В Україні
Україна лишиться без якісних кормів через недопрацьовані нормативні зміни
За повідомленням Європейської Бізнес Асоціації, Україна може зіштовхнутися з нестачею кормів через відсутність рішення, яке б визнавало еквівалентність системи реєстрації кормових добавок ЄС в нашій країні.
Донедавна діяла система реєстрації готових кормів (реєструвалась кожна рецептура готового продукту, який імпортується або виробляється в Україні). Однак, прийнятий в 2017 р. Закон «Про безпечність та гігієну кормів» запровадив нову систему реєстрації кормових добавок, неготових кормів. Тобто, наразі готові корми можуть вироблятися або ввозитися в Україну тільки з використанням добавок, зареєстрованих в Державному реєстрі кормових добавок (якого наразі не створено).
У 2018 р. вищезазначений Закон було підписано Президентом України. У ньому передбачено перехідний період 2 роки, аби органи виконавчої влади розробили внутрішні процедури для його імплементації. Але відповідних рішень прийнято не було.
«Тож на сьогодні маємо ситуацію: еквівалентність європейської системи реєстрації кормових добавок українській системі – відсутня. Це призводить до зупинки постачання імпортних кормів з ЄС та втрати суттєвих надходжень до державного бюджету. В час, коли ситуація з бюджетом та економікою країни і так потребує кращого. Водночас, для деяких домашніх тварин це загрожує хронічними хворобами або навіть летальними випадками», – зауважила Координатор комітетів Європейської Бізнес Асоціації Тетяна Широченко.
Проблема полягає також у тому, що провідні виробники готових кормів постійно працюють над вдосконаленням рецептур, виводячи на ринок нові, більш досконалі продукти, але жоден з них тепер не може потрапити до українського споживача, оскільки немає механізму реєстрації.
Якщо ж питання не буде вирішено, може скластися ситуація, коли імпорт готових кормім до України буде повністю припинено, оскільки, старі рецептури будуть зняті з виробництва, а нові, широко доступні споживачам в Європі, не зможуть бути ввезені в Україну. Для бюджету України це буде означати недоотримання багатомільйонних сум податків, які зараз сплачують світові лідери у виробництві кормів.
У зв’язку з цим, Європейська Бізнес Асоціація звернулась до Прем’єр-міністра України та Представництва ЄС в Україні з проханням розблокувати процедуру спрощеної реєстрації кормових добавок.