Connect with us

В Україні

ТОТ: як повернути та захистити права людини?

Опубліковано

Для початку зазначу, що статус тимчасово окупованих територій визначено Законом «Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України», а сама тема деокупації стала невід’ємною частиною нашої боротьби за незалежність, справедливість, врешті-решт за мир на українських землях. «Чужої землі нам не треба, але й своєї, Богом нам даної, ані метра не віддамо», – говорили колись славні запорожці. І ці слова стали наразі частиною української національної ідеї.

Читайте також: Участь депутата ВР АРК у голосуванні за прийняття очевидно неконституційних та незаконних рішень про проведення загальнокримського референдуму утворює склад державної зради

На сьогодні в нашому законодавстві визначено правові відносини, правовий режим тимчасово окупованої території (далі – ТОТ), забезпечена діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування, можливі обмеження свободи пересування, гарантій права власності на нерухоме майно, обмеження економічної діяльності на тимчасово окупованій території, встановлена відповідальність за діяльність, яка є колабораційною. Водночас слід пам’ятати, що ТОТ є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія її Конституції та законів, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою.

Тимчасова окупація російською федерацією територій України, незалежно від її тривалості, є незаконною й не створює для росії жодних територіальних прав. По-перше, як за державою Україна, так і за територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на ТОТ, суб’єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно. По-друге, міжнародно встановлена дата початку тимчасової окупації – це 19 лютого 2014 року. Перелік окремих об’єктів ТОТ визначається українським урядом. По-третє, слід зрозуміти, що деокупація – це системний комплекс політичних, економічних, військових, соціальних та правових заходів державної політики, наслідком яких є повна відсутність на території України, що була тимчасово окупована, збройних формувань рф. По-четверте, бойові дії відбуваються на лінії зіткнення зі збройними формуваннями рф. Вони включають регулярні з’єднання і підрозділи, підпорядковані мо рф, підрозділи та спеціальні формування, підпорядковані іншим силовим відомствам рф, включаючи різноманітних радників, інструкторів та збройні формування, озброєні банди та групи найманців, що створені, підпорядковані, керовані та фінансовані рф.

Слід врахувати й те, що на ТОТ створені квазідержавні утворення, а саме так звані органи влади, суди, органи прокуратури, адвокатура, нотаріат. Ідеться про сукупність таких квазідержавних органів і структур рф, які функціонально відповідають за управління ТОТ. Самопроголошені органи узурпували виконання владних повноважень: вони виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України.

Читайте також: 3 місяці арешту за колабораційну діяльність в освітній сфері – надто м’яке покарання

Правовий режим тимчасово окупованої території включає особливий правовий режим перетину адміністративної межі та лінії зіткнення між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Саме такий режим передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території. Натомість наша держава має підтримувати й забезпечувати економічні, фінансові, політичні, соціальні, інформаційні, культурні та інші зв’язки з громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, сприяти їх залученню до процесів утвердження української національної та громадянської ідентичності. Примусове автоматичне набуття громадянами України, які проживають на ТОТ, громадянства рф не визнається, а тому не може бути підставою для втрати громадянства України. Відтак, громадяни, які проживають на ТОТ, мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу з питань, пов’язаних із захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб (у тому числі про відшкодування шкоди, завданої внаслідок обмеження в здійсненні права власності на нерухоме майно або його знищення, пошкодження) у зв’язку із збройною агресією рф, у порядку, встановленому Законом «Про безоплатну правничу допомогу».

Важлива тема прийняття актів незаконними органами. Адже будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків, окрім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акту цивільного стану. НА тому стоїмо і будемо стояти. ТОТ це тимчасове явище, яке буде ліквідовано.

Віктор Ковальський

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.