Законодавство
До добровольчих формувань прийматимуть за контрактом добровольця територіальної оборони
Набрав чинності Закон України «Про основи національного спротиву» від 16 липня 2021 р. № 1702-IX, який визначає правові та організаційні засади національного спротиву, основи його підготовки та ведення, завдання і повноваження сил безпеки та сил оборони та інших визначених цим Законом суб’єктів з питань підготовки і ведення національного спротиву.
Так, національний спротив – комплекс заходів, які організовуються та здійснюються з метою сприяння обороні України шляхом максимально широкого залучення громадян України до дій, спрямованих на забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності держави, стримування і відсіч агресії та завдання противнику неприйнятних втрат, з огляду на які він буде змушений припинити збройну агресію проти України.
Читайте також: Діти померлих учасників Революції Гідності та бойових дій отримуватимуть соціальну стипендію
Складовими національного спротиву є територіальна оборона, рух опору та підготовка громадян України до національного спротиву.
Загальне керівництво національним спротивом здійснює Президент України як Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України через Міністра оборони України, а керівництво підготовкою громадян України до національного спротиву здійснюється Кабінетом Міністрів України через відповідні центральні органи виконавчої влади.
Комплектування органів військового управління, військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України здійснюється:
- у мирний час – військовослужбовцями за контрактом та за призовом особами офіцерського складу;
- в особливий період – військовослужбовцями за контрактом, за призовом особами офіцерського складу та територіальним резервом.
Комплектування добровольчих формувань територіальних громад здійснюється на добровільній основі відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Читайте також: Учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору під час розгляду справ, пов’язаних з їх соціальним захистом
До складу добровольчих формувань територіальних громад:
- зараховуються громадяни України, які відповідають вимогам, встановленим Положенням про добровольчі формування територіальних громад, пройшли медичний, професійний та психологічний відбір і підписали контракт добровольця територіальної оборони;
- не може бути зарахована особа, яка була раніше засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, крім реабілітованої, або має дві і більше судимостей за вчинення умисних злочинів.
Також визначено соціально-правовий захист учасників територіальної оборони й руху спротиву.
«Національний спротив – це залучення всього населення до протидії агресору, а також підготовка до такої протидії. Такий підхід передбачає, що захист України є всенародною справою і здійснюється як на підконтрольній, так і на окупованій територіях нашої держави. Територіальна оборона вестиметься по всій території України поза межами бойових дій, а рух опору – на тимчасово окупованій території. Крім того, складова підготовки громадян України є вагомим вкладом у національно-патріотичне виховання українців», – повідомили в Офіційному інтернет-представництві Президента України.
Закон вводиться в дію з 1 січня 2022 р.