Connect with us

В Україні

Законодавча революція, або Євроінтеграція крізь призму правових новацій

Опубліковано

Відомо, що перш ніж стати членом Європейського Союзу, країни-кандидати повинні імплементувати в себе законодавчий доробок ЄС. Україна сповнена рішучості пройти цей шлях швидко.

Читайте також: Україна приєдналась до Договору про дружбу та співробітництво в Південно-Східній Азії

Зазначений доробок і складає право Євросоюзу, звернене до держав-членів спільноти. За європейськими стандартами дотримання правових настанов директив, регламентів, рішень та інших актів ЄС у момент вступу до цього об`єднання означає, що держави добровільно віддають йому частину свого суверенітету. Попри те чимало країн Європи, які на сьогодні не є членами ЄС, висловили своє бажання в майбутньому вступити до Союзу. Й однією з основних умов цього процесу є адаптація внутрішнього законодавства до права ЄС. При цьому під адаптацією розуміється низка односторонніх заходів, що вживаються державами-кандидатами з метою приведення своїх законодавчих систем у відповідність з обов`язковим мінімумом законодавства Європейського Союзу. Такий обов’язковий мінімум отримав назву Аcquis communautaire, що в перекладі з французької означає доробок (надбання) співдружності. Його було напрацьовано в середині 90-х років для європейських держав.

Варто зазначити, що Acquis communautaire є досить динамічною системою, що знаходиться в процесі постійного розвитку в напрямі розширення та поглиблення регулятивних конструкцій. Обсяг аcquis оцінюють не менше 97-ми тисяч сторінок Офіційного вісника Європейських співтовариств (Official Journal) або близько 20 тисяч актів. До змісту аcquis відносять: усі установчі договори, вторинне законодавство Європейського Союзу, рішення Суду ЄС, загальні принципи і доктрини права ЄС, міжнародні угоди, «м’яке» (soft law) право ЄС. Загалом же Ааcquis communautaire охоплює всі рішення в межах першої частини (йдеться про засади створення співтовариства), другої ( про спільну політику у сфері закордонних справ і безпеки) та третьої частини (співпраця поліції й органів юстиції у кримінальних справах). До установчих договорів ЄС, зокрема, відносяться: Договір про Європейське Співтовариство вугілля і сталі (1951 р.), Договір про Європейське економічне Співтовариство (1957 р.), Договір про Євроатом (1957 р.), Єдиний Європейський Акт (1986 р.), Договір про ЄС (1992 р.) тощо. Первинне право можна порівняти з національними конституційними положеннями. До вторинного законодавства ЄС відносяться: регламенти, директиви, рішення, а також конвенції, загальні стратегії, спільні позиції тощо. Норми вторинного права розробляються на основі первинного, створюються автономно та затверджуються інститутами Євросоюзу.

За час із 2000-го року Україна багато зробила для досягнення відповідності національної правової системи Аcquis communautaire – з урахуванням критеріїв вступу до ЄС. Так, Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук впевнений, що «Україна прийняла всі необхідні закони та запровадила всі обов`язкові реформи. Ми виконали всі вимоги, які ставилися до нас, у повному обсязі. І це не лише наша думка. Це визнала Європейська Комісія та Європейський парламент».

Читайте також: В Україні відкриють представництво Міжнародної організації права розвитку

Водночас залишається ще чимало завдань, які потрібно «довести», так би мовити, до логіки. Ідеться про низку важливих реформ, які необхідно довести до логічного завершення (реформа Конституційного суду, продовження судової реформи, антикорупція, боротьба з відмиванням коштів, втілення антиолігархічного закону. Орієнтовний перелік актів з імплементації європейського законодавства на 2023 рік включає 302 назви, на 2024 рік – 523. І найбільше навантаження ляже на Міністерство юстиції, яке опікується питаннями реалізації нових повноважень органів юстиції, розширення сфер безпеки та свободи, фінансового співробітництва та протидії корупції тощо. Тож рух до ЄС призведе до зміни багатьох уявлень, регуляцій та практик. Головне, аби наступний соціально-правовий розвиток мав добрий наслідок – реальний вступ до ЄС.

Віктор Ковальський

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.