В Україні
Вища рада правосуддя – проти церемоніальної функції у формуванні ВККС

Вища рада правосуддя затвердила консультативний висновок щодо законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України» № 3711, який надійшов із Комітету Верховної Ради України з питань правової політики як доопрацьований.
На думку ВРП, більшість у складі ВККСУ мають становити судді.
Законопроектом передбачено, що Конкурсна комісія для проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККСУ затверджує Регламент роботи Комісії, положення про конкурс на зайняття посади члена ВККСУ, документи, які визначають методологію оцінювання компетентності та доброчесності кандидатів, та інші нормативні документи.
ВРП наголошує, що практично автономний статус Конкурсної комісії в редакції законопроекту наділяє її ознаками окремого суб’єкта владних повноважень у системі правосуддя.
Також проектом передбачено, що призначення на посаду члена ВККСУ здійснюється Вищою радою правосуддя на основі протоколу засідання Конкурсної комісії за результатами конкурсу. Водночас не визначена можливість ВРП як колегіального органу ухвалювати інші рішення, зокрема коли переможець конкурсу відмовився від зайняття посади тощо. Це фактично не дає змоги ВРП реалізувати свої конституційні повноваження як органу суддівського врядування та робить її участь у формуванні ВККСУ формальною.
ВРП звертає увагу, що Конкурсна комісія, до якої входитимуть, у тому числі, міжнародні експерти, є самостійним суб’єктом добору членів ВККСУ, що не відповідає міжнародним рекомендаціям. Роль ВРП зводиться лише до «церемоніальної функції» призначення відібраних Конкурсною комісією кандидатів.
Положення законопроекту про участь міжнародних експертів у формуванні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, на переконання ВРП, порушують основоположні конституційні принципи державотворення, адже Конституція України не передбачає можливості обмеження державного суверенітету чи зміни способу реалізації громадянами народовладдя шляхом делегування владних повноважень іноземним організаціям та громадянам. Міжнародні партнери можуть виконувати виключно дорадчу функцію у формуванні державних органів.
Також, на думку ВРП, потребує уточнення положення про можливість/неможливість призначити членом ВККСУ особу, яка раніше вже була членом Комісії.
Щодо передбаченого законопроектом права Конкурсної комісії та її секретаріату звертатися до будь-якої юридичної особи, державного органу чи органу місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб із запитом про надання пояснень, документів чи інформації з метою перевірки кандидатів на посаду члена ВККСУ Вища рада правосуддя вважає за необхідне зазначити, що дані повинні використовуватись Конкурсною комісією тільки тоді, коли вони надходять із підтверджених джерел та ґрунтуються на фактах.
За умови врахування висловлених у консультативному висновку застережень та зауважень ВРП в цілому підтримує зазначений законопроект.
В Україні
Нові програми держпідтримки аграріїв з бюджетом у 500 млн

Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики підтримав напрями державної підтримки сільгоспвиробників у 2021 р.
«Для забезпечення стабільності та передбачуваності державної підтримки ми зберегли основні програми – це підтримка розвитку галузей тваринництва, садівництва, фермерства, здешевлення кредитів та купівлі сільгосптехніки. Водночас, ми врахували сучасні реалії і побажання виробників, запропонувавши нові програми, які створюватимуть позитивний ефект для економіки України. За нашими розрахунками нові програми, такі як підтримка зрошення, матимуть попит серед аграріїв у зв’язку з близьким відкриттям ринку землі», – зауважив Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко.
П’ять основних напрямів підтримки з загальним бюджетом в 4 млрд грн:
– часткова компенсація вартості с/г техніки вітчизняного виробництва;
– фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів;
– фінансова підтримка розвитку, садівництва, виноградарства та хмелярства;
– фінансова підтримка розвитку фермерських господарств;
– державна підтримка розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції.
Крім основних програм підтримки, передбачається низка нових з бюджетом у 500 млн грн:
– державна підтримка страхування сільськогосподарської продукції;
– компенсація втрат посівів на Одещині;
– державна підтримка зрошення;
– підтримка органічного виробництва;
– державна підтримка розвитку картоплярства;
– нішеві культури.
Якщо попит на нові програми буде зростати, на наступний рік фінансування може суттєво збільшитись.
В Україні
Консультативні висновки ВРП публікуватимуть і на сайті Парламенту

Як повідомляє Вища рада правосуддя, відтепер консультативні висновки ВРП будуть розміщувати серед інших документів, які супроводжують законопроекти на сайті Верховної Ради.
Відповідно до чинного законодавства України одним з основних повноважень ВРП є надання обов’язкових до розгляду консультативних висновків щодо законопроектів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів.
ВРП звертає увагу, що оприлюднення консультативних висновків забезпечить можливість врахування позицій суддівської спільноти під час ухвалення законів про судоустрій і статус суддів та сприятиме діалогу між трьома гілками влади.
В Україні
Україна не співпрацюватиме з країнами СНД у сфері стільникового зв’язку

Кабінет Міністрів схвалив проект Закону «Про вихід з Угоди щодо співробітництва у розвитку та використанні систем стільникового рухомого зв’язку».
Зазначається, що на сьогодні Україна не здійснює активної співпраці з питань стільникового зв’язку з країнами СНД.
Взаємодія з міжнародним співтовариством у питаннях стільникового зв’язку і телекомунікацій здійснюється в рамках інших міжнародних організацій, зокрема з Міжнародним союзом електрозв’язку.
-
Судова практика7 днів тому
Заподіяння педагогічним працівником шкоди психічному здоров’ю учня внаслідок булінгу є підставою для звільнення такого працівника
-
В Україні3 дні тому
Положення про ліцей винесено на повторне обговорення
-
В Україні2 дні тому
Ухвалено перелік підручників для 4-го класу, які друкуватимуть бюджетним коштом в 2021 р.
-
Судова практика7 днів тому
При вирішенні питання про визнання особи такою, що втратила право користування житлом, слід враховувати баланс інтересів сторін
-
В Україні2 дні тому
Утримання мережі закладів дошкільної освіти перекладають на місцеве самоврядування
-
Законодавство7 днів тому
Визначено особливості звітування з ЄСВ для різних груп платників