В Україні
Як після купівлі житла вперше повернути 1% його вартості?
Ви придбали житло вперше, заплатили збір на обов’язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд. Та чи знаєте ви, що від сплати збору звільняються громадяни, які придбавають житло вперше?
Підставою такого повернення є норма Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» № 400/97-ВР від 26.06.1997 року. Основні умови для повернення: ви повинні мати громадянство України; це ваша перша покупка нерухомості; повернення 1% відбувається лише за умови придбання нерухомості в житловому фонді; від дати покупки (укладення договору купівлі-продажу квартири) повинно минути не більше 3-х років.
Шляхів для повернення 1% від вартості житла при купівлі його вперше два: позасудовий та судовий. Перший варіант передбачає звернення із письмовою заявою в Головне управління Пенсійного фонду України відповідної області з обґрунтуванням обставин, підстав та з проханням повернути збір у відповідному розмірі та зазначити банківські реквізити для такого повернення коштів. За результатами розгляду такої заяви Пенсійний фонд може прийняти позитивне рішення та повернути безпідставно сплачений збір або ж відмовити в поверненні. Однак, як свідчить практика, Пенсійний фонд не квапиться повертати кошти та відписує на такі заяви, що немає можливості перевірити чи дійсно ви придбали житло вперше, що є обов’язковою умовою повернення, тому, власне, відмовляє у поверненні 1% вартості житла.
Відтак, якщо ви отримали рішення про відмову в поверненні збору, його можливо повернути лише в судовому порядку. Це означає, що потрібно звернутися з позовною заявою до адміністративного суду. Відмова ПФУ є обов’язковою при зверненні з позовом до суду, оскільки в протилежному випадку такі позовні вимоги є передчасними та не задовольняються судом. Однак, якщо ви все зробили правильно, за наслідками розгляду справи суд ухвалює рішення, яким вам повертають 1% вартості житла. Також хочу наголосити, що за рішенням суду громадянину повернуть не лише 1% від вартості житла, а й судовий збір та витрати на правничу допомогу. Тож у результаті послуга виходить безкоштовною
Джерело: Юридичний вісник України