В Україні
Як призначатиметься пенсія українцям, які працювали за кордоном?
Як ми з’ясували в мінсоцполітики, при призначенні пенсії українцям, які працювали за кордоном, зараховуватиметься страховий стаж, одержаний в інших країнах.
Читайте також: Оплата праці службовців системи правосуддя – без застосування коефіцієнтів
Нагадаємо, 25 квітня Верховна Рада ухвалила законопроект, який розв’язує одразу декілька проблемних питань із призначенням пенсій, які виникли в наших громадян через початок повномасштабної російської агресії. Ідеться про законопроект № 9453, розроблений Мінсоцполітики. Зрозуміло, що після широкомасштабного вторгнення рф Україна розірвала всі дипломатичні відносини з країною-агресором, контакти та документообіг між державними установами в тому числі. Пенсійні фонди – не виняток, тож обмін документами, які засвідчують тривалість трудового стажу та суми заробітку – неможливий. Як наслідок, українці, які переїхали до України з тимчасово окупованих територій АР Крим, Донецької та Луганської областей, не могли виконати вимогу діючого до сьогодні закону – підтвердити, що вони не отримують пенсію від пенсійних органів рф, і відповідно, отримати призначення пенсії в Україні. Крім того, рф і Україна вийшли з Угоди між державамиучасницями СНД про гарантії прав громадян цих країн щодо пенсійного забезпечення. У зв’язку з цим українці, які частину свого професійного життя працювали в рф, білорусі, Вірменії, Казахстані, Киргизстані, Таджикистані, Туркменістані чи Узбекистані, втратили можливість включати періоди такої роботи в свій страховий стаж в Україні. Це, в свою чергу, призводило до зменшення їхніх пенсійних прав, і, відповідно, розмірів пенсії (або взагалі позбавляло право на призначення пенсії).
Читайте також: Змінено порядок обчислення зарплати для визначення пенсії держслужбовцям, чиї посади пройшли класифікацію
Згаданий закон (№ 9453) якраз і вирішує ці та низку інших суттєвих проблем у сфері пенсійного забезпечення. По-перше, спрощується механізм відновлення виплати пенсій для кримчан. Скасовано вимогу отримання інформації від Пенсійного фонду рф. Відтепер людині, яка переїхала з Криму, достатньо подати заяву, в якій зазначити, що вона не отримує пенсію в Криму й бажає її отримувати в України. Для розрахунку пенсії можна надати трудову книжку або пенсійну справу (якщо вона є на руках). Жодних підтверджень від ПФ країни-агресора не потрібно.
Підготувала Дарія Мельник
спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України