Connect with us

Законодавство

Армія оборони краю. Пропозиції щодо вдосконалення законодавства про територіальну оборону України. Частина 2

Опубліковано

Закінчення, початок

Автор законопроекту

Олексій Баганець
заступник Генерального прокурора (2000—2002, 2005—2006, 2014—2015 рр.), заступник голови Союзу юристів України, почесний президент Асоціації слідчих України, віце-президент Світового конгресу українських юристів, адвокат, кандидат юридичних наук, заслужений юрист України, стрілець Тероборони м. Києва

Я ніколи не вважав себе фахівцем чи експертом у військовій справі, але повномасштабна війна, яка розпочалася 24 лютого, змінила моє життя, як і світобачення моїх співвітчизників. Вступивши вже в перші дні березня до лав добровольчого формування територіальної громади Києва, мені довелося не лише приміряти військову форму та взяти до рук зброю, але й зіткнутися із законодавчими проблемами в частині діяльності та функціонування таких добровольчих рухів, в тому числі й прав та обов’язків добровольців, їх забезпечення військовою амуніцією, в тому числі озброєнням, фінансуванням, технічними засобами тощо. Ще критичнішим було ставлення органів державної влади та тієї ж національної поліції до членів таких територіальних формувань, особливо після того, коли підрозділи територіальної оборони виконали свої обов’язки і в перші дні війни допомогли захистити столицю й Київську область. Це помилкова позиція влади (про гіршу версію не хочу говорити), бо існуюча система оборони України в нинішніх умовах надзвичайно шкідлива для нашої обороноздатності. З урахуванням цих обставин, мені й було дано доручення командиром добровольчого формування «Мрія» розробити пропозиції до законодавства про територіальну оборону. Для мене це дійсно була нова тема, тому довелося витратити достатньо багато часу, перечитати масу літератури, законодавства, хоча, кажучи об’єктивно, знайшов їх не так і багато, особливо, що стосується українського досвіду. Підготовлені пропозиції, які складаються з 8 розділів, передані командиру територіальної оборони Києва, голові Союзу юристів України, а також викладені на моєму телеграм-каналі «Аналітично-правовий ресурс» та Фейсбуці. Й один примірник обов’язково вручив Головному редактору «Юридичного вісника України» для публікації та поширення серед правників.

РОЗДІЛ VII

Забезпечення Військ (сил) територіальної оборони України, органів військового управління Військ (сил) територіальної оборони України, а також правоохоронних органів, державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, які залучаються до виконання завдань територіальної оборони, зброєю та боєприпасами, матеріально-технічними засобами, спеціальною технікою, іншим майном, а також квартирно-експлуатаційним, медичним, іншим забезпеченням здійснюється Міністерством оборони України, суб’єктами територіальної оборони України за нормами та в порядку, встановленому Державним бюджетом України та чинним законодавством України.

Читайте також: Понад 269 млрд грн на національну безпеку та оборону додатково

Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування забезпечують місцеві (територіальні) підрозділи Військ (сил) територіальної оборони України територією, приміщеннями, об’єктами навчально-матеріальної бази, транспортними засобами, засобами зв’язку, продовольством, паливо-мастильними матеріалами, комунальними послугами, пов’язаними з організацією життєдіяльності військових частин, підрозділів та їх бойовою підготовкою, відповідно до встановлених норм.

Забезпечення Військ територіальної оборони України, інших суб’єктів територіальної оборони України може проводитися підприємствами Міністерства оборони України, Державним концерном «Укроборонпром» та державними підприємствами оборонно-промислового комплексу, в тому числі казенними підприємствами, які включені до складу Державного концерну «Укроборонпром», а також за окремими угодами, у тому числі, із закордонними організаціями, а також підприємствами оборонно-промислового комплексу приватної форми власності за умов додержання норм і правил, визначених чинним законодавством України.

