Юридична практика
Держлікслужба: вирок за давання хабара
Вироком Вищого антикорупційного суду від 5.06.2023 р. засуджено до 5 років умовного позбавлення волі громадянина Індії Гоела Ануджа, який 9 грудня минулого року дав хабар у сумі 10 тисяч доларів США голові Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.
Читайте також: Понад 3000 лікарських препаратів, які відпускаються без рецептів
Засуджений працював директором низки товариств з обмеженою відповідальністю, які займалися експортно-імпортними операціями продукції фармацевтичної промисловості. Незадовго до широкомасштабної агресії рф проти України для нього з Індії надійшла партія ліків, на імпорт яких у нашу країну потрібно було отримати дозвіл Держлікслужби. У зв’язку з цим він звертався до її керівництва із заявою про надання відповідної санкції на ввезення цього товару для подальшої реалізації на території України, але протягом десяти місяців так і не дочекався жодної відповіді – ні позитивної, ні відмовної, хоча інші добре знайомі йому бізнесмени дозволи на ввезення таких ліків з Індії отримали. Тим часом стрімко наближався кінець строку придатності ліків і так само стрімко зростали витрати на зберігання контейнерів із цим товаром у Польщі. Щоб уникнути потенційних збитків, індус вирішив дати керівнику зазначеного відомства хабар.
В ході попередньої зустрічі з головою Держлікслужби в службовому кабінеті останнього Гоел Анудж запропонував 10 тисяч доларів за отримання висновків про якість ввезених лікарських засобів в іноземній упаковці без проведення лабораторного контролю якості, а крім того, повідомив, що в подальшому надаватиме по 2 тисячі доларів щомісячно за формальне здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства щодо якості лікарських засобів, а також додержання вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності очолюваних ним товариств. Відповідь, судячи з усього, була обнадійливою, тож під час наступного візиту в будівлю служби засуджений прийшов з грошима й з ними був затриманий детективами Національного антикорупційного бюро України.
Читайте також: Військово-лікарських комісій побільшає
Зловмиснику було пред’явлено підозру у вчиненні злочину, передбаченого статтею 369 Кримінального кодексу України, а ВАКС обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю звільнитися з ув’язнення під заставу в сумі 5 мільйонів гривень, які за нього сплатили через п’ять днів після затримання. А в травні між ним і прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури було укладено угоду про визнання винуватості, за якою індус погоджувався на призначене йому покарання у вигляді 5 років позбавлення волі з іспитовим строком 2 роки. Предмет злочину – 10 тисяч доларів США – вирішено конфіскувати. Одним із пунктів її умов було те, що Гоел Анудж бере на себе зобов’язання здійснити разовий переказ коштів у сумі 10 мільйонів гривень на офіційний рахунок, відкритий Національним банком України на проект «Армія дронів», які мають бути закуплені для Збройний Сил України. Суд, перевіривши добровільний характер укладення угоди, своїм вироком її затвердив.
Джерело: Юридичний вісник України