян, латинська мова в науці); науково-дослідницька робота (підготовка наукових статей, участь у конференціях, створення власних проектів); популяризація знань про латинську мову (організація та проведення літературних вечорів, конкурсів). Отже, даний гурток – це ще й прекрасна можливість для студентів не тільки вивчити цікаву й давню мову, але й розширити свій кругозір, розвинути інтелектуальні здібності та набути цінних навичок для подальшого навчання та наукової роботи.

Молоді правники, яких об’єднав науковий гурток «Клуб кримінологів» занурюються в захопливий світ дослідження злочинності, її причин, наслідків та шляхів протидії. Ключовими напрямами діяльності гуртка є: теоретичні основи кримінології (вивчення класичних та сучасних теорій кримінології, аналіз кримінологічної статистики, дослідження кримінального права), емпіричні дослідження (проведення соціологічних опитувань, аналіз кримінальних справ, вивчення діяльності правоохоронних органів), практичні аспекти кримінології (розробка профілактичних програм, вивчення віктимології, аналіз пенітенціарної системи), науково-дослідницька робота (підготовка наукових статей, виступи на наукових конференціях, розробка власних наукових проектів). Таким чином, «Клуб кримінологів» – чудова можливість для студентів не тільки вивчати цікаву й актуальну науку, але й можливість ровивати свої аналітичні здібності, соціальну відповідальність та можливість зробити свій внесок у створення безпечного суспільства.

Загалом, протягом навчального року 294 молодих науковців взяли участь у конференціях та круглих столах, які проводилися КУП НАНУ. Більше того, університетом проводяться різні організаційні заходи щодо залучення студентів до конференцій, які проводяться навчальними закладами як в Україні, так і поза її межами.

Аспірантура як етап підготовки наукових кадрів

Ключову роль розвитку науково-освітньої політики університету у підготовці науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації відіграє аспірантура Київського університету права. Вона є не лише етапом підготовки висококваліфікованих наукових кадрів, а й потужним інструментом для генерації нових знань та ідей у галузі права. Підготовка здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії в університеті здійснюється за очною (денною) та заочною формами навчання за спеціальностями 081 «Право» та 293 «Міжнародне право». Аспірантура КУП НАН України пропонує широкі освітні можливості для здобувачів: наукове стажування аспірантів у закордонних закладах вищої освіти; майстер-класи за участі провідних вітчизняних та міжнародних науковців; використання сучасної матеріально-технічної бази для наукових публікацій у колективних монографіях та університетському «часописі», а також у виданнях, що входять до Web of Science, Scopus. За роки роботи аспірантури було підготовлено багато відомих вчених та науковців.

Наукові школи

Призначення сучасної юридичної науки і освіти полягає в тому, щоб передати майбутньому правнику глибокі загальнокультурні основи, комунікативні здібності, критичність та культуру мислення, здатність приймати самостійні рішення, в цілому підготовка професіоналів, які б сповідували принцип верховенства права та активну громадянську позицію. Вчена рада університету постійно розглядає питання про вдосконалення науково-методичного забезпечення, про науково-дослідну роботу викладачів кафедр університету, аспірантів та студентів. Ця синергія стала рушійною силою розвитку юридичної науки в університеті та сприяла досягненню значних результатів.

Так, 28 червня 2024 року з нагоди 28 річниці Дня Конституції України в Київському університеті права НАН України вже традиційно за участю провідних вітчизняних фахівців у сфері права, представників державних та урядових інституцій, міжнародних громадських організацій відбулося відкриття ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Конституція України: стан, перспективи та механізми реалізації». Цей захід не лише підтверджує актуальність питань розвитку української державності, але й демонструє продовження традицій наукової школи. Знані науковці, аспіранти та студентська молодь обмінювались досвідом та практичними рекомендаціями щодо цінностей правової держави, принципу верховенства права, гуманістичних цінностей та правових відносин між суспільством і державою.

