Connect with us

В Україні

Як Україні стати прикладом у реформуванні судової системи?

Опубліковано

В Україні нарешті з’явилися зрушення і в судовій реформі, це — безперечно.

Про те, чому вона має значення не тільки для України, пише в своїй колонці «Рецепт судової реформи: як український досвід може допомогти Грузії та Молдові» експертка Центру протидії корупції Галина Чижик. Авторка цілком резонно вказує, що після багатьох спроб зірвати або хоча б загальмувати процес судової реформи нарешті було створено Етичну раду – унікальний орган, який має перевірити на доброчесність чинних і майбутніх членів Вищої ради правосуддя. Саме від рішень Етичної ради залежатиме, хто врешті працюватиме у цьому наймогутнішому органі в судовій системі.

Читайте також: Судова корпорація

Зазначимо, що в судовій системі ВРП, без перебільшення, вирішує практично все. Цей орган грає ключову роль у призначенні суддів на посади та в їхньому звільненні, розглядає скарги на недоброчесних суддів або тих, хто порушив етичні норми. ВРП дає (або не дає) згоду на притягнення судді до відповідальності і навіть ухвалює або погоджує рішення про «життєзабезпечення» судових органів (реорганізація, кількісний склад судів, матеріальне забезпечення тощо). Водночас реформа, яка відбувається зараз, має значення не лише для України, підкреслює Галина Чижик. Від корупції та несправедливості в судах так само страждають і громадяни Грузії чи Молдови, адже корінь проблем у нас спільний. За словами експертки, народжені в Україні рішення щодо того, як реформувати судову систему, можуть успішно спрацювати і в цих державах.

Свого часу усі три країни спробували імплементувати кращі європейські практики, які полягають у тому, що повноваження призначати та звільняти суддів передається в руки самих суддів – через створення суддівських рад. Тільки от зробити судову систему незалежною в такий спосіб жодній із трьох країн не вдалося. Влітку цього року українському парламенту таки вдалося розірвати це недоброчесне коло. Тепер кожен, хто хоче стати членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККСУ) чи ВРП, має пройти перевірку на доброчесність. Членів та кандидатів до Вищої ради правосуддя перевірятиме Етична рада, а членів ВККСУ вибиратиме незалежна конкурсна комісія. Обидва органи складаються з трьох суддів та трьох незалежних міжнародних експертів. В обидвох органах саме останні мають вирішальний голос у прийнятті рішень.

Як вказує Галина Чижик, на перший погляд ця зміна може здаватися лише косметичною, адже Етична рада не звільнятиме суддів, не зможе скасувати їхні свавільні рішення та відновити справедливість у конкретній справі. Втім, саме від Етичної ради залежатиме майбутній склад Вищої ради правосуддя, тож суддівські клани втрачають свій головний інструмент контролю за всією системою, що є дуже важливим.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.