Connect with us

Юридична практика

Зміни в публічних закупівлях: які новації очікують учасників процесу?

Опубліковано

Олексій КОТ,
керуючий партнер ЮФ «Антіка»,
доктор юридичних наук, адвокат

Чи стане процедура публічних закупівель прозорішою та контрольованішою?

Дев’ятнадцятого квітня набули чинності зміни до Закону України «Про публічні закупівлі», які Верховна Рада прийняла у вересні 2019 року. Які новації очікують учасників та замовників процедур закупівлі? В новій редакції Закону «Про публічні закупівлі» урядовці передбачили низку нововведень, що суттєво вплинуть на звичні для всіх учасників публічних закупівель процедури. Розглянемо ключові зміни та новели.

Зменшено допорогові закупівлі з 200 до 50 тисяч гривень. Окрім цього, віднині замовник має публікувати на сайті ProZorro інформацію про укладені договори, незалежно від їх суми. Раніше, якщо сума угоди становила менше 50 тисяч грн, цього не вимагали.

Спрощено процедуру для закупівель вартістю від 50 до 200 тисяч гривень. Її ключовою особливістю є зменшений строк закупівлі: оголошення публікується за 6 робочих днів до дати подачі пропозицій. А для закупівель до 50 тисяч грн створюється система електронного каталогу — фактичних цінових пропозицій компаній на різні товари, які замовник може використовувати при закупівлі.

Торги з обмеженою кількістю учасників. Це нова процедура. Вона фактично дублює двоетапну процедуру закупівлі міжнародних донорів. На першому етапі здійснюється кваліфікаційний відбір учасників закупівлі. Щоб процедура відбулася, мають надійти пропозиції від щонайменше чотирьох учасників. До другого етапу має бути допущено не менше трьох учасників, які пройшли кваліфікацію на першому етапі. Й лише після цього може проводитися власне закупівля за процедурою відкритих торгів. Важливі нововведення стосуються також і самої процедури відкритих торгів. Віднині замовники можуть використовувати новий додатковий критерій — фінансову спроможність учасників. При цьому мінімальний розмір не може бути більшим очікуваної вартості самої закупівлі.

Можливість усунення незначних недоліків у тендерній пропозиції переможця закупівлі. Це надзвичайно важлива новація, оскільки тепер у переможця є 24 години з дати оголошення результатів, щоб виправити незначні недоліки. А це означає, що замовник більше не зможе відхиляти учасників з формальними підставами, на зразок відсутності окремих сторінок документів чи наявності помилок у поданій пропозиції.

Введено новий термін — «аномально низька ціна закупівлі». У випадку, якщо ціна найбільш економічно вигідної пропозиції за результатами аукціону є меншою на 40% і більше від середньоарифметичного значення ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону, та/або є меншою на 30% і більше від наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції за результатами проведеного електронного аукціону, система автоматично позначає ціну учасника як аномально низьку. У такому разі учасник обов’язково повинен надати обґрунтування своєї ціни, а замовник — відхилити пропозицію переможця, якщо таке обґрунтування не зможе підтвердити реальність наданої цінової пропозиції.

Введені додаткові умови для відхилення пропозиції учасника. Підставами для відхилення пропозиції учаснику може стати наявність заборгованості зі сплати податків та зборів, а також негативний досвід роботи з ним протягом останніх трьох років. Загалом зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» є позитивними, оскільки спрямовані на підвищення рівня контролю й прозорості процедури закупівель та усунення низки існуючих критичних проблем, які широко використовувалися раніше для зловживань. Та щоб з упевненістю говорити про доцільність та ефективність нових процедур, має пройти певний час, який дасть можливість перевірити їх дієвість на практиці.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.