Законодавство
Фабрикація та фальсифікація є видами академічної недоброчесності
Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань присудження наукових ступенів та ліцензування освітньої діяльності» від 30 березня 2021 р. № 1369-IX.
Як повідомив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет, зміни до законодавства покликані розблокувати процес захисту дисертацій на здобуття ступенів кандидата та доктора наук. Здобувачі можуть захищатися в докторських спеціалізованих вчених радах без встановлення обмежувальних термінів.
Законом, зокрема:
– удосконалено процес атестації кадрів на здобуття ступеня доктора філософії;
– упорядковано рівні вищої освіти шляхом винесення ступеня доктора наук зі сфери вищої освіти до сфери науки та науково-технічної діяльності;
– розширено автономію закладів вищої освіти та наукових установ шляхом передачі повноважень щодо утворення разових спеціалізованих вчених рад та затвердження рішень про присудження ступеня доктора філософії та видачі відповідного диплому (повноваження МОН залишаються лише в частині погодження складу разових рад, утворених закладами та установами);
– розширено види академічної недоброчесності (додано фабрикацію та фальсифікацію), за виявлення яких учасники атестаційного процесу позбавляються права участі у підготовці та атестації здобувачів відповідних ступенів. Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти має право скасувати рішення спеціалізованої вченої ради про присудження наукового ступеня у разі виявлення академічного плагіату, фабрикації чи фальсифікації.
Формування та реалізацію державної політики щодо присудження наукового ступеня доктора наук покладено на центральний орган виконавчої влади у сфері наукової і науково-технічної діяльності.
Відповідні зміни внесено до Законів України «Про вищу освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про освіту», «Про фахову передвищу освіту».