Законодавство
Адвокатам можуть дозволити працювати за трудовим договором
У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» щодо удосконалення окремих питань організації адвокатської діяльності» № 2303.
Законопроектом, з метою вдосконалення чинного законодавства України у відповідності до положень розділу VIIІ Конституції України, пропонується, зокрема викласти в новій редакції ст. 7 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», щодо несумісності адвокатської діяльності, яка є застарілою, а саме:
несумісною з діяльністю адвоката є робота або діяльність, яка унеможливлює дотримання адвокатом принципу професійної незалежності.
Запропоновано зміни й до ст. 13 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», за якими адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально, без створення юридичної особи, самостійно обирати систему обліку, звітності, оподаткування результатів професійної діяльності та має право здійснювати професійну діяльність на умовах трудового договору.
Зміни до ст. 16 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» спричинені необхідністю приведення її положень до Закону України «Про вищу освіту» від 1 червня 2014 р. №1556, якою виключено поняття повна вища освіта, введені освітні рівні, ступені та кваліфікації вищої освіти, а саме:
адвокат може укласти з особами, які отримали диплом за спеціальністю «право» не нижче першого освітнього рівня (бакалавр), трудовий договір на посаду помічника, який укладається шляхом видання відповідного наказу.
На думку ініціаторів законопроекту, назва ст. 17 Закону не відповідає її змісту та потребує осучасненню, як і положення про статус Єдиного реєстру, як частини загальнонаціональної електронної публічної бази даних, а саме:
єдиний реєстр адвокатів – це електронна база даних, яка містить інформацію про адвокатів, які набули право на здійснення адвокатської діяльності в Україні і здійснюють адвокатську діяльність. Єдиний реєстр адвокатів входить до системи електронних публічних реєстрів.
Крім цього, уточнюється, що підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку під час здійснення адвокатської діяльності.