Connect with us

Юридична практика

Особливості здійснення сімейних прав та виконання сімейних обов’язків обмежено дієздатними, недієздатними та особами з психічними розладами

Опубліковано

Якщо дитина або особа, дієздатність якої обмежена, не може самостійно здійснювати свої права, ці права здійснюють батьки, опікун або самі ці особи за  допомогою батьків чи піклувальника.

Наприклад, дитина у віці до 14 років не може, як правило, самостійно здійснювати свої права та виконувати обов’язки за винятком вчинення дрібних побутових правочинів та реалізації особистих немайнових прав на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняється законом. Тому від імені та в інтересах дитини її права та обов’язки реалізовують батьки, усиновлювачі, опікуни (ст. 31 Цивільного кодексу (ЦК) України).

Діти у віці від 14 до 18 років не є повністю дієздатними (ст. 32 ЦК). Тому їм у здійсненні прав та виконанні обов’язків сприяють їх батьки, усиновлювачі, піклувальники, даючи згоду на здійснення ними належних їм прав та виконання обов’язків.

Зокрема, батьки, усиновлювачі або піклувальники дають згоду, а орган опіки і піклування — дозвіл на вчинення такими неповнолітніми правочинів щодо транспортних засобів або нерухомого майна та згоду щодо розпорядження грошовими коштами, що внесені іншими особами до фінансової установи на ім’я цих дітей.

Відмова піклувальника дати згоду на вчинення правочинів, що виходять за межі дрібних побутових, може бути оскаржена особою, цивільна дієздатність якої обмежена, до органу опіки і піклування або до суду.

А в разі визнання особи обмежено дієздатною допомогу їй в реалізації її прав та обов’язків надає піклувальник, даючи згоду на вчинення нею правочинів, що виходять за межі дрібних побутових. Також піклувальник може письмово дозволити фізичній особі, цивільна дієздатність якої обмежена, самостійно одержувати заробіток, пенсію, стипендію, інші доходи чи розпоряджатися ними.

Піклувальник над фізичною особою, цивільна дієздатність якої обмежена, зобов’язаний дбати про її лікування, створення необхідних побутових умов (ст. 69 ЦК).

Особа, визнана недієздатною, не може самостійно реалізовувати свої права та обов’язки. Тому від імені такої особи, відповідно до вимог ст. 67 ЦК, здійснює її права та виконує обов’язки опікун. А також опікун зобов’язаний дбати про створення підопічному необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням, про його виховання, навчання та розвиток.

При цьому ст. 68 ЦК встановлює обмеження щодо здійснення прав опікуна чи членів його сім’ї: так опікун, його дружина, чоловік та близькі родичі (батьки, діти, брати, сестри) не можуть укладати з підопічним договорів, крім передання майна підопічному у власність за договором дарування або у безоплатне користування за договором позички.

Опікун не має права здійснювати дарування від імені підопічного, а також зобов’язуватися від його імені порукою.

Також важливо, що згідно зі ст. 300 Цивільного процесуального кодексу України із заявою про поновлення дієздатності особи, яка була визнаною обмежено дієздатною чи взагалі позбавлена дієздатності, може звернутися і сама особа. Це стало можливим після змін законодавства наприкінці 2017 р.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.