Connect with us

В Україні

Закон про столицю: що скаже Венеційська комісія?

Опубліковано

Віталій Кличко спрямував законопроект про столицю до Венеційської комісії та Ради Європи.

Як пояснив мер Києва, він зробив це на випадок, якщо профільний комітет Верховної Ради не надіслав текст проекту для оцінки на відповідність демократичним цінностям та конституційним нормам. Про це Кличко заявив в інтерв’ю «Радіо Свобода». «Якщо комітет не переслав нашим європейським партнерам цей законопроект, я це взяв на себе. В упередженості ніхто не може звинуватити Венеційську комісію чи Раду Європи. Всі ці документи вже були мною відправлені. Я сподіваюся, що найближчим часом ми отримаємо висновки», — зазначив Віталій Кличко.

Читайте також: Рада має дочекатися тлумачення КСУ перш ніж ухвалювати закон про столицю

Мер Києва пояснив це необхідностю оцінити законопроект про столицю на відповідність ключовим європейським принципам самоврядування.

«Венеціанська комісія, Рада Європи повинні дати висновки, чи відповідає цей закон демократичним, європейським вимогам, чи він писався лише для одного: аби призначити людину, яка виконуватиме завдання Банкової. І така спокуса достатньо велика. Хочемо будувати європейську столицю — повинні відповідати ключовим європейським принципам самоврядування. Але хтось поспішає, комусь ці висновки взагалі не потрібні. Їм потрібно ухвалити це рішення», — додав В. Кличко.

Нагадаємо, проект закону «Про місто Київ — столицю України» був поданий до парламенту ще у вересні 2019 року і вже за місяць схвалений Верховною Радою у першому читанні. Разом із тим документ отримав цілу низку зауважень від Головного науково-експертного управління ВРУ, Головного юридичного управління парламенту та багатьох експертів, і на два роки про нього «забули». Також цей документ отримав негативний висновок і Ради Європи, яка визнала низку його положень такими, що не відповідають вимогам Європейської хартії місцевого самоврядування, іншим стандартам та усталеній європейській практиці. Окрім того, і Конституційний Суд України двічі виносив вердикт про неконституційність розділення посад Київського міського голови та голови КМДА.

Водночас у Раді стверджують, що закон про столицю розглянуть за спецпроцедурою і протягом 2—3 годин. Член профільного Комітету Верховної Ради, депутат «Слуги народу» Віталій Безгін підтвердив інформацію про збір підписів за розгляд законопроекту про Київ за спеціальною процедурою. Про це він повідомив у коментарі LB.ua. В цілому закон, за його словами, проголосують в кінці листопада. «Це (збір підписів за розгляд законопроекту за спецпроцедурою. — Ред.) ініціював профільний комітет та Олександр Корнієнко. Сьогодні вже буде 150 підписів — необхідна кількість… Спецпроцедура передбачає розгляд виключних правок — п’ять правок від фракцій і груп і по одній правці від будь-якого позафракційного депутата», — сказав В. Безгін.

Читайте також: Проект закону про столицю: чому його не можна підтримувати в діючій редакції?

Він також уточнив, що в другому читанні законопроект розглядатиметься в середині або наприкінці листопада. «Всі маніпуляції, що закон розглядатиметься на цьому тижні, не відповідають дійсності», — наголосив народний депутат. Безгін також зазначив, що спецпроцедура передбачає внесення близько 30—40 правок і весь процес займе 2—3 години.

Уточнимо, що законопроект про столицю передбачає розділення повноважень мера й голови КМДА. Член профільного комітету, депутат від «Слуги народу» Олександр Качура вважає, що в Кличка з новим законом владних повноважень не поменшає: «У нього буде стільки влади, на яку його уповноважили люди. Тобто його обрали міським головою, він буде міським головою й виконуватиме свої повноваження. На двух стільцях не можна всидіти, це правильний підхід. І в нас є функція столиці і є функція міста. Кличко буде займатися функцією міста — комунальними службами, парковками, каналізаціями, тим, щоб у нас не забудовували наші сквери» — заявив народний обранець.

Зазначимо й те, що голова КМДА матиме реальну виконавчу владу в Києві, тоді як мер займатиметься міськрадою і виконуватиме представницькі функції. Нині, відповідно до рішень Конституційного суду, очолювати Київську міську державну адміністрацію може тільки людина, обрана столичним мером. Сам спірний законопроект «Про місто Київ — столицю України» був ініційований групою депутатів включно з нинішним міністром культури Олександром Ткаченком у вересні 2019 року. Тоді ж вперше постало питання зміщення Кличка. Новий закон має на меті розділити посади мера й голови КМДА, а також утворити новий виконавчий орган — Київській магістрат. Дев’ятнадцятого жовтня перший віце-спікер парламенту Корнієнко повідомив, що закон про столицю в другому читанні можуть розглядати за спецпроцедурою, оскільки до нього подано близько 1000 правок.

Підготував Федір МОРОЗ,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.