Забезпечення добровольчих загонів територіальної оборони та безпеки територіальної громади матеріально-технічними засобами, засобами зв’язку, медичними послугами, житловими, навчальними і складськими приміщеннями, технікою тощо здійснюють органи місцевого самоврядування за рахунок місцевого бюджету та бюджетів об’єднаних територіальних громад. У випадку введення особливого періоду чи оголошення воєнного стану, за наказом Командувача Військ (сил) територіальної оборони України Загони територіальної оборони та безпеки територіальних громад забезпечуються зброєю, спеціальними засобами та засобами захисту за рахунок Військ (сил) територіальної оборони України, за окремим планом та рішенням.

Матеріально-технічне забезпечення підрозділів Військ територіальної оборони України і Загонів територіальної оборони та безпеки територіальних громад для виконання завдань з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного або природного походження покладається на місцеві органи виконавчої влади відповідно до норм Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Матеріально-технічне, медичне та продовольче забезпечення підрозділів, інших військових формувань, правоохоронних органів, державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, які залучаються до виконання завдань територіальної оборони, навчань, тренувань тощо, здійснюється Міністерством оборони України та Військами територіальної оборони України з подальшим обов’язковим міжвідомчим розрахунком.

Індивідуальна зброя військовослужбовців та резервістів, які проходять службу у Військах територіальної оборони, бійців добровольчих загонів територіальних громад, а також колективна зброя військових частин (підрозділів) Військ територіальної оборони України та боєкомплекти до них зберігаються у визначених обладнаних приміщеннях, в шафах (сейфах) на території пунктів постійної дислокації частин (підрозділів) Військ територіальної оборони України та визначених місцях зберігання або знаходяться безпосередньо на зберіганні у бійців територіальної оборони.

Військовослужбовці, резервісти Військ територіальної оборони України та бійці добровольчих загонів тероборони і безпеки територіальних громад, які мають вислугу років не менше одного року у Військах територіальної оборони України та добровольчих загонах територіальної оборони і безпеки, не мають за цей час дисциплінарних стягнень та адміністративних правопорушень, здали передбачені нормативи з фахової підготовки та пройшли спеціальну перевірку, порядок проведення якої визначений у Положенні про проходження служби у територіальному резерві, отримують право на зберігання індивідуальної вогнепальної зброї та боєкомплекту до неї за місцем проживання.

Зберігання індивідуальної вогнепальної зброї та боєкомплекту до неї за місцем проживання організовується згідно з чинним законодавством України та нормативно-правовими актами, які встановлюють порядок зберігання зброї та регламентують обіг цивільної довгоствольної нарізної зброї.

Читайте також: Організацію антикорупційної роботи перевірять в оборонній сфері

Для створення і забезпечення життєдіяльності пунктів постійної дислокації військових частин та підрозділів Військ територіальної оборони України, а також добровольчих загонів територіальної оборони та безпеки територіальних громад, проведення навчань та створення навчальних об’єктів у відповідній зоні (районі), здійснюються заходи відповідно до нормативно-правових актів щодо виділення (передачі, закріплення) земель та об’єктів органами місцевого самоврядування.

Відповідальність за здійснення заходів із забезпеченням життєдіяльності військових частин та підрозділів Військ територіальної оборони України, а також добровольчих загонів територіальної оборони та безпеки покладається на керівників зон (районів) територіальної оборони.

РОЗДІЛ VIII

Держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців, резервістів територіального резерву, які проходять військову службу у Військах територіальної оборони України, членів добровольчих загонів оборони і безпеки територіальних громад.

Соціальний і правовий захист військовослужбовців, які проходять військову службу у Військах (силах) територіальної оборони України, резервістів, які виконують обов’язки служби у територіальному резерві, та членів їх сімей здійснюється відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та інших нормативно-правових актів.

На членів добровольчих формувань (загонів територіальної оборони і безпеки) територіальних громад під час їх участі в заходах підготовки та виконання завдань територіальної оборони також поширюються, як і на членів їх сімей, гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який, у свою чергу, врегульовує і питання їх грошового забезпечення у мирний час та в особливий період, а тим більше – під час війни.

Зокрема, фінансове забезпечення витрат, пов’язаних із реалізацією названого вище Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України.

