В Україні
Томос — найпопулярніше слово 2018-го Дякувати Богу, Україна отримала свою незалежну церкву
Дев’ятого січня всі члени Синоду Вселенського патріархату підписали Томос про автокефалію Православної церкви України. Вже опубліковано повний текст цього історичного документа.
Нагадаємо, що в суботу, 5 січня, Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос про надання Православній церкві України автокефалії. Урочиста церемонія відбулася в патріаршому храмі Святого Георгія на Фанарі в Стамбулі. А вже 7 січня в Соборі святої Софії в Києві відбулася різдвяна літургія, після якої Томос уперше виставили на всезагальний огляд у Трапезній палаті храму, де його могли бачити всі охочі. В майбутньому Томос зберігатиметься в Михайлівському Золотоверхому соборі, де наразі розташовується резиденція митрополита ПЦУ Епіфанія.
Отже, відхід українського православ’я від російського узаконено. Адже Томос — це унікальний церковний документ, який видають за умови надання головною церквою церкві-дочці фактичної незалежності — автокефалії. Зрідка Томос видають із питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.
Сучасна історія створення Православної церкви в Україні розпочалася значно раніше. Але її активна фаза припала на жовтень минулого року, коли в Стамбулі відбулося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. Тоді (10 жовтня) члени Синоду заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія, які майже місяць провели в Україні. Зокрема, вони їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками та мирянами. Саме за результатами їхнього звіту Україні й було надано дозвіл на створення єдиної помісної церкви. Інша важлива подія відбулася в Україні 15 грудня під час Об’єднавчого собору, коли православні архієреї оголосили про об’єднання українських церков в єдину помісну незалежну церкву. Її офіційна назва звучить так: Православна церква України, а предстоятелем ПЦУ став митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній, кандидатуру якого підтримала більшість архієреїв, присутніх на Об’єднавчому соборі в Києві. Кафедральним собором нової церкви на даний час є Михайлівський золотоверхий собор. За минулі тижні до ПЦУ приєдналося більше сорока приходів УПЦ МП, що включають десятки тисяч прихожан. І цей процес об’єднання триває, незважаючи на активну протидію керівництва московського патріархату і частини політиків.
Паралельно вже почався процес визнання Православної церк ви України. Зокрема, як стало відомо, Елладська православна церква готується визнати новостворену Православну церкву України. Відповідне рішення було ухвалене 8 січня на Священному Синоді Ієрархії, який є вищим керівним органом Грецької церкви. Далі справу має розглянути архієрейський собор, який остаточно визначиться з реакцією на листи Вселенського патріарха Варфоломія й очільника Московського патріархату Кирила.
А що представники УПЦ МП? Вони обурюються фактом отримання Томосу та прийнятим Верховною Радою України законом про перейменування УПЦ МП на Російську православну церкву, заявляючи, що це порушує Конституцію України. А тому керівництво цієї церкви збирається оскаржувати його в суді. «Ми маємо намір захищати свої права всіма законними способами. Нами було надіслано звернення до Президента — застосувати право вето. Але, як бачимо, він таким правом не скористався. Крім цього, оскільки бачимо порушення конституційних норм і принципів, ми ініціюємо звернення до Конституційного Суду», — заявив протоієрей, керівник юридичного відділу УПЦ МП Олександр Бахов. Тим часом російські медійні ресурси вдаються до нових провокацій. Так, у Святвечір російські та проросійські ЗМІ закликали парафіян прийти захищати Свято-Преображенський собор у Вінниці, бо його, нібито, хочуть захопити «нацисти». Хоча цей заклик виявився хмарою на світлому небі та це додає ситуації напруженості. Зрештою, думаю, розум візьме гору і все буде добре. Бо загалом українська помісна церква вже існує — з офіційним Томосом і парафіянами, а саме слово «Томос» в Україні визначено як найпопулярніше слово 2018 року, хоча донедавна воно було відоме лише вузькому колу посвячених у релігійну термінологію людей.
Наступний 2019 рік для Православної церкви України має стати роком посилення єдності зі вселенським православ’ям. Та найважливіше завдання ПЦУ на даному етапі — об’єднання віруючих і церковних громад, у тому числі й УПЦ МП. «Усі ми маємо відкласти минулі образи, протистояння й відчуження, бо лише через прощення одне одному зможемо справді утвердити єдину помісну автокефальну українську православну церкву», — заявив очільник Православної церкви України, митрополит Епіфаній. Отже, будьмо виваженими й толерантними. У протилежному випадку сама держава має покласти край подібним фактам та діям. Тоді в нас вийде все, а Томос увійде в наші серця та повсякденне життя, що й потрібно було, аби він став вагомим фактом духовної єдності та незалежності українців.
Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ
Джерело: Юридичний вісник України
You must be logged in to post a comment Login