«Сьогодні ми, як науковці в галузі права, бачимо всі ознаки порушення норм міжнародного права, прав і свобод людини, норм міжнародного гуманітарного права, які вчиняє рф. Вже сьогодні міжнародні злочини, вчинені в Україні, класифіковано як злочини проти людяності або воєнні злочини; вони вчинені як частина широкомасштабного або систематичного нападу, спрямованого проти цивільного населення. Ми також бачимо гостру необхідність правової підтримки найбільш вразливих верств населення, як то вимушено переміщених громадян, тих, які втратили житло, ветеранів, інвалідів, дітей-сиріт та багатьох-багатьох інших. Саме тому ми зараз розширяємо діяльність нашої юридичної клініки «Фенікс», яка є не тільки платформою для практики наших студентів, основним завданням клініки є надання безкоштовної юридичної допомоги громадянам» – відзначив під час відкриття конференції ректор Київського університету права НАН України Юрій Бошицький.

Аналіз доповідей учасників конференції свідчить про значний інтерес молодих науковців до проблем конституційного права, а також застосування ними інноваційних методів дослідження. Науковці, які взяли участь у заході, констатували, що на розвиток інтелектуального потенціалу молодих талантів впливає цілий комплекс факторів, зокрема наявність конкурентного середовища. В цьому контексті для досягнення успіху в розвитку молодих науковців необхідно створити систему, яка передбачає не лише налагодження міжнародних контактів, а й активну підтримку університетів у реалізації спільних наукових проектів за участі іноземних партнерів. Так, було досягнуто домовленостей про подальшу тісну міжнародну співпрацю між Київським університетом права НАН України та Варненським вільним університетом Чорноризця Храбра – одним із найбільших приватних навчальних закладів Болгарії та одним із найпрестижніших університетів у східній Європі, основним завданням якої є перетворення міжнародної наукової діяльності на реальний інструмент стабілізації та підйому вітчизняної освіти. Дана співпраця передбачає наступні можливості для студентів, аспірантів та науково-педагогічних працівників: розроблення та впровадження спільних освітніх програм (програм подвійних дипломів), які надаватимуть можливість студентам-правникам одночасно проходити навчання за інтегрованими навчальними програмами в двох навчальних закладах та одночасно ортимати два дипломи українського та європейського університету; участь у міжнародних програмах обміну; проведення наукових досліджень на базі університетів інших країн; організація спільних конференцій та круглих столів; запрошення болгарських вчених і фахівців для проведення лекторіїв здобувачам освіти Київського університету права НАН України; залучення викладачів Київського університету права НАН України до проведення курсів лекцій у Варненському вільному університеті Чорноризця Храбра тощо.

Усе вищевикладене свідчить про те, що співпраця молодих та досвідчених науковців є вкрай ефективною. Починаючи зі студентської лави, здібна до навчання творча молодь за допомогою та сприяння досвідчених вчених шукає можливості реалізувати свій потенціал, робить перші кроки в своєму науковому пошуку й досягає результату. Спочатку – це невеликі тези, де юні дослідники висловлюють свої перші ідеї щодо розв’язання тієї чи іншої проблеми, згодом під керівництвом досвідчених науковців вони перетворюють свої напрацювання в наукові конкурсні роботи, повноцінні наукові статті, де детально аналізують проблему та пропонують інноваційні рішення. Молоді вчені КУП НАН України неодноразово демонстрували високий рівень наукової підготовки, перемагаючи на наукових конкурсах.

На наше переконання, розвиток національної юридичної науки залежить не тільки від виявлення обдарованої молоді серед аспірантів та студентів, але й від їх можливостей участі в різного роду наукових заходах. Саме такою формою є участь у наукових форумах, конференціях, круглих столах, що дає змогу виявити наукові таланти та спонукати молодь до наукового-дослідної роботи. Синергія досвіду та молодості в науці є одним із ключових факторів успіху Київського університету права НАН України. Завдяки цьому університет не лише зберігає свої традиції, а й активно розвивається, займаючи лідируючі позиції в юридичній науці України.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.