Законодавство
Монети номіналом 1, 2 та 5 коп. від сьогодні не приймають
З 1 жовтня 2019 р. не можна використовувати монети у готівкових розрахунках. За планами НБУ через деякий час буде припинено обіг гривень найменших номіналів. У такий спосіб, як зазначає регулятор, – вітчизняний готівковий обіг наблизиться до найпоширенішої світової практики: усього залишиться 6 номіналів монет та 6 номіналів банкнот. Це зробить готівкові розрахунки зручними, простими та комфортними.
Упродовж трьох років громадяни зможуть обміняти монети дрібних номіналів без обмежень та безкоштовно на монети та банкноти інших номіналів у сумах, кратних 10 копійкам:
- в усіх відділеннях українських банків – упродовж першого року з дати вилучення їх з обігу до 30 вересня 2020 р. включно;
- у Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзенбанк Аваль) – упродовж трьох років з дати вилучення їх з обігу до 30 вересня 2022 р. включно.
Слідом за дріб’язком в 1, 2, 5 коп. з обігу виводитиметься монета номіналом 25 коп., яка залишиться платіжним засобом доки всі такі монети не будуть виведені з обігу самими банками, адже після потрапляння до банків назад у обіг їх уже не повертатимуть. Серед головних переваг вилучення монет номіналом 1, 2 та 5 коп. НБУ відзначає підвищення зручності розрахунків та скорочення витрат:
- спрощення готівкових розрахунків для громадян;
- економія понад 90 млн гривень на рік завдяки зменшенню витрат на виготовлення та обробку монет найдрібніших номіналів;
- економія витрат закладів торгівлі, громадського харчування, транспорту та банків на транспортування, збереження та обробку цих монет.
Для полегшення готівкових розрахунків за відсутності дрібних монет застосовуватимуться правила заокруглення загальних (у чеку) сум до сум, кратних 10 копійкам.