Connect with us

В Україні

Які послуги при травмах можна отримати в лікарні безкоштовно? (пояснення НСЗУ)

Опубліковано

Катерина ХОРОЩАК,
журналістка

Пам’ятаєте «дзеркальний» Київ (та й Україну) початку грудня. Тоді лише в столиці щодня фіксували сотні травмованих. А зима тільки починала свою ходу. Так от деякі роз’яснення і поради.

У Національній службі здоров’я України назвали послуги, які мають бути безкоштовними в медзакладах для людей, котрі травмувалися. Так, якщо в людини травма, насамперед потрібно з’ясувати чи потрібна їй медична допомога та чи може вона самостійно дістатися до травмпункту. Дізнатися, до якого медичного закладу потрібно їхати у випадку травми, допоможе дзвінок на 103. Якщо людина не може рухатися або самостійно дістатися лікарні, за цим же номером необхідно викликати швидку допомогу. Приїхавши на виклик, бригада швидкої оцінить стан пацієнта, встановить попередній діагноз та транспортує його до відповідного медичного закладу, якщо в цьому буде потреба.

Далі, якщо людина з травмою потребує стаціонарної допомоги, вона отримає її допомогу в закладі, який має контракт з НСЗУ за пакетами «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без хірургічних втручань» або «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах».

Отже, на яку безоплатну медичну допомогу може розраховувати пацієнт, який травмувався?

Якщо людина з травмою не потребує стаціонарної допомоги, то бригада шв%Dдкої має відвезти такого пацієнта до найближчої лікарні, де вона отримає допомогу, звісно, якщо заклад має контракт із НСЗУ за пакетом амбулаторної допомоги.

1. На екстрену медичну допомогу.

Вона є безоплатною для пацієнта. Зокрема, на місці події: на вулиці, вдома, в громадських місцях, на виробництві, в різноманітних установах. Щоб отримати таку допомогу пацієнту не потрібна декларація з лікарем чи направлення від нього.

2. На амбулаторну допомогу.

Якщо госпіталізація не потрібна, пацієнт отримує медичну допомогу в межах пакету «Амбулаторна спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога». Звертатися до сімейного лікаря за направленням до травматолога на етапі отримання першої невідкладної допомоги не потрібно. Амбулаторний пакет медичних послуг покриває проведення діагностики захворювань, а також лікування травм та наступну реабілітацію, які не потребують госпіталізації пацієнта в лікарню для цілодобового нагляду. Це та допомога, яку пацієнт отримує від лікарів вузької спеціалізації. Таких, як, наприклад, хірург чи ортопед-травматолог та інші. Це також виконання ними лікувальних процедур або малих хірургічних втручань, проведення досліджень та обстежень пацієнта в амбулаторних умовах, а також лікування в умовах денного стаціонару.

3. На стаціонарну медичну допомогу.

Якщо пацієнта з травмою госпіталізували, то в безоплатний пакет із надання медичної допомоги в стаціонарі медзакладу включено:

— інструментальні та лабораторні обстеження;

— надання медичної допомоги, спрямованої на полегшення, зняття чи усунення симптомів і проявів захворювання, нормалізацію порушених процесів життєдіяльності тощо;

— проведення хірургічних операцій із забезпеченням анестезії та післяопераційний моніторинг пацієнта, знеболення й подальша медикаментозна терапія;

— цілодобовий лікарський та медсестринський догляд;

— медична реабілітація в гострому періоді.

Якщо порахувати, скільки виділяє держава у вигляді страхового фінансового пакету пацієнту з травмою, то в НСЗУ називають такі цифри: на лікування переломів кісток, черепа, хребта чи кісток тулуба — 8 000 грн; на операції на кістково-м’язовій системі — 7 356 грн.

Але іноді отримана травма може бути важкою й потребувати не тільки оперативного втручання, а й дороговартісних витратних матеріалів, таких, як «протези» або накісткові металоконструкції. До тарифу на медичні послуги не включено вартість дорогих витратних матеріалів. Але вони забезпечуються в централізованому порядку за рахунок інших програм державного бюджету. Якщо після травми пацієнт потребуватиме тривалої реабілітації, то це також передбачено програмою медгарантій у межах пакету «Медична реабілітація дорослих та дітей від 3-х років з ураженням опорно-рухового апарату».

НСЗУ оплачує послуги з медичної реабілітації як в умовах стаціонару, так і на амбулаторному рівні пацієнтам у підгострому та відновному періодах. У рамках Програми медичних гарантій пацієнт отримує безоплатно наступні основні послуги з медичної реабілітації:

— огляд та консультації;

— формування індивідуальної програми реабілітації;

— моніторинг стану пацієнта;

— консультації лікарів інших спеціальностей;

— послуги з медичної реабілітації;

— навчання пацієнтів/родини/ доглядачів особливостям догляду за людиною, запобіганню можливих ускладнень та дотриманню рекомендацій.

У підсумковому коментарі в НСЗУ заявили, що жодного ліміту на перебування в стаціонарі та отримання цих безкоштовних послуг немає. Пацієнт вправі отримати в стаціонарі весь комплекс медичних послуг, які йому потрібні для завершення лікування. Якщо ж лікарі вимагають гроші за безкоштовні послуги, можна подати скаргу на сайті НСЗУ, в якій потрібно зазначити назву лікарні, посаду, прізвище, ім’я та по батькові людини, яка відмовилася надати допомогу. Також важливо вказати, чи пацієнт ці гроші заплатив і чи купив те, що вимагали.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.