Юридична практика
Істотні умови договору про надання медичних послуг
Чинне законодавство у сфері надання медичних послуг, на жаль, не містить переліку істотних умов договору про надання медичних послуг, а позиції науковців щодо цього питання мають певні розбіжності.
До істотних умов вказаного договору відносять предмет, сторін, ціну та строк договору. Або, пропонують вважати істотними умовами договору про надання медичних послуг умови про предмет, якість, строк виконання та вартість послуг. Також є думка про необхідність віднесення до істотних умов цього договору предмет, розмір, строки та порядок оплати послуги, а також взаємні права й обов’язки сторін у договорі, адже вони є стрижнем його змісту, який дозволяє констатувати наявність або відсутність згоди і які є необхідні та достатні для того, щоб договір вважався укладеним.
Аналіз практики показує, що до істотних умов договору про надання медичних послуг, слід відносити умови стосовно яких мусять бути досягнуті домовленості з боку обох сторін. До них належать: предмет договору (назва послуги); умови і строк надання послуг; вартість послуг (або спосіб, в який вона визначається, та порядок оплати: частинами, 100%, до певної дати і тощо); якість послуг (методи, що використовуються, повинні бути дозволеними й стандартизованими в Україні), також тут є актуальним питання визначення якості медичної послуги; права й обов’язки сторін; досудове врегулювання спору. Основною істотною умовою договору щодо якої повинно бути досягнуто згоди сторін, є умова про предмет. Предметом договору про надання медичних послуг є надання медичної послуги, яка споживається в процесі вчинення дій або провадження медичної діяльності. Існують такі визначення предмета такого договору:
– предметом договору про надання медичних послуг є дії закладу охорони здоров’я (точніше медичних працівників такого закладу) або лікаря, що мають медичний характер, і кореспондуючі дії отримувача послуг щодо їх оплати;
– предмет договору про надання медичних послуг полягає в зобов’язанні однієї сторони – послугонадавача – надати медичну послугу другій стороні – замовнику або третій особі, а замовник зобов’язується прийняти послугу та оплатити її відповідно до умов договору; предметом договору про надання медичних послуг є вчинення лікарем (медичною установою) певних дій щодо надання медичних послуг стосовно профілактики, діагностики, лікування, реабілітації; предметом договору про надання медичних послуг визнається обов’язок виконавця надавати пацієнту медичні послуги, які повинні відповідати вимогам, закріпленим для методів діагностики, профілактики та лікування і дозволені на території України. У той же час замовник зобов’язується своєчасно сплачувати вартість наданих послуг, якщо вони надаються платно, а також виконувати вимоги виконавця, необхідні для якісного надання медичних послуг, включаючи надання необхідної для цього інформації. Проаналізувавши наведені вище позиції, можна констатувати, що предметом договору про надання медичних послуг виступають конкретні медичні послуги, які надаються відповідно до умов договору.
Читайте також: Джерелом обізнаності лікаря про стан здоров’я вагітної пацієнтки є не лише її амбулаторна картка
Наталія Лісневська,
адвокатка
Джерело: Юридичний вісник України