Connect with us

В Україні

Відбудова України. П`ять способів того, як малі громади можуть трансформувати країну

Опубліковано

Ірина Озимок, директорка місцевого економічного розвитку WNISEF, засновниця Міжнародного саміту мерів

У публічних обговореннях відбудови фокус стрибає від житла до критичної інфраструктури, від доріг до шкіл та університетів. Але основа кожного проекту – люди, які будуть їх втілювати та користуватися. Тому вже зараз уся країна має працювати над розвитком людського капіталу й розбудовою громадянського суспільства. І розвиток цей має відбуватися не лише у великих містах, а й у кожній громаді країни.

Війна загострила відчуття приналежності до спільноти та до місця. Сьогодні потреба спілкування, взаємодії та гуртування є важливою для українців як ніколи раніше. Люди вже об’єдналися: разом розбирають завали після атак росії, відновлюють школи, організовують волонтерські осередки. Але цього замало і для них, і для відбудови України.

Читайте також: Edopomoha.org – цифрова платформа безкоштовної юридичної допомоги для ВПО

Допомогти з цим усім можуть центри спільнототворення. Це фізичні простори для взаємодії представників різних соціальних груп, де вони зможуть проводити дозвілля змістовно та брати участь у житті громади. Вони повинні бути доступними як у просторовому вимірі, так і програмному – стати відкритими для усіх категорій мешканців. І їх точно варто й потрібно розвивати під час боротьби з агресором, та для відбудови країни. Й вони можуть і мусять бути в кожній громаді.

Освіта і навчання. Такі центри, того чи іншого формі вже існують — на базі місцевих бібліотек, клубів, будинків культури та є багатофункціональними. Вони потрібні для підвищення рівня благополуччя громади, залучення фінансової та експертної підтримки. А підтримуючи не лише окремих людей, а й сім`ї (зокрема родини ветеранів), центри допоможуть в адаптації та соціального згуртування.

Одним з успішних таких проектів є «ДоброХаб» Доброславської територіальної громади на Одещині. Центр змінив спілкування з віртуального на живе і для дорослого населення, і для молоді. Адже через відсутність укриттів у школі та дитсадку діти навчалися онлайн. Тепер же всі можуть проводити час разом у хабі, де є можливість навчатися, спілкуватися та працювати.

Підтримка людей з інвалідністю. Подібні центри допоможуть відновленню психічного та фізичного стану населення. Частина їх уже працює в цьому напрямку. У Ковелі на Волині мешканці ініціювали відкриття інклюзивного CollabZONE, одна з цілей якого – соціалізація молодих людей з інвалідністю. Центр сприятиме інтеграції людей з інвалідністю в суспільство, яке сьогодні просто повинне стати доступним та інклюзивним.

Проведення часу та соціалізація. Окрім різноманітних активностей, зустрічей, освітніх програм, діяльність центрів спільнототворення зосереджена довкола спільного проведення вільного часу. Такий досвід існує в багатьох країнах світу. Прикладом є Community Centre 55 у Торонто (Канада). У цьому центрі працюють гуртки для дітей та дорослих, проводять курси для людей із бідних сімей, організовують фестивалі тощо. Це сприяє зміцненню соціальних зв`язків, формуванню почуття приналежності до спільноти та мінімізує почуття соціальної ізоляції.

Підтримка бізнесу та розвиток підприємництва. У Польщі працює Fundacja Edukacji i Dialogu Społecznego «Pro Civis». ЇЇ місія – розвивати підприємництво та підтримувати ініціативи для сільської місцевості, малих та середніх міст. «Pro Civis» активізує безробітних і тих, хто перебуває під загрозою звільнення, таким чином працюючи як каталізатор позитивних змін для ринку праці й економіки в цілому.

Читайте також: 150 млн євро на заходи з відновлення зруйнованої інфраструктури від ЄС

Культурний розвиток та громадянська трансформація. Центри спільнототворення є і платформою для культурного ствердження та розвитку для мешканців громад. Так, в Овруцькій міській територіальній громаді розвивають Креативний KOLOHUB – безбар’єрний простір на базі бібліотеки, де активні громадяни зможуть творити та спілкуватися. А Чортківська міська громада (Тернопільщина) реалізує проєкт «Бібліотечний АртГараж», що передбачає встановлення модульного павільйону «АртГараж» на місці аварійного гаражу та проведення там різноманітних заходів.

Центри спільнототворення можуть (і повинні) транслювати соціальні цінності. В Ніжинській міській громаді на Чернігівщині створили ветеранський простір «Незламні», аби підтримати захисників та цивільне населення, що постраждали внаслідок воєнних дій. На його базі мешканці зможуть отримати психологічну, юридичну та кар’єрну допомогу, а також, відновлювати зв’язок з суспільством через пошук свого нового призначення у ньому.

Серед критеріїв повернення українців до дому є безпека, інфраструктура та економічний розвиток. Але важливим є відчуття долученості до відбудови, прийняття рішень, розвитку громад та країни. Центри спільнототворення – це один з важливих кроків на місцевому рівні.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.