У свою чергу, Міністерство оборони України організовує та забезпечує в межах відповідних видатків належне фінансування і ресурсне забезпечення Військ (Сил) територіальної оборони України, добровольчих формувань (загонів оборони і безпеки) територіальних громад та заходів підготовки громадян до оборони.

Відповідно до Закону, сільські, селищні та міські ради повинні забезпечувати у межах відповідних видатків місцевих бюджетів належне фінансування заходів територіальної оборони та підготовки громадян України до захисту своєї країни.

Бо, як виявилось на практиці, фінансування діяльності добровольчих формувань, які зараз входять до складу Військ (Сил) територіальної оборони України, як правило, забезпечується лише за рахунок власних коштів членів формування та благодійної допомоги, що вказує на необхідність більш детального врегулювання в законодавстві питання фінансування добровольчих формувань, а також щодо необхідності уточнення окремих положень нині діючих Законів стосовно їх застосування до добровольчих формувань загонів оборони і безпеки територіальних громад.

Окремого врегулювання потребує також питання грошового забезпечення членів добровольчих формувань, оскільки таке забезпечення сьогодні здійснюється виключно на підставі статті 119 КЗпП України, яка визначає, що за призваними працівниками за контрактом, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення зберігається місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в організації, установі, фермерському господарстві незалежно від підпорядкування та форми власності.

Тим більше, відповідно до пункту 16 діючого сьогодні Положення про добровольчі формування територіальних громад, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2021 року № 1449, членом добровольчого формування може бути громадянин України віком від 18 років, який проживає на території громади, де діє добровольче формування, пройшов медичний, професійний та психологічний відбір (перевірку) і уклав контракт добровольця територіальної оборони.

Вказаний пункт Положення не містить вимог щодо участі в добровольчому формуванні лише осіб, які на момент укладення з ними контракту були забезпечені роботою та мали можливість скористатися правом, передбаченим статтею 119 КЗпП України.

В реальних умовах, як з’ясувалося, значна частина членів добровольчих формувань (які мають також обов’язок утримувати свої сім’ї) сьогодні позбавлені можливості скористатися правом, передбаченим статтею 119 КЗпП України, оскільки до введення в Україні воєнного стану працювали, наприклад, приватними адвокатами, ФОПами (тобто, до початку війни були на самозабезпеченні) або на той час взагалі не були працевлаштовані і, як наслідок, залишилися без жодних засобів для існування.

Зазначені обставини все частіше створюють умови для поступового відтоку добровольців з добровольчих формувань, оскільки згідно з Положенням про добровольчі формування територіальних громад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року №1419, вони мають право припинити контракт у зв’язку з порушенням умов контракту (щодо поширення на добровольця гарантій соціального і правового захисту, передбачених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей») або за власним бажанням.

До мотиваційних чинників проходження військової служби у Військах (силах) територіальної оборони України включаються:

  • можливість отримати професію подвійного призначення за рахунок держави;
  • забезпечення військовою формою, одягом та індивідуальним екіпіруванням згідно штатної посади;
  • безоплатна видача дозволу на зберігання та носіння (реєстрація, перереєстрація) зброї;
  • пільгове кредитування на придбання зброї та екіпірування;
  • пільговий доступ до об’єктів, призначених для військової підготовки (тирів та інших об’єктів);
  • обов’язкове страхування за рахунок держави життя і здоров’я військовослужбовців Військ територіальної оборони України та резервістів територіального резерву під час виконання завдань територіальної оборони України;
  • пільги при вступі до будьяких державних та недержавних навчальних закладів України під час проходження служби у Військах територіальної оборони України;
  • знижки на комунальні послуги та житлово-побутові пільги (за рішенням органів місцевого самоврядування);
  • при наявності контракту про проходження громадянином служби у військовому резерві для комплектування військових частин, підрозділів територіальної оборони має додаткову перевагу при вступі на державну службу, при проходженні різного роду конкурсів та атестацій в органах державної влади та правоохоронних органах;
  • підписання контракту на проходження служби у Військах територіальної оборони України терміном на п’ять років відповідає проходженню строкової військової служби;
  • фінансова компенсація для резервістів територіального резерву за період виконання обов’язків служби;
  • податкові пільги відповідно до рішень Кабінету Міністрів України та/або місцевих органів виконавчої влади:
  • додаткові дні до відпустки відповідно до чинного законодавства та/або рішень Кабінету Міністрів України;
  • система державних і відомчих відзнак та нагород.

