Connect with us

Юридична практика

Як можна оскаржити дарчу: в яких випадках договір буде визнано недійсним?

Опубліковано

Іноді юридична сила документа може опинитися під великим питанням. Дарча на квартиру, будинок чи іншу нерухомість – це документ, який можна не лише оформити, а й навіть оскаржити та через суд визнати недійсним. Адвокатка адвокатського об’єднання «Globa & Globa» Катерина Пономаренко пояснила, чи можна оформити майно на особу без її присутності та чи оспорюється дарча на практиці в Україні?

Чи оформляється дарча на будинок або квартиру без присутності обдаровуваного?

Людина, яка бажає подарувати майно або отримати його, має розуміти чи можна оформити дарчу без присутності обдаровуваного? Держава, а точніше, законодавство країни, в цьому питанні накладає обмеження.

Читайте також: Невизначення в договорі про поділ майна подружжя конкретного переліку майна, яке є речами домашнього вжитку, не є підставою для його розірвання

За словами Пономаренко, без присутності обдаровуваного дарчу не можна оформити, оскільки це двосторонній договір, його мають підписати дві сторони – дарувальник і обдаровуваний. Договором передбачено, що дарувальник передає обдаровуваному майно у власність, а обдаровуваний приймає його. А володіння певним майном передбачає не тільки права, а й обов’язки.

Експертка пояснила, чи можуть прямі спадкоємці оскаржити дарчу та в яких випадках є можливість розірвати договір? Згідно сказаному, якщо не минув строк позовної давності (1 рік від дня підписання дарчої), то дарча може бути розірвана судом у випадках, якщо:

1. Обдаровуваний вчинив злочин проти життя, здоров’я або власності дарувальника чи членів його сім’ї. Може йтися не тільки про пряме вчинення такої шкоди, а й про загрозу її заподіяння.

2. Обдаровуваний навмисно вбив дарувальника. В такому разі дарчу можуть розірвати на вимогу спадкоємців дарувальника.

3. Обдаровуваний може знищити або пошкодити майно, яке має для дарувальника велику цінність, наприклад, історичну або культурну.

Дарча на будинок чи квартиру також оскаржується, якщо обдаровуваний порушив обов’язок на користь третьої особи – не вчинив якихось дій, прописаних у договорі, наприклад, не передав гроші чи інше майно у власність, не надав право довічного користування даром чи його частиною тощо. В тому разі, якщо дарча буде розірвана, дар дарувальнику повертається у власність у натурі або обдаровуваний повинен компенсувати йому вартість подарованого.

Чи оскаржується дарча?

Так, це може зробити будь-яка сторона, а також особа, яка не є стороною договору, але вчинення правочину впливає на права такої особи, наприклад спадкоємці майна.

Катерина Пономаренко нагадала, що дарча також може бути визнана недійсною в суді, якщо є такі підстави:

  • невідповідність умов договору дарування положенням законодавства;
  • відсутність в однієї зі сторін (наприклад дарувальника) цивільної дієздатності;
  • вчинення дарування під примусом;
  • вчинення дарування за відсутності спрямованості на реальне настання правових наслідків з метою приховування майна, наприклад;
  • усупереч інтересам правам та інтересам малолітніх, неповнолітніх або непрацездатних дітей тощо.

Читайте також: Непогодження сторонами договору найму (оренди) орендної плати не свідчить про те, що такий договір є неукладеним

Дарча на квартиру не потребує оскарження в разі смерті обдаровуваного. Якщо договір дарування було оформлено з відкладальною обставиною, а обдаровуваний ще не отримав майно у власність, то в такому разі власником майна залишиться дарувальник, а якщо обдаровуваний помер, отримавши право на власність подарованого майна, то майно отримають його спадкоємці.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.