Законодавство
Домашнім працівником можна бути з 16 років
Верховна Рада прийняла Закон (законопроект № 5695), яким врегульовано працю домашніх працівників.
Зокрема новою гл. ХІ-А Кодексу законів про працю України визначаються:
– домашні працівники та домашня праця;
– правовий статус домашніх працівників та особливості його регулювання;
– додаткові права, обов’язки, гарантії та умови праці домашніх працівників, які проживають у житлі домогосподарства;
– робочий час та час відпочинку домашніх працівників;
– особливості припинення трудового договору з домашнім працівником;
– особливості здійснення контролю за додержанням законодавства про працю стосовно домашніх працівників.
Так, домашній працівник – фізична особа, яка виконує домашню працю у межах трудових відносин з роботодавцем, а домашня праця – робота, яка виконується для домогосподарства за трудовим договором.
При цьому не вважається домашньою працею робота для домогосподарства, яка здійснюється особою нерегулярно та не більше 40 годин на місяць.
Читайте також: Припинено співробітництво з СНД у галузі охорони праці
Домогосподарством визнається сукупність осіб, які спільно проживають в одному жилому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об’єднують та витрачають кошти. Такі особи можуть перебувати у родинних стосунках чи стосунках свояцтва, не перебувати у будь-яких із таких стосунків або перебувати і в родинних стосунках, і в стосунках свояцтва. Домогосподарство може складатися з однієї особи.
Роботодавцем є фізична особа, яка є одним із членів домогосподарства та з якою домашній працівник уклав трудовий договір.
Прийняття на роботу домашнім працівником особи, яка не досягла 16-річного віку, не допускається.
З домашніми працівниками укладається трудовий договір, який є основним документом, що засвідчує виникнення, зміну та припинення трудових відносин та визначає права та обов’язки сторін, а також є підставою для допуску домашнього працівника до роботи після здійснення роботодавцем повідомлення центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, про прийняття домашнього працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Трудовий договір укладається в письмовій формі у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу і зберігаються у кожної із сторін.
Сторони самостійно вирішують питання щодо необхідності ведення первинної облікової документації та трудової книжки домашнього працівника. Загальнообов’язкове державне соціальне страхування домашніх працівників здійснюється на засадах добровільності.
Нагадаємо, штучний інтелект використовуватимуть у пріоритетних галузях економіки