Законодавство
2 випадки застосовування зброї персоналом операторів поштового зв’язку
Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про поштовий зв’язок» щодо дії міжнародних договорів і порядку використання зброї персоналом операторів поштового зв’язку» від 9 травня 2024 р. № 3699-IX.
Змінами до ст. 19 Закону України «Про поштовий зв’язок» встановлено, що працівники підрозділу поштової безпеки призначеного оператора поштового зв’язку з метою захисту грошових коштів мають право застосовувати вогнепальну зброю в порядку, передбаченому цим Законом.
Працівник підрозділу поштової безпеки призначеного оператора поштового зв’язку уповноважений на носіння вогнепальної зброї, а також на її застосування і використання лише за умови, що він відповідає вимогам щодо володіння вогнепальною зброєю, встановленим законодавством України, та пройшов відповідну спеціальну підготовку.
Працівник підрозділу поштової безпеки призначеного оператора поштового зв’язку уповноважений застосовувати вогнепальну зброю у таких виняткових випадках:
1) для відбиття нападу на персонал оператора поштового зв’язку у разі загрози їхньому життю чи здоров’ю;
2) для відбиття групового чи збройного нападу на об’єкти поштового зв’язку з метою забезпечення збереженості грошових коштів.
Працівник підрозділу поштової безпеки призначеного оператора поштового зв’язку уповноважений застосовувати вогнепальну зброю лише після попередження про необхідність припинення протиправних дій і намір використання зброї.
Застосування вогнепальної зброї без попередження допускається:
1) у разі збройного нападу, а також раптового нападу із застосуванням транспортних засобів або інших засобів, що загрожують життю чи здоров’ю людей;
2) для припинення спроби заволодіти вогнепальною зброєю.
Читайте також: Держспецзв’язку дозволили закуповувати безпілотні системи
Працівник підрозділу поштової безпеки призначеного оператора поштового зв’язку уповноважений застосовувати вогнепальну зброю лише з метою заподіяння особі такої шкоди, що є необхідною і достатньою в такій обстановці для негайного припинення нападу.
Працівник підрозділу поштової безпеки призначеного оператора поштового зв’язку уповноважений застосовувати вогнепальну зброю у разі нападу, якщо припинення відповідного нападу неможливо досягнути іншими засобами.
Працівнику підрозділу поштової безпеки призначеного оператора поштового зв’язку заборонено застосовувати вогнепальну зброю до жінок з явними ознаками вагітності, малолітніх осіб, осіб з явними ознаками обмежених можливостей або старості, крім випадків учинення ними збройного чи групового нападу, що загрожує життю і здоров’ю людей, якщо відбити такий напад іншими способами і засобами неможливо, а так само в місцях, де може бути завдано шкоди іншим особам, або у вогненебезпечних та/або вибухонебезпечних місцях, крім випадків необхідності відбиття нападу або крайньої необхідності.
У разі заподіяння шкоди життю чи здоров’ю особи внаслідок застосування вогнепальної зброї працівник підрозділу поштової безпеки призначеного оператора поштового зв’язку зобов’язаний невідкладно надати такій особі домедичну допомогу, викликати медичну допомогу, вжити заходів щодо забезпечення охорони місця події та невідкладно повідомити про це безпосереднього керівника та Національну поліцію України.
Працівник підрозділу поштової безпеки призначеного оператора поштового зв’язку може взяти до рук вогнепальну зброю і привести її у готовність, якщо вважає, що в обстановці, що склалася, можуть виникнути підстави для застосування вогнепальної зброї.
Читайте також: Силам спеціальних операцій можуть надати статус розвідувального органу
Працівник підрозділу поштової безпеки призначеного оператора поштового зв’язку може використати вогнепальну зброю для подання сигналу тривоги або виклику допомоги.
Порядок проходження спеціальної підготовки, придбання, зберігання, перевезення, обліку та носіння вогнепальної зброї працівниками підрозділу поштової безпеки призначеного оператора поштового зв’язку встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З метою захисту об’єктів поштового зв’язку, поштових відправлень і грошових коштів (у тому числі під час перевезення та доставки) персоналу оператора поштового зв’язку, який пройшов спеціальну підготовку, надається право носіння та застосування спеціальних засобів.
Перелік посад працівників оператора поштового зв’язку, яким надається право на носіння та застосування спеціальних засобів, і посад працівників підрозділу поштової безпеки призначеного оператора поштового зв’язку, яким надається право на носіння та застосування вогнепальної зброї, а також кваліфікаційні вимоги до таких посад визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері надання послуг поштового зв’язку, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, а також надання поліцейських послуг.
Порядок проходження спеціальної підготовки, придбання, зберігання, перевезення, обліку, носіння та застосування спеціальних засобів персоналом операторів поштового зв’язку та перелік спеціальних засобів встановлюються Кабінетом Міністрів України.