В Україні
Звіт уряду: успіхи є, але надто незначні
У середу Прем’єр-міністр Володимир Гройсман представив звіт уряду за 2018 рік. Серед іншого привертає увагу зростання валового внутрішнього продукту в минулому році до 3,2 відсотка.
На фоні зменшення дефіциту бюджету України до 1,7% внутрішнього валового продукту та запланованого показника росту до 2,4%, а також зниження показника державного та гарантованого державою боргу — до 60,9% ВВП — ці дані вселяють надію на краще майбутнє практично вже сьогодні, як казали колись представники однієї партії, що розвалилася на наших очах. Уряд витримав випробування і зробив декілька кроків уперед. «Ми отримали дефіцит бюджету минулого року 1,7% ВВП, коли у нас був плановий 2,4%, тобто ми увійшли в 2019 рік досить позитивно», — зазначив В. Гройсман. До речі, за його словами, бюджет України в 2018 році зріс на 17% в порівнянні з 2017-м і в 1,5 разу — порівняно з 2016-м.
Але добрими намірами вимощена дорога до глухого кута. Таким у минулому році став рівень інфляції, що склав близько 10%. У європейських країнах такого рівня інфляції просто не існує. Хоча в українському уряді вважають, що це дуже оптимістичний показник, який передбачає стабільність національної валюти в поточному 2019 році. Ще гірші справи з дотриманням соціальних стандартів та рівнем заробітної плати. Дійсно, мінімальна зарплата в Україні за останні три роки зросла більш ніж утричі, але залишається на вкрай низькому рівні. В абсолютних цифрах у доларах мінімальна зарплата складає близько 150 доларів.
А тепер про мінуси, а саме: українські митниці у 2018 році збільшили надходження до Державного бюджету на 53 мільярди гривень, порівняно з 2017 роком, при цьому держава весь час намагається боротися із «сірими» та «чорними» схемами в митних операціях. Отже, в самій державі існує передумова тіньової економіки, яка посідає значну економічну й управлінську нішу. Що робити? Треба розширювати систему електронного урядування й добиватися зменшення рівня корупції шляхом створення в Державній фіскальній службі, зокрема, електронного кабінету платника податків, де податківці мають постійно розширювати перелік електронних послуг. Цікавою є тенденція збільшення коштів у місцевих бюджетах. Так, в 2018 році, порівняно з 2014-м, вони зросли в 3,3 разу. Якщо місцеві лідері не будуть красти, то є за що ремонтувати, будувати, розвиватися, адже минулого року регіони отримали додаткові 37 мільярдів гривень на розвиток через різні програми. Даний звіт уряду у подальшому буде направлений до Верховної Ради, і кожен депутат матиме можливість його підтримати або відхилити. А аналізувати є що. Наведемо лише певні цифри. За 2018 рік держава отримала понад 53 млрд доларів експортної виручки; доля ЄС в загальному обсязі зовнішньої торгівлі — 43%; розширюємо режими вільної торгівлі з Канадою, Ізраїлем та іншими країнами. При тому вже понад 3 роки Україна не імпортує російський газ, натомість наростили власний видобуток, збільшили долю «зеленої енергетики» і впроваджуємо технології ефективного споживання. За рік зменшили споживання газу з понад 14 до 10.6 млрд кубометрів.
Важливим, але й критичним є питання ремонту доріг. За 2018 рік, кажуть, що маємо 3 800 кілометрів відремонтованих автошляхів, зокрема в складі міжнародних транспортних коридорів. Це — найбільший показник за останні 14 років. У перспективі, як обіцяється, якісні дороги будують за всіма напрямками, а західний кордон з’єднають з портами Чорного моря. Райдужні перспективи? Так. Але дорожня інфраструктура розвивається досить мляво. Хоча й відкрито Бескидський тунель, модернізовано певні ділянки доріг, але для такої великої країни, як Україна, це буквально мізер.
Єдине, що радує, так це стабільний приріст агропромислового комплексу: рекордні обсяги врожаю (70 млн тонн), майже 40% валютної виручки країни та кілька реальних урядових програм розвитку, серед яких здешевлення придбання техніки, відновлення тваринництва і пряма підтримка фермерів. Що насторожує в урядових планах? По-перше, це постійне збільшення доходів від оренди. Ціна оренди майна, земельних ділянок тощо постійно збільшується, що шкодить розвитку бізнесу. По-друге, це оманлива інформація про «неземну» заробітну плату, адже вона вираховується як «середня температура по шпиталю». За тими ж урядовими даними, середня зарплата в 2018 році зросла у 1,9 разу — із 4 686 до 8 865 грн, а в грудні вона становила вже 10 573 гривень. Ця «неземна» статистика як і багато інших питань, мають бути розглянуті у ВРУ. Чекаємо, лишилося небагато. Можливо, щось почуємо критичного, бо поки уряд хвалить сам себе. Нам же лишається сподіватися, що справи колись підуть на краще.
Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ
Джерело: Юридичний вісник України
You must be logged in to post a comment Login