Законодавство
Банкам дозволено позбуватися непрацюючих кредитів
Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про визначення критеріїв для списання знецінених фінансових активів банків України за рахунок оціночних резервів під очікувані кредитні збитки» від 13 квітня 2020 р. № 49.
Національний банк визначив критерії для списання знецінених фінансових активів банків за рахунок резервів під очікувані збитки, що дозволить банкам позбавитися від непрацюючих кредитів.
Банк може списати знецінені фінансові активи у разі відсутності обґрунтованих очікувань щодо їх відновлення. Списання відбувається, якщо за таким активом сформовано резерв відповідно до вимог МСФЗ 9 «Фінансові інструменти» у повній сумі його валової балансової вартості та наявні один або кілька з таких критеріїв:
- прострочення погашення суми боргу або його частини становить понад 36 місяців;
- за попередні 36 місяців банком не отримано суттєвих платежів (більше 10% від балансової вартості такого активу);
- банком не отримано суттєвих надходжень від реалізації застави чи звернення стягнення на забезпечення, або банк не мав доступу/права викупу/стягнення застави протягом попередніх 36 місяців;
- банк тричі поспіль не зміг здійснити продаж такого фінансового активу;
- у банку є інформація, що заборгованість за цим активом була списана іншим банком.
Банк не має права визначати більш сприятливі критерії зі списання знецінених активів боржників, які є пов’язаними із банком особами.
Списання не є прощенням боргу – банк відповідно до внутрішніх процедур може продовжувати заходи щодо врегулювання заборгованості з метою відшкодування списаної за рахунок резерву заборгованості за фінансовим активом.
Також банкам доручено щороку, починаючи з 2020 року, до 1 жовтня аналізувати знецінені фінансові активи на предмет наявності цих критеріїв та списувати такі активи за рахунок оціночних резервів під очікувані кредитні збитки відповідно до вимог Положення.