Connect with us

Юридична практика

Що робити, якщо під час війни втратили житло чи транспорт?

Ксенія СЕМЕНОВА,
депутат Київської міської ради

Алгоритм дій для тих, чиє майно було пошкоджене або знищене внаслідок воєнних дій.

За розрахунками KSE, від початку військової агресії Росії проти України 24 лютого, в Україні було пошкоджено, зруйновано або захоплено сотні закладів освіти та закладів охорони здоров’я та не менше 1600 житлових будинків.

Читайте також: Як відновлюватимуть пошкоджені об’єкти: роз’яснює Мінрегіон

І ці цифри продовжують зростати щодня.

Після перемоги України Росія буде виплачувати репарації, щоб відновити пошкоджену інфраструктуру, тож варто за можливості фіксувати усі випадки руйнувань. Як це робити?

Фіксування руйнувань

Обов’язково зберігайте документи про право власності на майно, технічний паспорт. За можливості зробіть із них копії, а також актуальний витяг щодо перебування майна у власності з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (реєстр наразі працює з перебоями, тому спробуйте на порталі «Дія»). В разі пожежі чи аварійного стану викликайте працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій для усунення наслідків та складення відповідного акту, не забудьте отримати його копію. Також слід звернутися до відповідної райдержадміністрації із заявою щодо складення акту обстеження житла або ж спробуйте скласти акт руйнування самостійно із сусідами.

Чи покриє страховка обстріляне авто або розбомблений будинок?

Сусіди в такій ситуації — люди важливі. Тому, якщо вони стали свідками руйнування (пожежі, обстрілу тощо), зафіксуйте їх письмові пояснення. Самостійно зробіть фото- та відеофіксацію руйнувань, а за наявності — збирайте та зберігайте статті, фото і відео ЗМІ щодо відповідних фактів.

Читайте також: Заяву про пошкоджене (знищене) майно можна подати через ЦНАП чи нотаріуса

Щодо житла — спробуйте зібрати квитанції на рухоме майно (наприклад, побутову техніку, що знаходилася в будинку), фото майна до та після.

Зверніться із заявою про злочин до правоохоронних органів із наданням вищеперелічених доказів руйнування майна та обов’язково отримайте витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Пізніше матеріали також завантажте на сайт «Росія заплатить». Це — ресурс, який збирає докази злочинів РФ для подальшого відшкодування. Важливо збирати всі можливі докази руйнування, які надалі знадобляться — акти про руйнування майна, складені ДСНС та органами місцевої влади, детальна фото / відеофіксація нерухомості чи іншого майна до і після подій, інформація зі ЗМІ, свідчення сусідів, очевидців, в яких детально описано обставини пошкодження і їх характер, витяг з ЄРДР.

Щодо страхових виплат

Настання страхового випадку на території, на якій діє воєнний стан, теоретично не є підставою для відмови у страховій виплаті. Однак, скоріше за все, страховики не виплачуватимуть збитків, завданих майну внаслідок військових дій — обстрілів, бомбардувань тощо.

Це — стандартний виняток у договорах страхування майна. Про всяк випадок — раджу ще раз уважно перечитати ваш договір, раптом цей виняток у вас не зазначено. Тобто, наприклад, власники застрахованих авто та будинків, які були знищені внаслідок ворожих обстрілів навряд чи отримають страхове відшкодування, а от виплату за класичне ДТП – так. До речі, Прем’єр-міністр України анонсував початок збору інформації про пошкоджене та зруйноване житло через війну.

Українці, які залишилися без житла через дії окупантів, зможуть подати заявку на відшкодування через «Дію» вже сьогодні.

Якщо таке трапилось з вами і відчуваєте, що ніяк не можете зібратися з думками для паперових речей — пишіть [email protected], спробуємо з командою допомогти. Це стосується не лише Києва, а й інших населених пунктів.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.