Законодавство
Кредитодавцям заборонять працювати з незареєстрованими колекторами
Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості» (законопроект № 4241).
Національний банк України вважає, що з ухваленням цього Закону в Україні з’явилося чітке законодавче регулювання роботи колекторських компаній та кредитодавців під час врегулювання простроченої заборгованості.
Він визначає регулятора, який наглядатиме за діяльністю колекторських компаній, – Національний банк.
Упродовж трьох місяців після набрання чинності Законом НБУ створить публічний Реєстр колекторських компаній – упродовж першого місця роботи Реєстру всі юридичні особи, які займаються врегулюванням простроченої заборгованості, зобов’язані у ньому зареєструватись (така реєстрація надасть їм статус колекторської компанії). Кредитодавцям – банкам та фінансовим компаніям – буде заборонено працювати з колекторами, які не зареєстровані у Реєстрі. Доступ до Реєстру буде цілодобовим та безоплатним для усіх громадян.
Закон встановлює виключний перелік способів дозволеної взаємодії колектора зі споживачем фінпослуг, зокрема, колектори зможуть телефонувати, надсилати текстові, голосові та інші повідомлення лише упродовж певного часу. Також він обмежує максимальну частоту такої взаємодії.
Під час першого контакту зі споживачем колектор зобов’язаний буде повідомити власне ім’я, назву компанії, яку представляє, контакти для зв’язку, правову підставу взаємодії, розмір боргу та неустойки за прострочення тощо.
Забороняються неетичні засоби – дзвінки вночі, цілодобові дзвінки, введення в оману про наслідки невиконання зобов’язань, погрози, шантаж, вимоги від близьких осіб взяти на себе зобов’язання. Також забороняється збирати та обробляти персональну інформацію про графік роботи, місця відпочинку, інформацію зі соціальних мереж, особисті фотографії тощо.
За порушення вимог Закону передбачена відповідальність – від штрафів до виключення з Реєстру колекторських компаній.
Банки та фінансові компанії будуть зобов’язані до підписання договору зі споживачем інформувати його про можливі наслідки невиконання зобов’язань, зокрема повідомити про право залучати колектора – цю інформацію має бути передбачено у договорі про споживчий кредит та у паспорті споживчого кредиту.
Кредитодавець буде зобов’язаний публікувати інформацію про колекторську компанію на своєму веб-сайті та в місцях надання послуг. Також банки та фінкомпанії повинні будуть контролювати залучених колекторів та дотримання ними вимог до етичної поведінки. Якщо колектор щонайменше двічі упродовж року порушив такі вимоги, кредитодавець повинен розірвати договір з ним та повідомити про це НБУ.
Крім цього, встановлено низку вимог, яких мають дотримуватися фінансові установи під час продажу прав вимоги за кредитами споживачів фінансових послуг. Продаж таких боргів можна буде здійснювати тільки іншій фінансовій установі, яка має ліцензію на надання позик або послуг факторингу і знаходиться під наглядом НБУ. Також кредитодавець буде зобов’язаний повідомляти споживачів про відступлення права вимоги за кредитом упродовж 10 робочих днів.
Ухвалений Закон буде введений в дію через три місяці. Водночас, норми, які стосуються вимог до етичної поведінки колекторів, запрацюють відразу з набранням чинності Законом.