В Україні
Відкрита зустріч Голови Конституційного Суду Станіслава Шевчука
19 квітня 2018 року в Києві відбулася перша відкрита зустріч новообраного Голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука зі студентською молоддю, представниками юридичної спільноти та преси.
Зустріч була організована з ініціативи Ліги студентів Асоціації правників України. Партнером зустрічі виступили Інститут демократії та розвитку «PolitА», інформаційне агентство Ліга.Закон, Всеукраїнський інноваційний рух юристів “ВІРЮ”, Київський молодіжний центр. Модератором зустрічі виступила Катерина Одарченко – експерт Інституту демократії та розвитку «Polita». У всіх присутніх зустрічі була можливість задати Голові КСУ актуальні питання та виразити свої думки щодо його роботи. На початку зустрічі, Станіслав Шевчук, поділився спогадами про свій шлях професійного і наукового зростання, про досвід роботи в ООН, ОБСЄ та ЄСПЛ, які лягли в основу його професійної діяльності в якості Голови КСУ.
Варто виокремити думку пана Шевчука, якої він постійно дотримувався на протязі всього спілкування, що верховенство Конституції важливе не тільки для держави, але й для громадянського суспільства, для кожного окремого громадянина. “Закони можуть змінюватись, бо приймають їх політики. Тому для обов’язком КСУ є захищати Конституцію від політиків та урядових структур, захищати Конституційні свободи і права громадян від можливих неконституційних діянь влади. Тому Конституційний суд повинен стати бастіоном справедливості” – зазначив Станіслав Шевчук.
Голова КСУ досить детально розповів про Конституцію та конституційне судочинство в Україні, питання захисту законних прав та свобод громадян, реалізацію гарантій їх непорушності. Особливу увагу Голова КСУ Станіслав Шевчук приділив реалізації конституційної скарги, яка запрацювала в результаті прийняття Регламенту КСУ: «Конституційний Суд отримав реальний механізм захисту конституційних прав будь-якого громадянина від свавілля держави. Конституційна скарга є важливим механізмом захисту прав усіх громадян, посилення ролі права в житті громадян, гармонізації взаємовідносин суспільства та влади». Спікер підкреслив, що особлива роль конституційної скарги полягає не в розгляді правомірності нормативного акту або дій посадової особи, а конституційності та правомірності самого закону, на підставі якого було прийнято те чи інше рішення.
Наприкінці зустрічі Голова КСУ Станіслав Шевчук пообіцяв продовжити зустрічі такого відкритого формату та оголосив про ініціацію проекту «Відкритий Конституційний Суд», метою якого відновлення довіри громадян до конституційного захисту найдорожчих та священних конституційних прав, свобод та громадянської гідності.
ДЛЯ ДОВІДКИ
Станіслав Шевчук
Народився 11 червня 1969 р. в м. Харкові. У 1993-му закінчив Українську юридичну академію. З 1997 р.— науковий консультант судді Конституційного Суду. З 2000-го— директор Центру порівняльного права при Міністерстві юстиції. Протягом 2004—2009 р. — професор кафедри публічного права Міжнародного Соломонового університету, з 2009-го — професор кафедри загальнотеоретичних та державно-правових наук Національного університету «Києво-Могилянська академія». Доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент НАПрН України. Протягом 2009 та з 2012 р. — суддя Європейського суду з прав людини ad hoc від України. Експерт Світового Банку, ОБСЄ, ООН. Учасник спецоперації ООН в Таджикістані 1994-1997 р. Засновник Асоціації правників України, член Української асоціації міжнародного права. У березні 2014-го призначений Верховною Радою суддею КС. У лютому 2018 на спеціальному пленарному засіданні обраний Головою КС.
Конституційний Суд України
КСУ є органом конституційної юрисдикції, який забезпечує верховенство Конституції України, вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених Конституцією України випадках інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до Конституції України. 13 липня 2017 Верховна Рада України прийняла новий Закон “Про Конституційний Суд України”, який визначає порядок організації та діяльності Конституційного Суду України, статус суддів, підстави і порядок звернення до нього, процедуру розгляду ним справ і виконання його рішень.
You must be logged in to post a comment Login