Юридична практика
Обшук як складова бізнес-процесу
Серед більш-менш успішних бізнесменів, напевно, немає жодного, який би так чи інакше не стикався з правоохоронними органами. Комусь приходили запити, когось перевіряли, інших — викликали тощо. У нашій країні зі збільшенням оборотності підприємства, пропорційно підвищується й інтерес до таких компаній з боку правоохоронних органів, зокрема податкової, прокуратури, національної поліції, СБУ тощо. На жаль, представники цих структур нерідко є ініціаторами так званих «угод» з комерсантами щодо «безперешкодної» роботи. В окремих випадках йдеться про банальний шантаж, коли правоохоронець вимагає певну винагороду за те, що не буде запускати в хід весь зібраний матеріал стосовно, нібито, злочинної діяльності того чи іншого суб’єкта господарювання. По допомогу представників правоохоронної системи нерідко звертаються й конкуренти, мета яких призупинити чи хоча б зашкодити бізнесу опонента.
Як і в першому, так і в другому випадку підприємство зазнає збитків і несе додаткові витрати для захисту своїх інтересів. Дуже важливо, щоб таке підприємство своєчасно реагувало на виклики діючої системи управління та роботи в правоохоронній системі. Це дасть можливість мінімізувати ризики й показати іншим, що підприємство готове боротися за свої права та інтереси. Звичайно, в таких випадках не обійтися без досвідчених адвокатів, які зможуть кваліфіковано підготувати підприємство до можливих «атак» або забезпечити належний захист інтересів уже після подій, що відбулися.
У даній статті ми розповімо про те, на що необхідно звертати увагу, аби своєчасно виявити ризики й мінімізувати їх. Досить часто на адресу компанії приходять запити від контролюючих органів, особливо з фіскальної служби, з приводу надання документів щодо взаємовідносин з тими чи іншими підприємствами. І тут важливо звернути увагу, хто підписує цей запит — податкова інспекція чи поліція? У першому випадку, при необґрунтованій відмові в наданні документів вам загрожує позапланова перевірка. Якщо ж запит від податкової поліції — сміливо готуйте відмову, оскільки такий запит на доступ до документів можливий виключно за рішенням суду. Крім того, правоохоронні органи досить часто використовують механізм виклику співробітників (директора, бухгалтера) на допит. Метою цього є з’ясування більш детальної інформації про підприємство і «контактність» керівництва у вирішенні спірної ситуації.
Вищевказані дії свідчать про те, що ваша компанія вже потрапила в поле зору правоохоронців і, ймовірно, з вами почнуть «працювати»…
Ще одним способом перевірити наявність інтересу до приналежного вам бізнесу є фігурування вашої компанії в ухвалах слідчих суддів, коли приймається рішення щодо інших компаній, але в мотивувальній частині серед багатьох інших є й ваше підприємство. При цьому ви можете навіть і не здогадуватися про те, що йде яка-небудь перевірка. Крім того, ця перевірка може відбуватися в іншому регіоні, де ви не ведете господарську діяльність. Перевірити це можна за допомогою спеціальних ресурсів (відкритих і закритих), які надає наша компанія.
Істотним є прихід на підприємство співробітників правоохоронних органів з ухвалою суду про тимчасовий доступ до документів (виїмка). Для будь-якого керівника це може обернутися потрясінням, однак не потрібно проявляти емоції. Лише холодний розум й отримання максимально корисного обсягу інформації з даного приводу. По-перше, в ухвалі суду зазначається номер кримінального провадження, інформація про прокурора, слідчого, предмет дослідження, перелік документів і контрагентів, які цікавлять правоохоронні органи. Все це може допомогти підприємству забезпечити подальший захист своїх інтересів. Для цього ми рекомендуємо негайно звернутися до кваліфікованої адвокатської компанії й заручитися підтримкою досвідчених фахівців.
Відразу скажу, що надавати документи миттєво не потрібно, оскільки вони можуть бути, наприклад, не в офісі, або закриті в сейфі, а бухгалтер у відпустці тощо. Ні за яких умов правоохоронні органи не можуть ламати сейф чи двері приміщення. У таких випадках ви розписуєтесь про отримання ухвали суду й домовляєтеся зі співробітником правоохоронного органу про дату надання документів. Бажано, щоб у вас було 5–7 днів. За цей час можна оцінити ситуацію й зрозуміти всі ризики. До того ж, можна зв’язатися з контрагентом й уточнити всі спірні питання, що мають значення у справі, готувати контраргументи тощо.
У разі необґрунтованого ненадання документів — вам загрожує можливість проведення обшуку, оскільки це єдиний наслідок ненадання документів. Запам’ятайте, ніяких штрафів і стягнень. А ось вже до можливого обшуку ви повинні будете добре підготуватися, привівши в порядок всю документацію, системні блоки, сервери тощо. Особлива рекомендація — ведення всієї роботи на віддаленій хмарі, з обов’язковим паролем і без автоматичного входу.
Якщо ж до вас нагрянули непрохані гості, то головне не втрачати пильність і максимально швидко повідомити про це адвокату, телефон якого у вас повинен бути завжди. При цьому слідчим органам слід заявити, що ви готові проводити слідчі дії, але лише за участі вашого адвоката, який уже їде. За цей час ви повинні заспокоїтися і мислити холоднокровно.
У більшості випадків правоохоронці щось вилучають, однак не варто з цього приводу переживати. Існує процедура повернення майна в судовому порядку, тому «не все пропало».
Незважаючи на те, що обшук — це завжди «жах» для співробітників підприємства, присутність адвоката й адекватність персоналу — обов’язкова. З одного боку — адвокат повинен буде фіксувати всі протиправні дії слідчих, а їх, як свідчить практика, досить багато, з іншого боку — адвокат повинен оптимізувати роботу та взаємодію співробітників і паралельно мінімізувати можливі порушення прав підприємства та його співробітників.
Джерело: Юридичний вісник України