Законодавство
4 підстави припинення грантової підтримки від Нацфонду досліджень

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1007 і від 27 грудня 2019 р. № 1170» від 7 липня 2025 р. № 803.
Змінами до Порядку конкурсного відбору та фінансування проектів Національним фондом досліджень України, затвердженого постановою від 27 грудня 2019 р. № 1170, зокрема передбачено, що конкурсні відбори проектів, які фінансуватимуться за рахунок бюджетних коштів, організовуються та проводяться Фондом з урахуванням розміру бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік для фінансування діяльності Фонду, та відповідних орієнтовних граничних показників видатків державного бюджету на середньостроковий період, доведених Фонду головним розпорядником коштів державного бюджету.
Дирекція Фонду в рамках забезпечення організаційної підтримки проведення та організації конкурсів Фондом з наступного робочого дня після закінчення строку подання заявок здійснює їх перевірку на відповідність формальним ознакам.
Така перевірка здійснюється за двома етапами: попереднім та остаточним. Попередня перевірка здійснюється протягом 10 робочих днів з дати закінчення строку подання заявок.
Читайте також: Війна на фронті інтелектуальної власності. Які успіхи?
У разі встановлення під час попередньої перевірки фактів відсутності у поданих учасником конкурсу документах інформації, визначеної умовами конкурсу, дирекція Фонду повідомляє учаснику конкурсу технічними засобами електронних комунікацій про необхідність подання протягом трьох робочих днів з дати повідомлення уточненої інформації.
Після закінчення строку подання уточненої інформації дирекція Фонду протягом 10 робочих днів здійснює остаточну перевірку поданих учасником конкурсу документів на відповідність формальним ознакам з урахуванням такої інформації.
Фонд забезпечує контроль за виконанням договорів про надання грантової підтримки.
За порушення умов договору про надання грантової підтримки до грантоотримувача застосовуються заходи впливу відповідно до законодавства.
У разі істотної зміни обставин, що може призвести до невиконання умов договору про надання грантової підтримки, для забезпечення виконання проекту такий договір до завершення проміжного етапу виконання проекту, визначеного в договорі про надання грантової підтримки, може бути змінений в частині необхідних умов для його виконання у межах визначеної кошторисної вартості. Рішення про зміну необхідних умов для виконання проекту приймається науковою радою Фонду за ініціативою грантоотримувача. Грантоотримувач надсилає Фонду пропозиції щодо зміни договору про надання грантової підтримки з обґрунтуванням та підтвердними документами. Фонд розглядає пропозиції та надає грантоотримувачу відповідь з рішенням наукової ради Фонду не пізніше 20 робочих днів з дня отримання пропозицій. У разі прийняття науковою радою Фонду позитивного рішення укладається додаткова угода з грантоотримувачем та партнером/партнерами (за наявності) щодо зміни умов виконання проекту.
Після завершення кожного проміжного етапу виконання проекту, визначеного в договорі про надання грантової підтримки, грантоотримувач подає Фонду звіт про проміжні результати його виконання та фінансовий звіт про використання бюджетних коштів, які є передумовою для прийняття рішення про продовження або припинення надання грантової підтримки проекту.
Структура та форма звіту про проміжні результати виконання проекту визначаються Фондом.
Рішення про продовження або припинення надання грантової підтримки приймається науковою радою Фонду за поданням відповідної наукової ради секції Фонду.
Підставою для прийняття рішення про припинення надання грантової підтримки може бути:
- обґрунтований висновок відповідної наукової ради секції Фонду щодо порушення істотних умов договору про надання грантової підтримки;
- обґрунтований висновок відповідної наукової ради секції Фонду щодо неспроможності грантоотримувача виконувати проект;
- обґрунтований висновок відповідної наукової ради секції Фонду щодо втрати актуальності очікуваних результатів проекту з наукових, технологічних або економічних причин;
- рішення відповідної наукової ради секції Фонду щодо нецільового використання коштів грантоотримувачем, прийняте на підставі відповідного повідомлення від органу державного фінансового контролю за результатами проведення заходів державного фінансового контролю у грантоотримувача.
У разі виявлення Фондом порушення грантоотримувачем істотних умов договору про надання грантової підтримки наукова рада Фонду приймає рішення про припинення надання грантової підтримки та повернення грантоотримувачем коштів із зазначенням строку повернення відповідно до умов, установлених договором про надання грантової підтримки.
У разі виявлення Фондом ознак нецільового використання коштів грантоотримувачем у рамках виконання проекту дирекція Фонду інформує про це орган державного фінансового контролю для врахування такої інформації під час планування (проведення) заходів державного фінансового контролю.
У разі встановлення факту нецільового використання коштів грантоотримувачем у рамках виконання проекту сума коштів, використаних не за цільовим призначенням, повертається Фонду в установленому законодавством порядку.
Фонд забезпечує моніторинг практичного впровадження результатів виконання проектів з проведення прикладних наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, яким надавалась грантова підтримка. Інформація про результати моніторингу розміщується на офіційному веб-сайті Фонду в установленому Фондом порядку.
Внесено зміни й до Порядку використання коштів Національного фонду досліджень України, затвердженого постановою від 4 грудня 2019 р. № 1007.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.