Законодавство
Іноземні заклади вищої освіти можуть утворювати філії в Україні
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про особливості утворення, реорганізації та ліквідації територіально відокремлених структурних підрозділів закладів вищої освіти» від 24 березня 2021 р. № 304.
Відповідно до затвердженого Положення структурний підрозділ закладу вищої освіти, який розташований в населеному пункті іншому, ніж населений пункт, в якому розташований заклад вищої освіти, є його територіально відокремленим структурним підрозділом. Територіально відокремлені структурні підрозділи закладу вищої освіти у формі інститутів, коледжів, фахових коледжів, факультетів, відділень тощо утворюються відповідно до закону з метою задоволення потреб регіонального ринку праці у відповідних фахівцях та наближення місця навчання здобувачів вищої освіти до їх місця проживання.
Територіально відокремлений структурний підрозділ закладу вищої освіти не є юридичною особою і діє на підставі затвердженого закладом вищої освіти положення та відповідно до отриманої ліцензії на провадження освітньої діяльності.
Діяльність територіально відокремлених структурних підрозділів закладів вищої освіти, утворених згідно із законодавством іноземних держав, здійснюється на території України відповідно до законодавства України.
Утворення територіально відокремленого структурного підрозділу іноземного закладу вищої освіти здійснюється на підставі дозволу, виданого МОН, для отримання якого іноземний заклад подає до МОН:
- заяву;
- копії установчих документів;
- характеристики освітніх програм, які планується реалізовувати в територіально відокремленому структурному підрозділі, із зазначенням рівнів освіти, спеціальностей підготовки та кількості здобувачів освіти.
МОН опрацьовує подані документи та в місячний строк надає дозвіл.
Такий дозвіл не надається, якщо:
– не подані (або подані не в повному обсязі) документи, виявлено недостовірну інформацію у відомостях, що містяться в поданих документах;
– порядковий номер іноземного закладу вищої освіти в кожному з міжнародних рейтингів QS World University Rankings, The Times Higher Education World University Rankings, Academic Ranking of World Universities – World Top 500 Universities на час подання документів не перебуває в межах від 1 до 3000 (для основного рейтингу без поділу за спеціальностями, регіонами тощо);
– іноземний заклад вищої освіти є юридичною особою з іноземними інвестиціями держави-агресора або держави-окупанта або юридичною особою, зареєстрованою на території держави-агресора або держави-окупанта, або юридичною особою, кінцевий бенефіціарний власник (контролер) якої є резидентом держави-агресора або держави-окупанта.
У разі реорганізації або ліквідації територіально відокремленого структурного підрозділу іноземного закладу вищої освіти засновник інформує про це МОН протягом одного місяця.
Обмеження щодо утворення територіально відокремлених структурних підрозділів закладів вищої освіти встановлено Законом України «Про вищу освіту».