В Україні
Як запобігти корупції в оборонних закупівлях? Рекомендації НАЗК
Враховуючи важливість мінімізації корупційних ризиків у закупівлях оборонного призначення, Національне агентство з питань запобігання корупції звернулось до Міністерства оборони з рекомендаціями щодо їх усунення.
Зокрема Міноборони рекомендовано при проведенні оборонних закупівель на умовах попередньої оплати перераховувати кошти на небюджетні рахунки постачальників, відкриті в органах Державної казначейської служби. Надалі ці кошти можуть бути використані виключно на цілі, визначені умовами договорів з наданням для здійснення платежів підтвердних документів органам казначейської служби.
Таким чином реалізується можливість здійснити подвійний контроль за коштами: від закупівельника та від казначейства, мінімізувати корупційні ризики та уникнути дебіторської заборгованості, яка спричинена тим, що авансові платежі перераховуються компаніям, які виявляються недоброчесними та надалі не виконують належним чином взятих на себе договірних зобов’язань.
Читайте також: Члени ВЛК, ЛКК, МСЕК, ЛЛК подаватимуть е-декларації
Впровадження зазначених рекомендацій потребує вжиття Міноборони низки заходів:
– ініціювати внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1070, що регламентує порядок здійснення попередньої оплати розпорядниками бюджетних коштів;
– затвердити відомче положення щодо здійснення попередньої оплати, передбачити відповідні умови у договорах на закупівлю товарів, робіт і послуг.
Рахункова палата у Звіті про результати аудиту ефективності використання бюджетних коштів, передбачених Міноборони для придбання речового майна та забезпечення харчування військовослужбовців ЗСУ, рекомендує Міністерству запровадити зазначені рекомендації НАЗК як такі, що «нівелюють корупційні ризики щодо втрат бюджетних коштів унаслідок неефективного та незаконного їх використання в рамках здійснення розрахунків (попередня оплата) за укладеними договорами щодо закупівлі товарів, робіт і послуг».