В Україні
Як оформити «тимчасове влаштування» дитини під час війни?
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України роз’яснило алгоритм оформляння опікунства над дитиною під час війни.
«Процедура всиновлення або встановлення опіки загалом є складною та довготривалою. На період воєнного стану в Україні її спростили для тих дітей, які залишилися без батьківського піклування внаслідок того, що місцезнаходження батьків чи законних представників наразі невідоме. Така форма опіки має назву «тимчасове влаштування», а перелік необхідних документів при її оформленні зменшений», – пояснили у Міністерстві.
Читайте також: Невідкладні заходи з тимчасового влаштування дитини вживатимуть у випадках затримання або тримання під вартою її батьків
Скористатися правом тимчасово прихистити дитину, яка опинилася без батьків у воєнний час, мають право особи, які перебувають у сімейних, родинних відносинах (в тому числі хрещені батьки). Для цього їм потрібно звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання чи перебування дитини й надати такі документи:
- заяву;
- копію паспорта;
- документи, що підтверджують сімейні, родинні зв’язки з дитиною;
- довідку від нарколога та психіатра про відсутність перебування на обліку;
- довідку про наявність чи відсутність судимості опікуна (її можна отримати онлайн через портал «Дія»).
Термін розгляду документів – один місяць.
Після позитивного рішення служба у справах дітей видає наказ про тимчасове влаштування дитини, який є підставою для її тимчасового перебування в сім’ї родичів. Наказ також дає право представляти інтереси дитини перед третіми особами.