За резервістами територіального резерву, які проходять військову службу у Військах територіальної оборони України, під час проходження військової підготовки з відривом від виробництва, на увесь час підготовки (зборів, стажування, ігор), включаючи час проїзду до місця підготовки та у зворотному напрямку, повинно зберігатись місце роботи, займані посада та середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування і форм власності.

Резервістам, які на день призову не працюють, фізичним особам-підприємцям, як особам, які провадять незалежну професійну діяльність, та членам фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, на весь період підготовки (зборів, стажування, ігор), ураховуючи час проїзду до місця їх проведення і назад, повинно виплачуватись грошове заохочення в розмірі одного розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на момент такої виплати.

Витрати, пов’язані з наймом житла на період підготовки резервістів територіального резерву, які проходять військову службу у Військах територіальної оборони, оплатою вартості проїзду до місця навчання (зборів, стажування, ігор) і назад, а також виплатою середнього заробітку за основним місцем роботи, повинно здійснюватись за рахунок коштів держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок забезпечення соціальних, фінансових гарантій та мотиваційних чинників військовослужбовцям, резервістам територіального резерву, які проходять військову службу у Військах територіальної оборони України, розробляє та затверджує Кабінет Міністрів України.

До соціальних, фінансових гарантій для добровольчих формувань загонів територіальної оборони та безпеки територіальної громади, в тому числі, в мирний час, включаються:

  • під час служби в добровольчому формуванні за добровольцем зберігається місце роботи, посада та середній заробіток на підприємстві, в установі та організації, незалежно від підпорядкування;
  • під час навчальних зборів (стажування, ігор), передбачених програмами підготовки, поширюються права та обов’язки, встановлені актами законодавства для військовозобов’язаних, призваних на збори;
  • за членами Загонів територіальної оборони та безпеки територіальної громади, які проходять підготовку з відривом від виробництва, на увесь час підготовки (зборів, стажування, ігор), включаючи час проїзду до місця підготовки та у зворотному напрямку, зберігаються місце роботи, займані посада та середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування і форм власності;
  • витрати, пов’язані з наймом житла на період підготовки таких громадян, оплатою вартості проїзду до місця навчання (зборів, стажування, ігор) і назад, а також виплатою середнього заробітку за основним місцем роботи, здійснюються за рахунок коштів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

До мотиваційних чинників для членів добровольчих формувань (Загонів територіальної оборони та безпеки) територіальної громади включаються:

  • можливість отримати професію подвійного призначення;
  • забезпечення військовою формою, одягом та індивідуальним екіпіруванням;
  • пільгове кредитування на придбання зброї та екіпірування;
  • пільговий доступ до об’єктів, призначених для підготовки (тирів та інших об’єктів);
  • система комунальних пільг (за рішенням органів місцевого самоврядування);
  • в разі перебування у складі добровольчого формування не менше 1 року, мають додаткові переваги при проходження різного роду конкурсів та атестацій на державній службі та правоохоронних органах;
  • система державних і відомчих відзнак та нагород;
  • обов’язкове страхування за рахунок держави життя і здоров’я під час виконання завдань територіальної оборони.

На таких добровольців на час проходження зборів та проведення спеціальної підготовки, а також на час залучення їх до виконання завдань, територіальної оборони, повинні поширюватись гарантії соціального і правового захисту, що встановлені для військовослужбовців Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Таким чином, лише запропонована система зміни підходів до поняття територіальної оборони України може гарантувати ефективний захист нашого населення країни як у мирний час, так і особливо у воєнний період.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.