Connect with us

Юридична практика

Український юридичний бізнес: дві сторони професійності

Опубліковано

Якось один відомий адвокат сказав, що якщо б він дізнався раніше про гонорари співаків, акторів або спортсменів, то ніколи б не пішов у юристи.

Дійсно заробітки в юридичному бізнесі, до якого можна віднести адвокатську діяльність, корпоративний бізнес, безоплатну правову допомогу, нотаріальну діяльність тощо, є надто різними, як і сам цей бізнес. Його сутність, якщо коротко, — це робота юридичних осіб з надання послуг щодо застосування закону та з дотримання правничих процедур. І далеко не все те, що робиться у цій сфері без дотримання процедур або в обхід нормативних вимог, дійсно вписується в рамки такого бізнесу. Хоча він межує зі звичайним зловживанням правом. І оплата праці тут зовсім інша. Бо великі гонорари може дозволити собі великий юридичний бізнес. Наприклад, коли КМДА видає певній фірмі з орбіти якогось народного депутата вихідні дані на будівництво 50- метрового торгового комплексу біля кінотеатру «Зоряний» у Печерському районі столиці, то треба дивитися, а чи не має там у складі засновників і юристів. І при уважному розгляді ми їх обов’язково знайдемо, адже реєстр юросіб відкритий. Це колишні прокурори, міліціянти чи судді. І замість корпусу заводу «Арсенал» на його місці буде зведена адміністративна будівля з паркінгом. Чому я про це все кажу? Лише тому, що комплекс планують побудувати на ділянці 1,36 га по вулиці Московська, 8, а граничну висоту об’єкта дозволено на рівні 50 м, незважаючи на те, що ділянка розташована в центральному історичному ареалі Києва, де дозволено будівництво не вище 27 м. А сам корпус заводу проданий через СЕТАМ, — структуру Мін’юсту. Вартість оборудки склала більше ніж півмільярда гривень. Потім стає відомо, що оцінювачу майна оголошено підозру про нанесення збитку на значну суму. А інтереси будівельної фірми захищає відоме адвокатське об’єднання.

Через дорогу від майбутнього об’єкта знаходиться кінотеатр «Зоряний», який зараз реконструюють. Тут добудували три нові поверхі без відповідних погоджувальних документів. І адвокатське об’єднання, знову ж таки, готується до узаконення зведених із порушеннями надбудов.

Таких об’єктів у столиці, як і в інших містах, достатньо. І для них потрібні представники юрбізнесу, які доведуть правомірність дій забудовників за будь-яких умов, як і велику потребу в цих об’єктах. Деякі з них можуть дійсно прикрашати наші міста, але більшість дисонують з архітектурним ареалом міст або містечок. Та це вже нікого не цікавить. Бо послуга здійснена, гонорар сплачений, дія відбулася.

З економічної точки зору, юридичний бізнес — це надання послуг з юридичного сегменту державного регулювання. Виконанням таких послуг не створюється висока додана вартість, хоча вартість самих послуг коштує погодинно значних коштів. Тобто, з економічної точки зору, цей бізнес є значною мірою надвартісний або договірний за своєю природою. Таким може бути і шоу-бізнес, і надання косметичних або інших послуг. За задоволення та за красу треба платити. І соромитися цього не варто. Все має певну цінність, а за саму ціну треба домовлятися.

Погодьмося з тим, що активність представників цього бізнесу в межах держави є величезною. В різних сферах правозастосування реалізуються тисячі проектів з корпоративного, земельного, цивільного, фінансового, містобудівного, екологічного та інших його напрямів. Тут забезпечується організація і проведення процедур обов’язкового продажу акцій (відомих як сквіз-аут), реорганізацію АТ, ТОВ та інших підприємств, захист від рейдерства, реструктуризація холдингів, розробка систем договорів, виключення і вихід із ТОВ/ТДВ, захищаються права людини тощо. А ще — готуються тисячі нормопроектних документів, аналітичні довідки, актуальні коментарі та роз’яснення. І все це іменується юридичним бізнесом. Одна його група відома за відпочинком на французькій Рив’єрі, яхтах, а друга — на присадибних ділянках. При чому перша група може пропустити святкування Дня Незалежності, а інша обов’язково буде присутня на святі під час крокування бійців ЗСУ. В кожній із цих груп — своє ставлення до Вітчизни та її свят. Корпоративні цінності та переваги тут, подекуди, є вищими за звичайну добродійність людської ментальності. І так було, так є і так буде. І не варто на когось ображатися або очікувати змін. Бо це, врешті-решт, бізнес, який розвивається на соціальному попиті, потребах або на стражданнях. І бажано, щоб про останнє пам’ятали його славетні представники, що вже заздалегідь почали готуватися до свого свята — Дня юриста, де будуть озвучені підсумки роботи, прорахунки та отриманий гонорар. І тут же спільнота дізнається про героїв і невдах. Вже дуже скоро дізнається.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.