Connect with us

Юридична практика

Продовжувати дозволи на зберігання зброї треба. Наказ МВС № 195 не звільняє від цього обов’язку

Опубліковано

Почали штрафувати

18 березня 2022 р. Міністерство внутрішніх справ видало наказ № 195 «Про продовження строку дії дозволів у сфері обігу зброї, пристроїв та вибухових матеріалів під час дії воєнного стану в Україні», яким встановлено, що «… під час дії воєнного стану в Україні строк дії дозволів, визначених Інструкцією про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21 серпня 1998 року № 622, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 1998 року за № 637/3077 (далі – Інструкція), продовжується на період до 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні» (курсив – ред.).

Численні власники зброї зрозуміли цю норму, як таку, що звільняє від обов’язку продовжувати дозволи на її зберігання та носіння до кінця війни плюс 10 днів. До такого розуміння цілком чітко викладеного положення спонукало й усвідомлення стану країни, в якій точилися бойові дії, в деяких регіонах підрозділи з контролю за обігом зброї вже не працювали і заяву про продовження було нікуди подати, деякі вже були в зоні боїв чи окупації, а інші займалися, скажімо, важливішими справами. Більше того, значна кількість власників зброї пішла боронити країну й аж ніяк не могла повернутися аби збирати й подавати документи на продовження дозволів.

Читайте також: Для кваліфікації незаконного зберігання вогнепальної зброї не потрібні докази того, що обвинувачений мав намір її використовувати

Минув рік. Приблизно від початку літа 2023 р. власників зброї почали притягувати до адмінвідповідальності за те, що у визначений законом строк не продовжили дозволи (ст. 192 КУпАП). Нині скарги на такі адмінпостанови вже почали розглядати суди. І не на користь власників зброї, переконаних, що нічого не порушили.

Обґрунтовано вважали про автоматичне продовження дозволу до закінчення воєнного стану

Зокрема, Охтирський міськрайонний суд Сумської області рішенням від 28 червня 2023 р.

у справі № 583/2248/23, розглянувши позов власника зброї до ГУНП, постанову про адміністративне правопорушення скасував, а провадження в справі закрив з підстав порушення порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення. А щодо посилання позивача на наказ МВС № 195 зазначив:

«Позивач стверджує про те, що він будучи обізнаним про наявність Наказу № 195 обґрунтовано вважав про автоматичне продовження раніше отриманого дозволу до закінчення воєнного стану, тому вважає хибним висновок про наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 192 КУпАП.

<…>

Втім продовження визначеного в пункті 1 цього наказу строку дії дозволів у сфері обігу зброї, пристроїв та вибухових матеріалів проводиться уповноваженими підрозділами Національної поліції України за зверненням громадян України, уповноважених представників юридичних осіб відповідно до вимог Інструкції.

Таким чином, відповідно до вищевказаного наказу МВС строк дії дозволів на зброю продовжується на період до 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні, однак для цього власник зобов`язаний звернутися до поліції та надати перелік документів визначених Інструкцією» (курсив – ред.).

Отже, саме притягнення власника до відповідальності суд визнав правомірним.

Читайте також: Тривале незаконне зберігання шести патронів для стрільби з нарізної зброї не є малозначним діянням, що не становить суспільної небезпеки

Хитросплетіння норм замість правової визначеності

Цю ж логіко-текстову формулу дослівно відтворено у постанові Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 11 вересня 2023 р. по справі № 187/1582/23 за подібним адміністративним позовом власника зброї до ГУНП про скасування постанови про адміністративне стягнення у вигляді попередження. Причому, в задоволенні позову відмовлено і з позивача стягнуто судовий збір 536,80 грн. Постанова зараз оскаржується в апеляції.

Рано казати, що сформувалася певна судова практика по таких справах в обсязі придатному для аналізу, адже мало хто оскаржує такі адмінпостанови через незначущість стягнень. Але можна з певністю очікувати, що наведену вище формулу суди візьмуть на озброєння, бо старанні помічники суддів копіюватимуть її з Реєстру як зазвичай, з рішення у рішення…

Хитросплетена юридична формула, яка передбачає, що строк дії дозволів продовжується на період до 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану, але для цього власник зобов`язаний звернутися до поліції та надати перелік документів визначених Інструкцією, залишаються незрозумілими як мінімум 2 питання:

  • Якщо наказ МВС № 195 не передбачає автоматичного продовження дозволів на зберігання зброї до кінця війни + 10 днів, якою була мета його ухвалення?
  • Якщо власники зброї зобов’язані звернутися для продовження дозволів, то їх має бути продовжено на 3 роки чи кінця війни + 10 днів, як це встановлено наказом № 195?

Але поки відповіді на ці питання (можливо) дасть судова практика, під час якої суди практикуватимуться на людях, тобто власниках зброї, можна порадити одне: якщо термін дозволу закінчується і ви маєте можливість забрати й подати документи на його продовження – збирайте й подавайте.

Всі правові новели воєнного стану – у збірнику Lex.Воєнний стан

Леонід Лазебний,

адвокат, головний редактор Activelex

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.