Юридична практика
Податок на нерухомість: кому й у скільки це обійдеться?
Кожен «зайвий» квадратний метр вартуватиме його власнику майже 80 гривень.
Як відомо, порядок нарахування і сплати податку на нерухомість визначено в Законі «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», ухваленому Верховною Радою 28.12.2014 року. У 2021 році податок на нерухоме майно нараховується фізичним особам — власникам об’єктів нерухомості (будинків, квартир тощо) за минулий рік, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року — 4 723 гривень. Розрахунок податку здійснено на підставі відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Хто є платником податку на нерухоме майно?
Згідно з ПКУ (пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266), платниками податку на нерухоме майно є фізичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками житлової або нежитлової нерухомості. Якщо власниками нерухомості є неповнолітні діти, то податок за них сплачують батьки чи опікуни.
У разі перебування нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб, визначення платників податків відбувається наступним чином:
- якщо об’єкт нерухомості перебуває в спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;
- якщо об’єкт нерухомості перебуває в спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений у натурі , то платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;
- якщо об’єкт нерухомості перебуває в спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
За яку нерухомість потрібно платити?
Сплачувати податок за нерухомість доведеться, якщо:
- площа квартири більша 60 квадратних метрів; – площа житлового будинку понад 120 кв. м;
- площа різних типів об’єктів нерухомості більша 180 кв. м.
Сплачувати податок доведеться за кожен квадратний метр понад цю норму. Наприклад, якщо загальна площа вашої квартири 72 кв. м, то вам доведеться заплатити податок за 12 кв.м. Крім того, власникам квартири площею понад 300 квадратних метрів або будинку понад 500 квадратних метрів потрібно буде заплатити 25 тисяч гривень.
Кому не треба платити такий податок?
Платити податок на нерухомість потрібно не всім, є винятки: багатодітні сім’ї, діти-сироти, діти-інваліди, дитячі садки, школи, релігійні організації, учасники ООС і їхні сім’ї, громадські організації інвалідів.
Який розмір податку і хто його розраховує?
Розмір податку може самостійно визначати місцева влада, але він не повинен перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати.
Нагадаємо, в 2020-му доводилося платити 62,5 грн за кожен «зайвий» квадратний метр, але у 2021 році через підвищення мінімальної зарплати податок на нерухомість зріс до 70,8 гривні.
В які строки треба сплатити податок?
У 2021 році ми сплачуємо податок за 2020 рік.
До 1 липня платникам повинні надійти повідомлення про сплату податку на нерухомість. Сплатити податок потрібно протягом 30 днів. Якщо ви не отримали повідомлення-рішення через співпадіння податкової адреси із фактичним місцем проживання, слід негайно звернутися до податкового органу за місцем реєстрації для сплати належної суми податку.
Які штрафи передбачено за невчасну сплату податку?
Затримка платежу на строк до 30 днів — розмір штрафу становить 10% суми податку. Затримка платежу в понад 30 днів — розмір штрафу становить 20% від суми боргу.
Якщо після закінчення строків оплати ви не заплатили податок, то на суму податкового боргу нараховується пеня з розрахунку 120% річних ставки НБУ. Тож спробуйте зробити все вчасно.
Джерело: Юридичний вісник України