Connect with us

Юридична практика

Смарт-контракти

Опубліковано

Анастасія Ткаченко,
молодший юрист консалтингового департаменту Lextensio

У цій статті ми розглянемо суть смарт-контрактів, їхні переваги та ризики, а також застосування цієї технології в різних сферах.

Що таке смарт-контракти та які їх особливості?

Смарт-контракти — це цифрові угоди, що засновані на технології блокчейн, умови яких безпосередньо записані в коді, що забезпечує прозорість, безпеку та незмінність. Уявіть собі розумний контракт, який самостійно слідкує за виконанням умов договору, накладає санкції на сторони, а за недотримання вимог, може взагалі не спрацьовувати.

Читайте також: Військовим обмежать користування Інтернетом

Вони працюють без посередників, що може знизити вартість укладення угод та значно заощадити ваш час, оптимізуючи процеси, та виконуються автоматично, якщо відбувається подія, що відповідає заданим умовам. Усі дії та транзакції, пов’язані зі смарт-контрактом, є прозорими, публічно доступними й можуть бути перевірені.

Недоліки таких контрактів

Серед недоліків, які необхідно враховувати при роботі зі смарт-контрактами, це, по-перше, неможливість зміни. Після виконання смарт-контракти неможливо скасувати чи змінити, що може призвести до незворотних проблем у випадку, якщо стається помилка чи виникають непередбачувані обставини. По-друге, в різних юрисдикціях правовий статус смарт-контрактів може бути неоднозначним, що може створювати правові ризики, ускладнювати скарги та регулювання загалом. Окрім того, вони піддаються ризику помилок у програмному коді, які можуть бути використані для атак та викрадення активів.

Багато відомих випадків порушення безпеки базувалися саме на помилках у коді смарт-контракту. Так, у 2016 році сталася велика криза у світі Ethereum через помилку в смарт-контракті платформи The DAO, що призвела до крадіжки понад 3,6 мільярда доларів в криптовалюті Ether. Цей інцидент призвів до хардфорку Ethereum і створення Ethereum Classic. А вже в січні 2020 року Ethereum Classic став жертвою атаки, в наслідок якої хакери, скориставшись слабкістю мережі для подвоєння транзакцій, вкрали майже 5,6 мільйона доларів.

Як користуватися смарт-контрактами?

Для того, щоб скористатися смарт-контрактом, спочатку вам потрібно вибрати блокчейн-платформу, на якій розміщений смарт-контракт. Найбільш відомими платформами є Ethereum, Binance Smart Chain, Cardano, і Polkadot. Вибір платформи залежить від вашої конкретної мети та екосистеми. Ще вам знадобиться криптовалютний гаманець, за допомогою якого ви зможете здійснювати транзакції та взаємодіяти з контрактом і відповідна кількість криптовалюти для виконання контракту.

Читайте також: Гарантійні документи та інструкції з використання складних товарів надаватимуть в е-формі

Далі ви можете взаємодіяти зі смартконтрактом, виконуючи певні дії або встановлюючи умови. Це може бути покупка, продаж, обмін, голосування або будь-яка інша дія, яку допускає контракт. Важливо завжди перевіряти результати та впевнюватися, що вони відповідають вашим очікуванням, адже помилка при роботі зі смарт-контрактами може призвести до втрати криптовалюти. Після виконання можна вивести результати або активи з контракту на свій гаманець. Загалом смарт-контракти можуть мати різну складність та вимоги щодо виконання. Точні інструкції для взаємодії з конкретним смарт-контрактом можна знайти в документації, яка пов’язана з контрактом або платформою, на якій він розміщений.

Галузі використання

Як ви могли вже зрозуміти, смартконтракти – це не просто теоретична концепція, вони активно застосовуються в різних галузях. За допомогою них удосконалюють логістичні процеси, відстеження постачань, управління інвентарем в реальному часі, спрощують і роблять більш безпечними операції з нерухомістю, вдосконалюють обробку та обмін медичними даними.

Смарт-контракти також можуть в автоматичному режимі визначати, чи має страхувальник право на виплату, і робити їх в разі страхового випадку. Багато проектів, таких, як Nexus Mutual та Etherisc, використовують смарт-контракти для створення децентралізованих систем страхування. А такі платформи, як Audius та Ujo Music, використовують смарт-контракти для керування музичними та медійними правами та винагородами для творчих особистостей.

Читайте також: Безпека і оборона стане пріоритетним напрямом інноваційної діяльності

У сфері фінансів смарт-контракти використовуються для створення децентралізованих платформ, які надають послуги, такі, як позики, обмін криптовалют, зберігання активів та страхування без посередників. Наприклад, Uniswap — це децентралізована біржа, побудована на смарт-контрактах, яка спростила обмін криптовалютами й стала однією з найпопулярніших бірж DeFi.

Висновок

І це лише декілька прикладів. Смартконтракти можуть мати безліч інших застосувань у різних галузях. Вони спрощують та автоматизують багато бізнес-процесів, зменшуючи помилки, шахрайство та забезпечуючи безпеку й ефективність взаємодії між сторонами, що трансформує спосіб ведення бізнесу компаніями. Попри те, що існують певні виклики та перешкоди, переваги впровадження смарт-контрактів значно переважають ризики. Існує безліч мов програмування, розробників та робочих груп, які залучені до розвитку цього перспективного напрямку. У світі бізнесу, що постійно змінюється, за смарт-контрактами майбутнє, і ми повинні бути готовими використовувати їхню трансформаційну силу.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.