Connect with us

В Україні

В Україні не вистачає близько 2,5 тисячі суддів

Опубліковано

В Україні не вистачає близько 2,5 тисячі суддів, екс-глава ВККСУ Сергій Козьяков називає причини кадрової кризи.

В Україні не вистачає близько двох з половиною тисяч суддів, а під кінець року кількість вакансій ще може значно зрости, заявив представник Президента України в Конституційному суді Федір Веніславський.

Причини виникнення кадрової кризи в українських судах аналізує екс-глава Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (2014—2019 рр.) Сергій Козьяков. За даними Вищої ради правосуддя, на 11 червня 2021 року штатна кількість суддів оцінюється в 7 304 людини. Повноваження щодо здійснення правосуддя мають 4 954 судді. Вакантними залишаються 1 977 суддівських посад.

Читайте також: Відрядження суддів не покращує доступу громадян до правосуддя

За даними ж ВККСУ, на 19 липня цього року в списку суддів України налічувалося 5 389 суддів (в тому числі тих, хто з огляду на закон тимчасово не має повноважень). Тим часом, на 31 грудня 2013 року в Україні, згідно зі штатним розкладом, значився 9 071 суддя, що відправляє правосуддя в 767 діючих судах. Реально відправляв правосуддя 8 371 суддя.

«Куди поділося 35% суддів? Статистично найпомітніші зміни в кадровому складі українських судів відбувалися після 2014 року», — пояснює С. Козьяков. А головними поштовхами до цього стали три фактори:

— негативна динаміка розвитку судової влади в роки перебування на посту президента Віктора Януковича;

— окупація Росією Криму та частини Донецької і Луганської областей;

— рішучі (а іноді й із застосуванням сили) вимоги сотень тисяч учасників Революції Гідності очистити судову владу, підкріплені законодавчими рішеннями Верховної Ради в 2014, 2015 та 2016 роках. «Ці чинники на тлі нереалізованого за роки незалежності України в багатьох верствах суспільства запиту на справедливий суд і призвели до радикального скорочення суддівського корпусу», — уточнює С. Козьяков.

Так, у результаті окупації Криму на півострові зупинилося 36 судів. На непідконтрольних територіях Луганської та Донецької областей було зупинено роботу 57 судів. Для восьми судів було змінено місцезнаходження, а щодо 49-ти — була змінена підсудність.

У той же час ВККСУ протягом перших місяців роботи перевела з кримських судів до судів на підконтрольній території 44 судді. Деякі судді, що залишились на окупованій території (448 осіб), подали у відставку; основна ж маса стала суддями РФ і надалі була рекомендована новим складом кваліфікаційної комісії до звільнення за порушення присяги.

На території Луганської та Донецької областей, станом на 1 грудня 2014 року, працювало 442 судді. З них 302 було переведено в суди, що діють на підконтрольній території. На думку Сергія Козьякова, після підтримки депутатами відновлення роботи Вищої кваліфкомісії суддів ситуація може розвиватися за двома досить різними за термінами реалізації сценаріями. Згідно з першим сценарієм новий склад ВККСУ може прийняти рішення продовжити і закінчити процедури, розпочаті попереднім складом комісії.

Читайте також: Роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відновлюють

За іншим сценарієм — комісія може припинити розпочаті попереднім складом ВККСУ важливі кадрові процедури частково або повністю, почавши все з нуля. У цьому випадку прогнозувати терміни «швидкого» або «повільного» заповнення вакансій у судах України буде досить проблематично, вважає С. Козьяков.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.