Connect with us

В Україні

Томос — найпопулярніше слово 2018-го Дякувати Богу, Україна отримала свою незалежну церкву

Опубліковано

Дев’ятого січня всі члени Синоду Вселенського патріархату підписали Томос про автокефалію Православної церкви України. Вже опубліковано повний текст цього історичного документа.

 

Нагадаємо, що в суботу, 5 січня, Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос про надання Православній церкві України автокефалії. Урочиста церемонія відбулася в патріаршому храмі Святого Георгія на Фанарі в Стамбулі. А вже 7 січня в Соборі святої Софії в Києві відбулася різдвяна літургія, після якої Томос уперше виставили на всезагальний огляд у Трапезній палаті храму, де його могли бачити всі охочі. В майбутньому Томос зберігатиметься в Михайлівському Золотоверхому соборі, де наразі розташовується резиденція митрополита ПЦУ Епіфанія.

Отже, відхід українського православ’я від російського узаконено. Адже Томос — це унікальний церковний документ, який видають за умови надання головною церквою церкві-дочці фактичної незалежності — автокефалії. Зрідка Томос видають із питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.

Сучасна історія створення Православної церкви в Україні розпочалася значно раніше. Але її активна фаза припала на жовтень минулого року, коли в Стамбулі відбулося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. Тоді (10 жовтня) члени Синоду заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія, які майже місяць провели в Україні. Зокрема, вони їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками та мирянами. Саме за результатами їхнього звіту Україні й було надано дозвіл на створення єдиної помісної церкви. Інша важлива подія відбулася в Україні 15 грудня під час Об’єднавчого собору, коли православні архієреї оголосили про об’єднання українських церков в єдину помісну незалежну церкву. Її офіційна назва звучить так: Православна церква України, а предстоятелем ПЦУ став митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній, кандидатуру якого підтримала більшість архієреїв, присутніх на Об’єднавчому соборі в Києві. Кафедральним собором нової церкви на даний час є Михайлівський золотоверхий собор. За минулі тижні до ПЦУ приєдналося більше сорока приходів УПЦ МП, що включають десятки тисяч прихожан. І цей процес об’єднання триває, незважаючи на активну протидію керівництва московського патріархату і частини політиків.

Паралельно вже почався процес визнання Православної церк ви України. Зокрема, як стало відомо, Елладська православна церква готується визнати новостворену Православну церкву України. Відповідне рішення було ухвалене 8 січня на Священному Синоді Ієрархії, який є вищим керівним органом Грецької церкви. Далі справу має розглянути архієрейський собор, який остаточно визначиться з реакцією на листи Вселенського патріарха Варфоломія й очільника Московського патріархату Кирила.

А що представники УПЦ МП? Вони обурюються фактом отримання Томосу та прийнятим Верховною Радою України законом про перейменування УПЦ МП на Російську православну церкву, заявляючи, що це порушує Конституцію України. А тому керівництво цієї церкви збирається оскаржувати його в суді. «Ми маємо намір захищати свої права всіма законними способами. Нами було надіслано звернення до Президента — застосувати право вето. Але, як бачимо, він таким правом не скористався. Крім цього, оскільки бачимо порушення конституційних норм і принципів, ми ініціюємо звернення до Конституційного Суду», — заявив протоієрей, керівник юридичного відділу УПЦ МП Олександр Бахов. Тим часом російські медійні ресурси вдаються до нових провокацій. Так, у Святвечір російські та проросійські ЗМІ закликали парафіян прийти захищати Свято-Преображенський собор у Вінниці, бо його, нібито, хочуть захопити «нацисти». Хоча цей заклик виявився хмарою на світлому небі та це додає ситуації напруженості. Зрештою, думаю, розум візьме гору і все буде добре. Бо загалом українська помісна церква вже існує — з офіційним Томосом і парафіянами, а саме слово «Томос» в Україні визначено як найпопулярніше слово 2018 року, хоча донедавна воно було відоме лише вузькому колу посвячених у релігійну термінологію людей.

Наступний 2019 рік для Православної церкви України має стати роком посилення єдності зі вселенським православ’ям. Та найважливіше завдання ПЦУ на даному етапі — об’єднання віруючих і церковних громад, у тому числі й УПЦ МП. «Усі ми маємо відкласти минулі образи, протистояння й відчуження, бо лише через прощення одне одному зможемо справді утвердити єдину помісну автокефальну українську православну церкву», — заявив очільник Православної церкви України, митрополит Епіфаній. Отже, будьмо виваженими й толерантними. У протилежному випадку сама держава має покласти край подібним фактам та діям. Тоді в нас вийде все, а Томос увійде в наші серця та повсякденне життя, що й потрібно було, аби він став вагомим фактом духовної єдності та незалежності українців.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.