Законодавство
Маркування об’єктів міжнародного гуманітарного права в особливий період
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку маркування в особливий період будівель та споруд, транспортних засобів, які підпадають під дію норм міжнародного гуманітарного права, відповідними розпізнавальними знаками (емблемами)» від 21 жовтня 2022 р. № 1199.
Затвердженим нею Порядком передбачено, що маркування об’єктів міжнародного гуманітарного права здійснюється шляхом використання розпізнавальних знаків (емблем), зокрема:
1) розпізнавальних емблем Червоного Хреста, Червоного Півмісяця та Червоного Кристала – для позначення медичних формувань та санітарно-транспортних засобів, у тому числі тих, що належать організаціям цивільного захисту. Порядок та умови використання символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала на території України визначаються Законом України «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала в Україні»;
2) міжнародного розпізнавального знака цивільної оборони – для розпізнавання об’єктів цивільного захисту, у тому числі об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту (сховищ, протирадіаційних укриттів, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів), а також об’єктів, необхідних для виживання цивільного населення. Зразок та опис міжнародного розпізнавального знака наведено в додатку 1;
3) спеціального розпізнавального знака культурних цінностей – для розпізнавання культурний цінностей, який може застосовуватися таким чином:
- одноразово – для розпізнавання культурних цінностей, що не перебувають під спеціальним захистом; осіб, на яких покладено функції з контролю; персоналу, призначеного для охорони культурних цінностей та посвідчень відповідних осіб;
- триразово – для розпізнавання культурних цінностей, що перебувають під спеціальним або посиленим захистом; транспортних засобів, залучених виключно до переміщення культурних цінностей; укриттів, призначених для збереження рухомих культурних цінностей у разі збройного конфлікту.
Розпізнавальний знак може бути нанесений на об’єкт нерухомої культурної спадщини без надання одночасного дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.
Зразок спеціального розпізнавального знака та опис варіантів його застосування наведено в додатку 2;
Читайте також: Захист критичної інфраструктури доручено Держспецзв’язку
4) міжнародного спеціального знака установок чи споруд, що містять небезпечні сили, – для розпізнавання установок чи споруд, що містять небезпечні сили. Зразок та опис міжнародного спеціального знака наведено в додатку 3;
5) розпізнавальної емблеми пошуково-рятувальних одиниць – для розпізнавання пошуково-рятувальних суден. Зразок та опис розпізнавальної емблеми наведено в додатку 4.
Розпізнавальний знак (емблема) за можливості наноситься на плоску поверхню або на прапори та повинен мати розміри, що забезпечують можливість їх розпізнавання на великих відстанях.
У нічний час або в умовах обмеженої видимості розпізнавальний знак (емблема) повинен освітлюватися або світитися, чи виготовлятися з матеріалів, які дають змогу його розрізняти за допомогою технічних засобів виявлення.
Рекомендовані розміри розпізнавального знака (емблеми) наведено в додатку 5.
Переліки об’єктів міжнародного гуманітарного права визначаються органами державної влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання. Переліки підлягають періодичному уточненню, але не рідше ніж один раз на рік станом на 1 січня поточного року.
Маркування об’єктів міжнародного гуманітарного права здійснюється органами державної влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання, у власності чи користуванні яких перебувають такі об’єкти, з моменту настання особливого періоду.
Нагадаємо, забезпечення сил безпеки і оборони координуватиме новий центр