Connect with us

В Україні

Земельні аукціони: перша спроба

Опубліковано

Олег Приходько, Генеральний директор девелоперської компанії GREENOL

Відтепер право оренди сільгоспземлі можна купити на аукціоні.

Український ринок оренди земель сільськогосподарського призначення розпочав діяти після того, як із розпадом СРСР, були ліквідовані колективні господарства (колгоспи). На перших порах, новоутвореної держави Україна були на базі колгоспів були організовані колективні сільськогосподарські підприємства (КСП), які стали правонаступниками колгоспів. У свою спадщину вони отримали земельний банк, основні засоби виробництва та усе наявне поголів’я птиці та худоби. Пізніше, разом з процесами по приватизації державного майна, був здійснений процес розпаювання колективних (читай як державних) земель. При цьому кожен із мешканців отримав свою частку, якою міг розпоряджатися, у т.ч. й здати в оренду третім особам.

Звичайно, що не 100% сільськогосподарських земель були переведені в паї й отримали своїх нових розпорядників. Тим не менше можна стверджувати, що насьогодні ринок сільськогосподарської землі відкрив нові обрії для пошуку можливостей із залучення виробників продукції рослинництва та тваринництва. Й от 17 вересня ДП «СЕТАМ» Міністерства юстиції України та Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру в рамках пілотного проекту впровадження електронних земельних торгів уклали договір про забезпечення функціонування системи електронних земельних торгів.

На даний час 10 лотів вже у вільному доступі для охочих методом аукціону придбати право оренди. Мова про ділянки в п’яти областях України (Одеська, Чернігівська, Сумська та Кіровоградська). До завершення реєстрації для участі в аукціоні лишилося зовсім мало часу (аукціони відбудуться в жовтні).

На перший погляд аукціон з купівлі права оренди — це ефективний спосіб для того, аби держава отримала найвищу ціну. Зі слів його організаторів, ціна може перевершити відмітку в 20% від ринкової. З іншого боку, ділянки в 10, 15, 20, 50 га будуть цікаві місцевим фермерам з метою розширення своїх угідь. Не просто представити, що фермер, приміром із Чернігівської області буде претендувати на оренду ділянки в Одеській області площею близько 10–20 га. Ця особливість обумовить те, що такі відкриті аукціони будуть цікавими переважно регіональним підприємцям-аграріям, які чудово вміють рахувати свої кошти і більше аніж земля коштує вони не заплатять, оскільки володіють інформацією з питання в своєму регіоні. Хіба що такі лоти можуть зацікавити стартапи на аграрному ринку, чого ми не бачимо на даний момент.

Загалом ж, як вбачається, дана схема буде вигідною великим агрохолдингам. Адже вони ведуть свою діяльність майже по всій території країни, тому в них буде зацікавленість у розширенні своїх господарств із вирощування продукції рослинництва. Й це дуже гарна схема для прикриття домовленостей між власниками таких агрохолдингів, за якої вони зможуть узгодити максимальні ставки аукціонів і поділити державні пули сільськогосподарських земель та забронювати за собою 10 річний термін з використання орендованих ділянок. Адже фінансові можливості у них є, на противагу невеликим фермерським господарствам, які ведуть свою діяльність у межах максимум декількох районів однієї з областей.

Тож буде цікаво дізнатися, чи буде популярним даний метод оренди? З іншого боку, цей процес продажу оренди може стати підготовчим етапом до повноцінного продажу землі. І не факт, що на момент вільного продажу землі, преференції не отримають орендатори, що купили право оренди на відкритих електронних торгах.

P.S. Дата закінчення подання заявок — 15 жовтня, дата проведення аукціону — 18 жовтня.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.