Connect with us

Законодавство

Деколонізація України таки завершиться. Колись…

Опубліковано

Цьому посприяє прийнятий 21 березня Верховною Радою Закон «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Зазначимо, що цей проект закону (№ 7253), був ініційований минулої весни, спочатку він передбачав лише заборону надавати пов’язані з Росією назви географічним об’єктам. Однак до другого читання документ переріс у системний деколонізаційний закон.

Читайте також: Безкоштовний та вільний доступ до Держреєстру географічних назв

Як ідеться в пояснювальній записці, метою закону є захист «національних інтересів, національної безпеки, забезпечення прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави» й виконання приписів статті 11 Конституції України, яка зобов’язує державу сприяти консолідації та розвитку української нації, її історичної свідомості, традицій і культури. Визнаючи, що «століття російського панування на українських землях супроводжувалися системними заходами, спрямованими на асиміляцію Українського народу, заборону та викорінення української мови та культури, руйнування його традицій, духовної культури та етнічної самобутності, а також систематичними масовими репресіями, наслідком яких стало знищення мільйонів людей», і шануючи пам’ять загиблих, законодавці зазначають, що метою нинішньої російської агресії «є позбавлення Українського народу незалежності і суверенітету та повернення його до стану залежності, як було за часів Російської імперії та СРСР».

На противагу цій російській політиці, новий закон проголошує продовження відродження національної пам’яті українського народу й захисту українського культурного й інформаційного простору, започаткованого законами про Голодомор, про вшанування борців за незалежність України, про декомунізацію та про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму.

Загалом же, документ «визначає правові засади засудження російської імперської політики в Україні, заборони пропаганди її символіки та встановлює порядок ліквідації символіки російської імперської політики». Відповідно до ухваленого закону: 1. Російська імперська політика визнається злочинною та засуджується. 2. Пропаганда російської імперської політики та її символіки забороняється. 3. Присвоєння географічним об’єктам, юридичним особам та об’єктам права власності назв, що глорифікують, увічнюють, пропагують або містять символіку російської імперської політики, а також держави-терориста (держави-агресора) або її визначні, пам’ятні, історичні та культурні місця, населені пункти, дати, події, забороняється. 4. Виготовлення, поширення, а також публічне використання символіки російської імперської політики в Україні забороняються.

Читайте також: Військово-патріотичну тематику в торговельних марках та рекламі пропонують обмежити

Що підпадає від визначення російської пропаганди й символіки? Пропагандою російської імперської політики вважається «публічна глорифікація або виправдання російської імперської політики, поширення інформації, спрямованої на виправдання російської імперської політики, а також публічне використання продукції, що містить символіку російської імперської політики, публічне заперечення злочинів (репресивних заходів) проти Українського народу».

Російською імперською (колоніальною) політикою закон називає систему заходів, «що здійснювалися органами управління, збройними формуваннями, політичними партіями, недержавними організаціями, установами, підприємствами, групами чи окремими громадянами Росії (тут у законі довгий перелік назв цієї держави від Московського царства до РФ), спрямованих на підкорення, експлуатацію, асиміляцію Українського народу». Також уперше на законодавчому рівні надано правові визначення, що таке русифікація, українофобія й поневолені народи російської федерації. Це — вже крок, другий треба зробити нам, всьому українському загалу, втілюючи цей закон у житті.

Підготував Ілля Мороз,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.